There are a total of 2,828 bills of lading on file for Amphenol Assembletech between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,828 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,828 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,878 |
| Consignee Records | 905 |
| Notify Party Records | 73 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 202 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for AMPHENOL ASSEMBLETECH.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Amphenol Assembletech, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Amphenol Assembletech in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WIWYNN INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 15,465 | 204 |
| CLOUD NETWORK TECHNOLOGY SINGAPORE PTE LTD | May 2026 | 21,222 | 100 |
| CLOUD NETWORK TECHNOLOGY USA INC. | May 2026 | 8,302 | 91 |
| WIWYNN MX SA DE CV | Apr 2026 | 70 | 69 |
| ASTEELFLASH USA | May 2026 | 910 | 65 |
| HYVE SOLUTIONS | Oct 2025 | 5,740 | 51 |
| IGM SOLUTIONS | May 2026 | 741 | 49 |
| ZT SYSTEMS | May 2026 | 931 | 44 |
| LENOVO CENTRO TECNOLOGICO S DE RL | May 2026 | 3,580 | 40 |
| JABIL INC | May 2026 | 5,374 | 19 |
| AMPHENOL TECHNOLOGY VIETNAM CO. | May 2026 | 1,022 | 18 |
| WISTRON INFOCOMM TECHNOLOGY(AMERICA | May 2026 | 45,312 | 17 |
| AMPHENOL INTERCONNECT PRODUCTS CORP | May 2026 | 457 | 14 |
| FLEXTRONICS INTERNATIONAL USA, INC. | May 2026 | 5,280 | 13 |
| ASTEELFLASH FREMONT | Mar 2025 | 279 | 13 |
| ARISTOCRAT TECHNOLOGIES | May 2026 | 4,084 | 11 |
| DAKTRONICS INC. | May 2026 | 1,644 | 10 |
| CIARA TECHNOLOGIES INC | Nov 2025 | 144 | 8 |
| MOTOROLA SOLUTIONS INC | May 2026 | 9,584 | 6 |
| FLEXTRONICS AMERICA LLC | May 2026 | 9,245 | 6 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Amphenol Assembletech.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| AMPCO PRODUCTS LTD | May 2026 | 519 | 17 |
| AMPCO PUMPS COMPANY | May 2026 | 136 | 5 |
| AMPCO TECHNOLOGIES LTD. | Jan 2026 | 1,316 | 0 |
| AMPER TECH INC | May 2026 | 190 | 7 |
| AMPEREX TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 1,238 | 40 |
| AMPERSAND DESIGN PVT LTD | May 2026 | 264 | 14 |
| AMPF INC. | May 2026 | 275 | 4 |
| AMPHENOL ALDEN | May 2026 | 224 | 16 |
| AMPHENOL ANDREW ANTENNAS INDIA PRIV | May 2026 | 981 | 100 |
| AMPHENOL ANTENNA SOLUTIONS | May 2026 | 501 | 23 |
| AMPHENOL CABELCON APS | May 2026 | 86 | 3 |
| AMPHENOL CABLE AND INTERCONNECT TEC | May 2026 | 288 | 63 |
| AMPHENOL CABLES ON DEMAND | Apr 2026 | 648 | 10 |
| AMPHENOL CHANGZHOU ELECTRONIC CO LT | May 2026 | 744 | 29 |
| AMPHENOL COMMUNICATION ELECTRONICS | May 2026 | 207 | 13 |
| AMPHENOL CORP | May 2026 | 702 | 15 |
| AMPHENOL EAST ASIA LTD | May 2026 | 1,009 | 55 |
| AMPHENOL HIGH SPEED TECHNOLOGY | Mar 2026 | 61 | 1 |
| AMPHENOL INDUSTRIAL OPERATIONS | May 2026 | 291 | 14 |
| AMPHENOL(CHANGZHOU)CONNECTOR SYSTEM CO LTD | May 2026 | 747 | 16 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | EGLV146600440864 | CHKMXM26011656 | 109E | House Bill | CHKM | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 4 CTN | 24 K | AMPHENOL ASSEMBLETECH | IGM SOLUTIONS, INC. | IGM SOLUTIONS, INC. | CABLE ASSEMBLY | |
| 2026-05-25 | MEDUKG740443 | DFDSRAF0269481 | FV616 | House Bill | DFDS | 9962586 | MSC ILARIA | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 240 CTN | 1,308 KG | House to House | AMPHENOL ASSEMBLETECH (XIAMEN)CO | NEXTRACKER INC. | CABLE ASSEMBLY | |
| 2026-05-23 | COSU6450722640 | EXDO63E1241692 | 109E | House Bill | EXDO | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 13 CTN | 74 KG | House to House | AMPHENOL ASSEMBLETECH (XIAMEN) CO | CLOUD NETWORK TECHNOLOGY USA INC | CABLE ASSEMBLY HTS: 851680 | |
