There are a total of 1,558 bills of lading on file for Ampac Enterprises, Inc. between October 23rd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,558 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,558 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 1,467 |
| Notify Party Records | 247 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 86 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPAC ENTERPRISES, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ampac Enterprises, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ampac Enterprises, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RACER SPORTING GOODS COMPANY LIMITE | May 2026 | 940 | 271 |
| HUNAN SPORTS AND HEALTH SPORTING LI | Apr 2026 | 261 | 154 |
| UTT INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 248 | 91 |
| STADIUM HOLDING INC | Sep 2023 | 193 | 90 |
| OWL ENTERPRISE CO., LTD. | Apr 2026 | 292 | 34 |
| SUNLONG MYANMAR SPORTS CO.,LTD | May 2026 | 159 | 13 |
| XIAMEN GLORY FIELD SPORTING GOODS CO LTD | May 2026 | 101 | 10 |
| SPORTS ROYAL INC. | Apr 2026 | 247 | 9 |
| PONDEROSA LEATHER GOODS CO., INC. | May 2026 | 651 | 9 |
| TORAY INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 13,350 | 7 |
| PONDEROSA LEATHER GOODS | May 2026 | 54 | 4 |
| GALLANT INDUSTRIES CO LTD | May 2026 | 1,363 | 3 |
| XIAMEN CITY SPARK IMPORT & EXPORT C | Apr 2026 | 1,204 | 2 |
| STADIUM CHAIR CO.LLC | Nov 2022 | 51 | 2 |
| XIAMEN SUNRISE SPORTS CO., LTD. | May 2026 | 515 | 1 |
| PT. WONEEL MIDAS LEATHERS | May 2026 | 1,304 | 1 |
| Jun 2021 | 1 | 1 | |
| KST INDUSTRIAL CO., LTD. | Jun 2022 | 36 | 1 |
| GALLANT QUALITY SDN. BHD | Apr 2026 | 1,090 | 1 |
| Oct 2025 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ampac Enterprises, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMOYBAY CORP | Apr 2025 | 436 | 0 |
| AMOYBAY LOGISTIC CORP | Dec 2023 | 214 | 0 |
| AMP DISPLAY INC. | May 2026 | 733 | 6 |
| AMP EXPORT LIMITADA | Sep 2025 | 100 | 0 |
| AMP EXPORT LTDA. | Oct 2023 | 77 | 0 |
| AMP FIT INC | May 2026 | 63 | 20 |
| AMP INTERNATIONAL, INC | May 2026 | 1,507 | 105 |
| AMP MEDICAL LLC | May 2026 | 302 | 2 |
| AMP PLUS,INC. | Nov 2025 | 874 | 0 |
| AMP SHIPPING INTERNATIONAL, LLC | Nov 2025 | 217 | 0 |
| AMPAC FINE CHEMICALS LLC | May 2026 | 373 | 4 |
| AMPAC FORWARDING | May 2026 | 765 | 17 |
| AMPAC FREIGHT SYSTEM, INC. | Aug 2023 | 785 | 0 |
| AMPAC HOLDINGS LLC | May 2026 | 693 | 1 |
| AMPAC INDUSTRIAL LTD | May 2026 | 1,084 | 1 |
| AMPAC SHIPPING INC. | May 2026 | 1,094 | 2 |
| AMPACET CORPORATION | May 2026 | 370 | 10 |
| AMPACET SOUTH AMERICA SRL | Oct 2025 | 197 | 0 |
| AMPACITY, LLC | Mar 2026 | 165 | 3 |
| AMPACS CORPORATION | May 2025 | 821 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | COSU9505954750 | 1255E | Regular Bill | COSU | 9850575 | EVER FOREVER | 2026-04-09 | BOSTON, MASSACHUSETTS | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 987 CTN | 3,818 KG | House to House | OWL ENTERPRISE COMPANY LIMITED | AMPAC ENTERPRISES, INC. | SARATOGA FORWARDING | BASEBALL EQUIPMENT, TRADEMARK: ALL-STAR | |
| 2026-04-02 | COSU6443487610 | 1346E | Regular Bill | COSU | 9935208 | EVER MAX | 2026-04-01 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 400 CTN | 2,659 KG | House to House | RACER SPORTING GOODS COMPANY LIMITE | AMPAC ENTERPRISES, INC. | SARATOGA FORWARDING | PROTECTIVE SPORTING GOODS EQUIPMENTS & SAFETY HELMETS | |
| 2026-03-28 | COSU9505890630 | 080E | Regular Bill | COSU | 9472139 | COSCO DEVELOPMENT | 2026-03-27 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,667 CTN | 7,942 KG | House to House | HUNAN SPORTS AND HEALTH SPORTING LI | AMPAC ENTERPRISES, INC. | PANPRO MANUFACTURING LIMITED | BASEBALL PROTECTIVE GEAR;CHEST PROTECTOR;LEG GUARD;MVP- LT; | |
| 2026-03-27 | COSU6443443560 | 1345E | Regular Bill | COSU | 9935351 | EVER MACRO | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 893 CTN | 6,812 KG | House to House | RACER SPORTING GOODS COMPANY LIMITE | AMPAC ENTERPRISES, INC. | SARATOGA FORWARDING | PROTECTIVE SPORTING GOODS EQUIPMENTS & SAFETY HELMETS | |
