There are a total of 501 bills of lading on file for Amphenol Antenna Solutions between October 26th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 501 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 501 |
|---|---|
| Shipper Records | 16 |
| Consignee Records | 495 |
| Notify Party Records | 117 |
| First Shipment on File | Oct 26th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Amphenol Antenna Solutions, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Amphenol Antenna Solutions in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL-TFC (CHANGZHOU) COMMUNICAT | May 2026 | 2,262 | 72 |
| CHANGZHOU AMPHENOL FUYANG | May 2026 | 837 | 47 |
| COMMSCOPE TELECOMMUNICATIONS | May 2026 | 7,129 | 23 |
| SUZHOU DIGA TELECOM EQUIPMENT CO | Dec 2025 | 44 | 22 |
| UNITED BEST BUY(BEIJING)CO.,LTD | Mar 2026 | 323 | 20 |
| HABIA CABLE CHINA LTD | Nov 2025 | 219 | 6 |
| HENNKWELL IND.CO.LTD. | Apr 2026 | 96 | 3 |
| SIMPLEX ENGINEERING COMPANY | May 2026 | 525 | 2 |
| SHENZEN LINK INDUSTRIES CO., LTD | Mar 2025 | 12 | 2 |
| GLOBALCONNECT COMPANY | May 2026 | 2,904 | 2 |
| Aug 2022 | 4 | 2 | |
| AMPHENOL PROCOM US | Apr 2026 | 28 | 2 |
| Mar 2026 | 6 | 1 | |
| AVALON TECHNOLOGIES PVT LTD | May 2026 | 934 | 1 |
| Sep 2024 | 1 | 1 | |
| AMPHENOL TECHNOLOGY (ZHUHAI) CO. | Jan 2026 | 822 | 1 |
| AMPHENOL-KAI JACK (SHENZHEN) INC. | May 2026 | 999 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amphenol Antenna Solutions.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPCO MINERALS SHANGHAI CO., LTD | Jul 2025 | 115 | 0 |
| AMPCO PRODUCTS LTD | May 2026 | 519 | 17 |
| AMPCO PUMPS COMPANY | May 2026 | 136 | 5 |
| AMPCO TECHNOLOGIES LTD. | Jan 2026 | 1,316 | 0 |
| AMPER TECH INC | May 2026 | 190 | 7 |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 1,238 | 40 |
| AMPERSAND DESIGN PVT LTD | May 2026 | 264 | 14 |
| AMPF INC. | May 2026 | 275 | 4 |
| AMPHENOL ALDEN | May 2026 | 224 | 16 |
| AMPHENOL ANDREW ANTENNAS INDIA PRIV | May 2026 | 981 | 100 |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | May 2026 | 2,828 | 39 |
| AMPHENOL CABELCON APS | May 2026 | 86 | 3 |
| AMPHENOL CABLE AND INTERCONNECT TEC | May 2026 | 288 | 63 |
| AMPHENOL CABLES ON DEMAND | Apr 2026 | 648 | 10 |
| AMPHENOL CHANGZHOU ELECTRONIC CO LT | May 2026 | 744 | 29 |
| AMPHENOL COMMUNICATION ELECTRONICS | May 2026 | 207 | 13 |
| AMPHENOL CORP | May 2026 | 702 | 15 |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | May 2026 | 1,009 | 55 |
| AMPHENOL HIGH SPEED TECHNOLOGY | Mar 2026 | 61 | 1 |
| AMPHENOL(CHANGZHOU)CONNECTOR SYSTEM CO LTD | May 2026 | 747 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MEDUWR655707 | FTNVSSHAS0011727 | GO616 | House Bill | FTNV | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 36 PKG | 4,492 KG | House to House | COMMSCOPE TELECOMMUNICATIONS | AMPHENOL ANTENNAS SOLUTIONS | PRINTED CIRCUIT BOARD | |
| 2026-05-15 | MEDUWR655764 | FTNVSSHAS0011724 | GO616 | House Bill | FTNV | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 9 PKG | 4,883 KG | House to House | COMMSCOPE TELECOMMUNICATIONS | AMPHENOL ANTENNAS SOLUTIONS | PRINTED CIRCUIT BOARD | |
| 2026-05-15 | MEDUWR655673 | FTNVSSHAS0011726 | GO616 | House Bill | FTNV | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 49 PKG | 4,441 KG | House to House | COMMSCOPE TELECOMMUNICATIONS | AMPHENOL ANTENNAS SOLUTIONS | PRINTED CIRCUIT BOARD | |
