There are a total of 1,952 bills of lading on file for Cascade Designs Inc between October 28th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,952 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,952 |
|---|---|
| Shipper Records | 287 |
| Consignee Records | 1,777 |
| Notify Party Records | 1,192 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 23 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE DESIGNS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Cascade Designs Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Cascade Designs Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 88 |
| CATHAY CONSOLIDATED INC | May 2026 | 1,730 | 13 |
| YUNAN ALUMINUM CO LTD | Mar 2026 | 262 | 6 |
| LIANJIA(ZHONGSHAN)GONGMAO CO., LTD | Sep 2024 | 87 | 3 |
| THAI STAINLESS STEEL CO., LTD. | May 2026 | 248 | 2 |
| WELCRON COMPANY LIMITED | May 2026 | 748 | 1 |
| TOMLONG TECHSTILE CORP | May 2026 | 199 | 1 |
| TIANJIN HIGHROCK REC PRO CO., LTD | Sep 2025 | 72 | 1 |
| TAI VIET CAMPING PRODUCTS INDU | May 2026 | 410 | 1 |
| SUNNYLIFE LLC | May 2026 | 1,063 | 1 |
| SHAOXING HENGRU TEXTILE CO.,LTD | Apr 2026 | 72 | 1 |
| Jul 2023 | 6 | 1 | |
| MEN-CHUEN FIBRE INDUSTRY CO., LTD. | Feb 2025 | 51 | 1 |
| Aug 2021 | 4 | 1 | |
| JAS SEATTLE BRANCH | Apr 2026 | 158 | 1 |
| DRAGONMAN PRODUCTS LIMITED | Sep 2025 | 122 | 1 |
| DINGZING ADVANCED MATERIALS INCORPORATED | May 2026 | 901 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade Designs Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASAS INTERNATIONAL | May 2026 | 4,051 | 223 |
| CASAS INTERNATIONAL BROKERAGE INC | May 2026 | 1,407 | 52 |
| CASASCO & NARDI INC. | May 2026 | 2,007 | 100 |
| CASASCO & NARDI SPA | Apr 2026 | 238 | 4 |
| CASATRADE INC | May 2026 | 84 | 24 |
| CASCADA INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 766 | 17 |
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE BSD INC. | May 2024 | 279 | 0 |
| CASCADE CANADA LTD. | Apr 2026 | 331 | 7 |
| CASCADE COLUMBIA DISTRIBUTION COMPANY | May 2026 | 2,533 | 25 |
| CASCADE CORPORATION | May 2026 | 3,900 | 94 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | May 2026 | 230 | 4 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 14,960 | 1,597 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | May 2026 | 519 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | ACLUSA01250865 | SHPT29160560 | ATS60 | House Bill | SHPT | 9670585 | ATLANTIC SAIL | 2026-04-09 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 15 CTN | 454 KG | Container Yard | CASCADE DESIGNS LTD | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | NOWSHOE STRAP KITS PUMPS WINGLOCK VALES AND HEALSTRAPS HS CODES |
| 2026-03-26 | ACLUSA01253128 | SHPT29160530 | ATE64 | House Bill | SHPT | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-03-25 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 77 CTN | 949 KG | Container Yard | CASCADE DESIGNS LTD | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | SNOWSHOE STRAP KITS PUMPS WINGLOCK VALES AND HEALSTRAPS HSCODES |
| 2026-02-19 | ACLUSA01244897 | SHPT29160402 | ATS58 | House Bill | SHPT | 9670585 | ATLANTIC SAIL | 2026-02-18 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 29 CTN | 284 KG | Pier to Pier | CASCADE DESIGNS LTD | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | CONTAINING SNOWSHOE STRAP KITS PUMPS WINGLOCK VALES AND HEALSTRAPS HS CODES |
| 2026-02-19 | ACLUSA01241813 | SHPT29160367 | ATS58 | House Bill | SHPT | 9670585 | ATLANTIC SAIL | 2026-02-18 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 77 CTN | 1,026 KG | Container Station | CASCADE DESIGNS LTD | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | CONTAINING SNOWSHOE STRAP KITS PUMPS WINGLOCK VALES AND HEALSTRAPS HS CODES |
| Run Date | 2026-04-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | ACLUSA01259879 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT29160765 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | ATK67 |
| IMO # | |
| Vessel Name | ATLANTIC SKY |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | DUBLIN |
| Foreign Port of Lading | LIVERPOOL UNITED KINGDOM (41251) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 693 KG |
| Weight in KG | 693 KG |
| Quantity | 100 BOX |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9805480 |
| Commodity Description |
MOULDING EQUIPMENT PRODUCTS HS CODES AND |
| Shipper Name | CASCADE DESIGNS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | DWYER ROAD |
| Address Line 2 | MIDLETON P25H582 IE |
| Consignee Name | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10990 LEAR BLVD |
| Address Line 2 | RENO, NV 89506 US |
| Notify Party Name | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10990 LEAR BLVD |
| Address Line 2 | RENO, NV 89506 US |
| Container Number | ACLU9805480 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MA632919 |
| Seal Number 1 | MA632919 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | MOULDING EQUIPMENT PRODUCTS HS CODES AND |
| Marks and Numbers 1 | 29160765 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00013860 | 0000000693 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 773 | 2025-05-02 |
| Seattle, Washington | 448 | 2022-02-04 |
| Oakland, California | 277 | 2024-03-15 |
| Los Angeles, California | 190 | 2024-08-22 |
| Newark, New Jersey | 113 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 81 | 2022-04-29 |
| New York, New York | 43 | 2026-04-24 |
| Boston, Massachusetts | 19 | 2017-02-28 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2016-12-28 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2018-09-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 455 | 2021-08-20 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 417 | 2022-02-04 |
| Yantian China (Mainland) | 221 | 2022-02-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 155 | 2021-05-20 |
| Anvers Belgium | 144 | 2024-12-04 |
| Shanghai China (Mainland) | 115 | 2021-06-01 |
| Xiamen China (Mainland) | 79 | 2021-08-20 |
| Liverpool United Kingdom | 60 | 2026-05-23 |
| Hamble United Kingdom | 57 | 2024-08-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 55 | 2022-04-29 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade Designs Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE DESIGNS INC | 4000 1ST AVE SOUTH SEATTLE, WA 98134 US | 2021-05-18 | 294 |
| CASCADE DESIGNS INCORPORATED | 4000 FIRST AVENUE SOUTH, SEATTLE WA 98134 USA | 2016-08-16 | 99 |
| CASCADE DESIGNS INC | 2018-01-10 | 95 | |
| CASCADE DESIGNS INC | 2018-09-08 | 79 | |
| CASCADE DESIGNS INC | 2021-08-20 | 77 | |
| CASCADE DESIGNS | 2021-08-20 | 73 | |
| CASCADE DESIGNS INC | 2022-01-17 | 68 | |
| CASCADE DESIGNS, INC. | 2016-09-10 | 58 | |
| CASCADE DESIGNS, INC. | 2015-08-26 | 58 | |
| CASCADE DESIGNS INC | 2021-08-20 | 51 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Cascade Designs Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-04 | 4 | |
| 2024-01-23 | 3 | |
| 2021-08-20 | 207 | |
| 2021-08-20 | 173 | |
| 2021-07-24 | 1 | |
| 2021-04-24 | 34 | |
| 2021-03-10 | 2 | |
| 2018-07-23 | 3 | |
| 2017-10-09 | 1 | |
| 2017-05-02 | 21 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||