There are a total of 84 bills of lading on file for Casatrade Inc between September 3rd, 2025 and May 22nd, 2026.
Of those 84 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 24 were within the past 90 days.
| Total Records | 84 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 84 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Sep 3rd, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 24 |
| Records in the Past Year | 84 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASATRADE INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Casatrade Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Casatrade Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN NOVAHAVEN LIMITED | May 2026 | 118 | 80 |
| FOSHAN LICHI FURNITURE TECHNOLOGY C | May 2026 | 13 | 2 |
| SMART FURNITURE LIMITED COMPANY | Mar 2026 | 28 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Casatrade Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASARENA BODEGA Y VIEDOS S.A. | May 2026 | 416 | 6 |
| CASARONE AGROINDUSTRIAL S.A | Dec 2025 | 242 | 0 |
| CASARREDO MANUFACTURING CO., LTD | May 2026 | 1,170 | 106 |
| CASARRIGONI S.R.L. | May 2026 | 155 | 9 |
| CASART COMPANY | Apr 2024 | 17,194 | 0 |
| CASARTELLI ANTONIO S.R.L. | May 2026 | 218 | 7 |
| CASAS INTERNATIONAL | May 2026 | 4,051 | 223 |
| CASAS INTERNATIONAL BROKERAGE INC | May 2026 | 1,407 | 52 |
| CASASCO & NARDI INC. | May 2026 | 2,007 | 100 |
| CASASCO & NARDI SPA | Apr 2026 | 238 | 4 |
| CASCADA INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 766 | 17 |
| CASCADE BSD INC. | May 2024 | 279 | 0 |
| CASCADE CANADA LTD. | Apr 2026 | 331 | 7 |
| CASCADE COLUMBIA DISTRIBUTION COMPANY | May 2026 | 2,533 | 25 |
| CASCADE CORPORATION | May 2026 | 3,900 | 94 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 5 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | WHLC025G585881 | NIPANBMS26030569 | E009 | House Bill | NIPA | 9941142 | WAN HAI A13 | 2026-05-13 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 315 CTN | 8,705 KG | SHENZHEN NOVAHAVEN LIMITED | CASATRADE INC | HONG KONG NOVAHAVEN LIMITED | FABRIC SOFA | |
| 2026-05-13 | COSU9506880650 | NIPANBMS26040831 | 109E | House Bill | NIPA | 9337937 | XIN FEI ZHOU | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 370 CTN | 8,502 KG | House to House | FOSHAN LICHI FURNITURE TECHNOLOGY | CASATRADE INC | HONG KONG NOVAHAVEN LIMITED | RELAX CHAIR SEATER FABRIC SOFA SOFA SEAT CUSH IONS SOFA SEAT FABRIC COVERS |
| 2026-05-13 | EGLV146600188634 | NCZLSZ26030711 | 1350E | House Bill | NCZL | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 331 CTN | 8,611 KG | House to House | SHENZHEN NOVAHAVEN LIMITED | CASATRADE INC | HONG KONG NOVAHAVEN LIMITED | FABRIC SOFA THE SHIPPER'S LOAD AND COUNT |
| 2026-04-24 | MAEU266010885 | KFUNA2603280309 | 611E | House Bill | KFUN | 9698642 | SAN FERNANDO | 2026-04-23 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 301 CTN | 9,154 KG | Container Yard | SHENZHEN NOVAHAVEN LIMITED | CASATRADE INC | HONG KONG NOVAHAVEN LIMITED | FABRIC SOFA (HTS:)/RELAX CHAIR SEAT CUSHION (HTS:) |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | HLCUSZX2603CJLJ5 |
|---|---|
| House BOL # | CKXPCL26031155 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CKXP |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK LAVRAS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9570 KG |
| Weight in KG | 9,570 KG |
| Quantity | 333 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU2853990 |
| Commodity Description |
FABRIC SOFA |
| Shipper Name | SHENZHEN NOVAHAVEN LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 2901-2, 29TH FLOOR, EAST TOWER, STA |
| Address Line 2 | R RIVER WORLD TWIN TOWERS, NO. 8, Y |
| Address Line 3 | AXING ROAD, NANKENG COMMUNITY, BANT |
| Consignee Name | CASATRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 221 W 9TH ST 176 WILMINGTON, DE 198 |
| Address Line 2 | 01 E-MAIL CASATRADEINC2025@OUTLOOK. |
| Address Line 3 | COM |
| Notify Party Name | HONG KONG NOVAHAVEN LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 102, 1/F THE CLOUD 111 TUNG CHAU |
| Address Line 2 | ST TAI KOK TSUI HONG KONG E-MAIL Y |
| Address Line 3 | ONGZ@ZMKJTECH.COM |
| Container Number | HLBU2853990 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4500735 |
| Seal Number 1 | HLK4500735 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FABRIC SOFA |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000009570 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 25 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 20 | 2026-04-02 |
| Long Beach, California | 18 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 11 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 10 | 2026-05-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 74 | 2026-05-23 |
| Shekou China (Mainland) | 4 | 2025-11-06 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 3 | 2026-03-21 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-05-14 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2026-03-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Casatrade Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASATRADE INC | 221 W 9TH ST 176 WILMINGTON, DE 198 01 | 2026-05-23 | 28 |
| CASATRADE INC | 221 W 9TH ST 176 WILMINGTON DE UNITED STATES 19801 | 2026-04-24 | 10 |
| CASATRADE INC | 2026-05-13 | 9 | |
| CASATRADE INC | 2026-04-02 | 8 | |
| CASATRADE INC | 2026-04-11 | 5 | |
| CASATRADE INC | 2026-02-11 | 4 | |
| CASATRADE INC | 2025-10-20 | 4 | |
| CASATRADE INC | 2026-04-02 | 3 | |
| CASATRADE INC | 2026-01-08 | 2 | |
| CASATRADE INC | 2026-05-14 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 4 email addresses on file for Casatrade Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 2 | |
| 2026-04-02 | 8 | |
| 2026-02-06 | 2 | |
| 2025-09-15 | 1 |