| 2026-05-20 | MATS1516436000 | EXDO63E1241663 | 131E | House Bill | EXDO | 9352406 | MATSON OAHU | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 854 CTN | 5,810 KG | Pier to Pier | AMPHENOL ASSEMBLETECH (XIAMEN) CO | AMPHENOL ASSEMBLETECH | CABLE ASSEMBLY HTS: 854442 | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | EGLV146600312238 |
|---|---|
| House BOL # | AFXDYESU158534 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AFXD |
| Voyage # | 109E |
| IMO # | 9355575 |
| Vessel Name | COSCO TAICANG |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1311 KG |
| Weight in KG | 1,311 KG |
| Quantity | 325 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EGSU8032973 |
| Commodity Description |
CABLE ASSEMBLY 6 PLTS= 325 CTNS REF # EX260 6404 / EX2606405 THIS SHIPMENT DOES NOT CONTA IN SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | AMPHENOL ASSEMBLETECH(XIAMEN) CO.,L |
|---|---|
| Address Line 1 | 39-B, QIANPU INDUSTRIAL ESTATE,,XIA |
| Address Line 2 | MEN,CN |
| Consignee Name | WIWYNN INTERNATIONAL CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 9630 PLAZA CIRCLE,EL PASO,TEXAS 799 |
| Address Line 2 | 27,US |
| Container Number | EGSU8032973 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTBM1264 |
| Seal Number 1 | EMCTBM1264 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | L5G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CABLE ASSEMBLY 6 PLTS= 325 CTNS REF # EX260 6404 / EX2606405 THIS SHIPMENT DOES NOT CONTA IN SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | EX2606404 EX2606405 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,188 | 2026-05-15 |
| Long Beach, California | 985 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 217 | 2026-05-06 |
| Oakland, California | 203 | 2026-03-02 |
| Newark, New Jersey | 167 | 2024-09-13 |
| Seattle, Washington | 32 | 2025-08-11 |
| New York, New York | 21 | 2023-04-27 |
| Houston, Texas | 7 | 2022-10-22 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2015-06-10 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2021-01-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 2,579 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 128 | 2026-03-25 |
| Yantian China (Mainland) | 50 | 2026-04-30 |
| Shanghai China (Mainland) | 16 | 2026-05-20 |
| Vung Tau Vietnam | 16 | 2025-10-01 |
| Pusan South Korea | 11 | 2026-02-06 |
| All Other Viet Nam Ports | 8 | 2024-07-31 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 8 | 2021-12-08 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 3 | 2024-08-13 |
| Shilong China (Taiwan) | 3 | 2015-02-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Amphenol Assembletech that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 23501 CINCO RANCH BLVD SUITE B225 KATY TX 77494 US | 2026-05-20 | 48 |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 39-B QIANPU INDUSTRIAL ESTATE XIAMEN,FUJIAN XIAMEN CN | 2026-04-23 | 29 |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2026-04-01 | 8 | |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2026-03-25 | 2 | |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2026-02-14 | 2 | |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2025-12-12 | 1 | |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2026-04-30 | 1 | |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2026-04-08 | 1 | |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2026-02-07 | 1 | |
| AMPHENOL ASSEMBLETECH | 2022-08-20 | 466 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Amphenol Assembletech.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 278 | |
| 2026-05-09 | 92 | |
| 2026-03-09 | 37 | |
| 2025-11-10 | 44 | |
| 2025-10-01 | 12 | |
| 2024-07-31 | 7 | |
| 2024-07-19 | 36 | |
| 2024-05-20 | 4 | |
| 2022-05-02 | 1 | |
| 2022-05-02 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Amphenol Assembletech.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-06-10 | 11 |