| 2026-05-15 | MEDUWR655640 | FTNVSSHAS0011725 | GO616 | House Bill | FTNV | 9337444 | MSC UBERTY VIII | 2026-05-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) | 38 PKG | 4,583 KG | House to House | COMMSCOPE TELECOMMUNICATIONS | AMPHENOL ANTENNAS SOLUTIONS | PRINTED CIRCUIT BOARD | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | MEDUWR655723 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSSHAS0011728 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | GO616 |
| IMO # | 9337444 |
| Vessel Name | MSC UBERTY VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | YANGSHAN CHINA (MAINLAND) (57037) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4848 KG |
| Weight in KG | 4,848 KG |
| Quantity | 70 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CARU9761919 |
| Commodity Description |
PRINTED CIRCUIT BOARD |
| Shipper Name | COMMSCOPE TELECOMMUNICATIONS |
|---|---|
| Address Line 1 | 68 SU HONG XI LU, SUZHOU |
| Address Line 3 | INDUSTRIAL PARK |
| City | JIANGSU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | AMPHENOL ANTENNAS SOLUTIONS |
|---|---|
| Address Line 1 | 480 N MARIPOSA RD WAREHOUSE A |
| City | NOGALES |
| State Province | AZ |
| Zip Code | 85621 |
| Country Code | US |
| Container Number | CARU9761919 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46148686 |
| Seal Number 1 | FX46148686 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PRINTED CIRCUIT BOARD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 853400 | 00000000 | 0000004848 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 240 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 148 | 2026-03-14 |
| Houston, Texas | 42 | 2025-10-04 |
| New York, New York | 28 | 2024-10-03 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2025-07-28 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2024-06-10 |
| Charleston, South Carolina | 5 | 2025-08-13 |
| Seattle, Washington | 5 | 2016-08-02 |
| Miami, Florida | 3 | 2021-04-20 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2021-12-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 279 | 2026-05-06 |
| Pusan South Korea | 99 | 2025-08-14 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 26 | 2025-04-25 |
| Xingang China (Mainland) | 21 | 2019-06-08 |
| Coryton United Kingdom | 9 | 2025-10-06 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2022-11-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 7 | 2026-05-15 |
| Colombo Sri Lanka | 7 | 2024-10-03 |
| Le Havre France | 7 | 2022-02-05 |
| Gothenburg Sweden | 6 | 2015-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amphenol Antenna Solutions that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 1123 INDUSTRIAL DRIVE SW CONOVER, NC 28613 US | 2026-03-18 | 66 |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | AMPHENOL BONDED WHSE 480 N MARIPOSA RD WAREHOUSE A NOGALES AZ 85621 US | 2026-03-24 | 14 |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2025-10-06 | 9 | |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2026-03-17 | 4 | |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2025-12-02 | 3 | |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2025-07-28 | 3 | |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2026-03-13 | 2 | |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2026-03-12 | 1 | |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2026-03-13 | 1 | |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | 2020-09-09 | 36 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Amphenol Antenna Solutions.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-06 | 5 | |
| 2026-03-18 | 47 | |
| 2024-12-09 | 12 | |
| 2020-10-12 | 5 | |
| 2019-08-20 | 1 | |
| 2018-12-31 | 1 | |
| 2017-08-10 | 1 | |
| 2015-04-13 | 1 | |
| 2014-01-10 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||