| Run Date | 2026-04-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-05 |
| Master BOL # | COSU6445251670 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 552016 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 1348E |
| IMO # | 9935428 |
| Vessel Name | EVER META |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4723 KG |
| Weight in KG | 4,723 KG |
| Quantity | 1121 CTN |
| Volume | 67 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU6880825 |
| Commodity Description |
BASEBALL PROTECTIVE GEAR;CHEST PROTECTOR;MVP PRO CATCHERS KI |
| Shipper Name | HUNAN SPORTS AND HEALTH SPORTING LI |
|---|---|
| Address Line 1 | YUANYI VILLAGE WUSHI TOWN |
| Address Line 2 | YUEYANG HU 414000 |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 6878888 |
| Consignee Name | AMPAC ENTERPRISES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 27 NASHUA STREET |
| Address Line 2 | LEOMINSTER MA 01453 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4256266 |
| Notify Party Name | PANPRO MANUFACTURING LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | FLAT/RM 705 7/F FA YUEN COMMERCIAL |
| Address Line 2 | HONG KONG . |
| Address Line 3 | HONG KONG |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 26508999 |
| Notify Party Name | SARATOGA FORWARDING CO., INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 208 153 ANDOVER STREET |
| Address Line 2 | DANVERS MA 01923 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8895500 |
| Container Number | TLLU6880825 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA4877919 |
| Seal Number 1 | SYA4877919 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BASEBALL PROTECTIVE GEAR;CHEST PROTECTOR;MVP PRO CATCHERS KI |
| Marks and Numbers 1 | ALL-STAR PO:PUR001540 ITEM NO: COLOR: QTY: N.W: G.W: MADE IN CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 950699 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Boston, Massachusetts | 676 | 2026-04-10 |
| Newark, New Jersey | 307 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 291 | 2026-01-09 |
| Long Beach, California | 122 | 2026-02-24 |
| Houston, Texas | 70 | 2026-03-02 |
| New York, New York | 38 | 2015-10-30 |
| Norfolk, Virginia | 33 | 2023-09-18 |
| Savannah, Georgia | 20 | 2016-11-02 |
| Oakland, California | 1 | 2017-10-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 328 | 2026-05-09 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 233 | 2017-08-02 |
| Yantian China (Mainland) | 208 | 2026-04-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 162 | 2025-12-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 109 | 2026-01-16 |
| Colon Panama | 87 | 2026-02-05 |
| Singapore Singapore | 76 | 2026-02-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 63 | 2026-03-02 |
| Shilong China (Taiwan) | 60 | 2025-07-09 |
| Pusan South Korea | 58 | 2025-10-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ampac Enterprises, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | 27 NASHUA STREET LEOMINSTER MA 01453 UNITED STATES 4256266 | 2026-05-09 | 123 |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | 1 MAIN STREET P.O. BOX 1356 SHIRLEY MA 01464 UNITED STATES 4256266 4254068 | 2018-11-02 | 380 |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | 2024-08-27 | 229 | |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | 2024-09-12 | 165 | |
| AMPAC ENTERPRISES, INC. | 2018-11-02 | 125 | |
| AMPAC ENTERPRISES INC. | 2024-01-29 | 107 | |
| AMPAC ENTERPRISES INC | 2023-09-19 | 74 | |
| AMPAC ENTERPRISES INC. | 2021-02-24 | 43 | |
| AMPAC ENTERPRISES INC. | 2014-11-10 | 29 | |
| AMPAC ENTERPRISES INC | 2020-03-13 | 21 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Ampac Enterprises, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-06 | 1 | |
| 2024-06-18 | 1 | |
| 2024-01-10 | 2 | |
| 2018-07-18 | 11 | |
| 2016-06-03 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||