There are a total of 302 bills of lading on file for Amp Medical LLC between August 8th, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 302 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 2 were within the past 90 days.
| Total Records | 302 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 304 |
| Notify Party Records | 211 |
| First Shipment on File | Aug 8th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 2 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMP MEDICAL LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Amp Medical LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Amp Medical LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| LUXOR WRITING INSTRUMENTS PVT. LTD | Dec 2024 | 35 | 29 |
| SHANGHAI PLATINUM PEN CO.,LTD. | Dec 2025 | 199 | 27 |
| CHIEF-LING ENTERPRISE CO., LTD | Aug 2025 | 173 | 23 |
| LUXOR INTERNATIONAL PVT LTD | May 2026 | 732 | 21 |
| M S. LUXOR INTERNATIONAL PVT. LTD. | Oct 2023 | 47 | 7 |
| Apr 2023 | 1 | 1 | |
| RADEQ LAB BV | Dec 2025 | 14 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amp Medical LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMOY ASIAN FOODS NORTH AMERICA INC | May 2026 | 436 | 21 |
| AMOY FOOD LIMITED | May 2026 | 1,833 | 61 |
| AMOY INTERNATIONAL (AMOY LINE),LLC | May 2026 | 5,606 | 46 |
| AMOYBAY CORP | Apr 2025 | 436 | 0 |
| AMOYBAY LOGISTIC CORP | Dec 2023 | 214 | 0 |
| AMP DISPLAY INC. | May 2026 | 733 | 6 |
| AMP EXPORT LIMITADA | Sep 2025 | 100 | 0 |
| AMP EXPORT LTDA. | Oct 2023 | 77 | 0 |
| AMP FIT INC | May 2026 | 63 | 20 |
| AMP INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 1,507 | 105 |
| AMP PLUS,INC. | Nov 2025 | 874 | 0 |
| AMP SHIPPING INTERNATIONAL, LLC | Nov 2025 | 217 | 0 |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | May 2026 | 1,558 | 14 |
| AMPAC FINE CHEMICALS LLC | May 2026 | 373 | 4 |
| AMPAC FORWARDING | May 2026 | 765 | 17 |
| AMPAC FREIGHT SYSTEM, INC. | Aug 2023 | 785 | 0 |
| AMPAC HOLDINGS LLC | May 2026 | 693 | 1 |
| AMPAC INDUSTRIAL LTD | May 2026 | 1,084 | 1 |
| AMPAC SHIPPING INC. | May 2026 | 1,094 | 2 |
| AMPACET CORPORATION | May 2026 | 370 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-01 | CMDUCHN2897150 | DMALSHAI35944 | 0MBL1 | House Bill | DMAL | 9472177 | COSCO HARMONY | 2025-12-31 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 450 CTN | 3,860 KG | Container Yard | SHANGHAI PLATINUM PEN NO | AMP MEDICAL LLC | AMP MEDICAL LLC | MARKER PEN |
| 2025-12-09 | ONEYDELF47804600 | PGSMNSPNYK012761 | 083E | House Bill | PGSM | 9560364 | SAN FRANCISCO BRIDGE | 2025-12-08 | NEWARK, NEW JERSEY | MUNDRA INDIA | 31 PKG | 11,103 K | Container Yard | LUXOR INTERNATIONAL PVT. LTD. | AMP MEDICAL LLC | AMP MEDICAL LLC | WRITING INSTRUMENTS HS CODE |
| 2025-10-20 | OOLU2764919890 | PGSMNSPNYK010174 | 0INKP | House Bill | PGSM | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2025-10-18 | NEW YORK, NEW YORK | MUNDRA INDIA | 20 PKG | 7,686 K | House to House | LUXOR INTERNATIONAL PVT. LTD. | AMP MEDICAL LLC | AMP MEDICAL LLC | WRITING INSTRUMENTS HS CODE |
| 2025-10-09 | ONEYSH5EM3743600 | DMALSHAH95413 | 016E | House Bill | DMAL | 9792709 | YM TRILLION | 2025-10-08 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 320 CTN | 2,595 KG | Container Yard | SHANGHAI PLATINUM PEN NO | AMP MEDICAL LLC | AMP MEDICAL LLC | MARKER PEN |
| Run Date | 2026-01-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-15 |
| Trade Update Date | 2025-12-06 |
| Master BOL # | OOLU2038297070 |
|---|---|
| House BOL # | OSJCOSSPLUS2348 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OSJC |
| Voyage # | 0INLF |
| IMO # | 9597501 |
| Vessel Name | CMA CGM PHOENIX |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | MUNDRA |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6328 KG |
| Weight in KG | 6,328 KG |
| Quantity | 16 CTN |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU1234929 |
| Commodity Description |
CONTAINING : WRITING INSTRUMENTS |
| Shipper Name | LUXOR INTERNATIONAL PRIVATE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | C-42 , PHASE-II , NOIDA |
| Address Line 2 | GAUTAM BUDH NAGAR , UTTAR PRADESH 2 |
| Consignee Name | AMP MEDICAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 35A WEST STREET, |
| Address Line 2 | EAST HANOVER NJ 07936 US |
| Notify Party Name | AMP MEDICAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 35A WEST STREET, |
| Address Line 2 | EAST HANOVER NJ 07936 US |
| Container Number | CSNU1234929 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKSV0201 |
| Seal Number 1 | OOLKSV0201 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CONTAINING : WRITING INSTRUMENTS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 96082000 | 00126560 | 0000006328 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 183 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 44 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 42 | 2020-11-19 |
| Los Angeles, California | 28 | 2023-05-02 |
| Miami, Florida | 5 | 2024-10-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 98 | 2026-01-01 |
| Jawaharlal Nehru India | 95 | 2023-07-20 |
| Mundra India | 51 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 49 | 2025-09-01 |
| Pusan South Korea | 3 | 2024-08-19 |
| Singapore Singapore | 3 | 2024-03-13 |
| Rotterdam Netherlands | 1 | 2023-05-02 |
| Barcelona Spain | 1 | 2022-03-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2017-10-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amp Medical LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMP MEDICAL LLC | 35A WEST STREET EAST HANOVER NJ 07936 US | 2026-05-20 | 141 |
| AMP MEDICAL LLC | 1700 CORPORATE DR BOYNTON BEACH FL 33426, USA BOYNTON BEACH FL 33426 US | 2025-09-01 | 10 |
| AMP MEDICAL LLC | 2026-05-22 | 1 | |
| AMP MEDICAL LLC | 2025-09-19 | 1 | |
| AMP MEDICAL,LLC | 2021-04-15 | 71 | |
| AMP MEDICAL,LLC | 2021-04-15 | 71 | |
| AMP MEDICAL LLC | 2023-03-04 | 23 | |
| AMP MEDICAL LLC | 2023-10-09 | 22 | |
| AMP MEDICAL LLC | 2023-01-04 | 8 | |
| AMP MEDICAL LLC | 2021-09-10 | 3 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Amp Medical LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-18 | 1 | |
| 2023-10-09 | 85 | |
| 2022-06-17 | 3 |
Below are the top 2 email addresses on file for Amp Medical LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-07-18 | 1 | |
| 2022-06-17 | 1 |