There are a total of 3,161 bills of lading on file for Cascade Designs Nevada LLC between January 16th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 3,161 bills of lading, 26 were within the past 30 days and 80 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,161 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 4,087 |
| Notify Party Records | 1,977 |
| First Shipment on File | Jan 16th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 26 |
| Records in Last 90 Days | 80 |
| Records in the Past Year | 280 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE DESIGNS NEVADA LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cascade Designs Nevada LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cascade Designs Nevada LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VALENCEVER COMPANY LIMITED | May 2026 | 385 | 134 |
| CATHAY CONSOLIDATED INC | May 2026 | 1,730 | 87 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 86 |
| TOMLONG TECHSTILE CORP | May 2026 | 199 | 78 |
| THAI STAINLESS STEEL CO., LTD. | May 2026 | 248 | 70 |
| YUNAN ALUMINUM CO LTD | Mar 2026 | 262 | 69 |
| JUSTINUS SCIENTEK CO., LTD. | May 2026 | 763 | 67 |
| KOVEA CO LTD | Apr 2026 | 364 | 65 |
| DONG IN ENTECH VINA CO., LTD | May 2026 | 465 | 57 |
| TAEYANG CORPORATION | May 2026 | 2,129 | 51 |
| YS VINA CO., LTD | May 2026 | 801 | 47 |
| KUMGANG CORPORATION | Apr 2026 | 139 | 47 |
| JIANGSU ACOME OUTDOOR PRODUCTS CO | Apr 2026 | 732 | 45 |
| TAI VIET CAMPING PRODUCTS INDUSTRIES CO., LTD | May 2026 | 269 | 43 |
| DINGZING ADVANCED MATERIALS INCORPORATED | May 2026 | 901 | 43 |
| TIANJIN HIGHROCK REC PRO CO., LTD | Sep 2025 | 72 | 40 |
| LIANJIA(ZHONGSHAN)GONGMAO CO., LTD | Sep 2024 | 87 | 34 |
| FUKO INC | May 2026 | 1,001 | 30 |
| NEW PROKIN INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 1,080 | 29 |
| EPO INDUSTRIAL CO., LTD | Oct 2025 | 36 | 26 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade Designs Nevada LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASAS INTERNATIONAL BROKERAGE INC | May 2026 | 1,407 | 52 |
| CASASCO & NARDI INC. | May 2026 | 2,007 | 100 |
| CASASCO & NARDI SPA | Apr 2026 | 238 | 4 |
| CASATRADE INC | May 2026 | 84 | 24 |
| CASCADA INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 766 | 17 |
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE BSD INC. | May 2024 | 279 | 0 |
| CASCADE CANADA LTD. | Apr 2026 | 331 | 7 |
| CASCADE COLUMBIA DISTRIBUTION COMPANY | May 2026 | 2,533 | 25 |
| CASCADE CORPORATION | May 2026 | 3,900 | 94 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 5 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | May 2026 | 230 | 4 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 14,960 | 1,597 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | May 2026 | 519 | 8 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | EGLV003600492058 | BWLETPE69831346 | 004E | House Bill | BWLE | 9935387 | EVER MATCH | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 144 ROL | 3,246 KG | House to House | TOMLONG TECHSTILE CORPORATION | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | POLYESTER 75D KNITTED LAMINATED WITHTPU | |
| 2026-05-21 | HLCUHKG2604ARMD8 | BWLECAN69814687 | 617E | House Bill | BWLE | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 114 CTN | 1,341 KG | House to House | NEW PROKIN INTERNATIONAL LIMITED | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | STUFF SACKS | |
| 2026-05-21 | ONEYSELG66617800 | BWLESEL69837434 | 254E | House Bill | BWLE | 9952696 | ONE REASSURANCE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2,040 CTN | 14,752 KG | Container Yard | TAEYANG CORPORATION | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | BUTANE GAS |
| 2026-05-16 | ONEYBKKG94667800 | BWLEBKK69741301 | 020E | House Bill | BWLE | 9792618 | YM TUTORIAL | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | LAEM CHABANG THAILAND | 50 CTN | 478 KG | Pier to Pier | THAI STAINLESS STEEL | NRI DISTRIBUTION CANADA | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | ALUMINUM KITCHENWARE |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | ACLUSA01272207 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT29161110 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | ATE68 |
| IMO # | |
| Vessel Name | ATLANTIC SEA |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | DUBLIN |
| Foreign Port of Lading | LIVERPOOL UNITED KINGDOM (41251) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 714 KG |
| Weight in KG | 714 KG |
| Quantity | 254 BOX |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9732655 |
| Commodity Description |
MOULDING EQUIPMENT PRODUCTS HS CODES 84219910 95069990 84819000 |
| Shipper Name | CASCADE DESIGNS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | DWYER ROAD |
| Address Line 2 | MIDLETON P25 H582 IE |
| Consignee Name | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10990 LEAR BLVD |
| Address Line 2 | RENO, NV 89506 US |
| Notify Party Name | CASCADE DESIGNS NEVADA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10990 LEAR BLVD |
| Address Line 2 | RENO, NV 89506 US |
| Container Number | ACLU9732655 |
|---|---|
| Seal Number 1 | MA632908 |
| Seal Number 1 | MA632908 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MOULDING EQUIPMENT PRODUCTS HS CODES 84219910 95069990 84819000 |
| Marks and Numbers 1 | 29161110 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00014280 | 0000000714 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 1,351 | 2026-04-23 |
| Los Angeles, California | 825 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 384 | 2026-05-16 |
| Long Beach, California | 384 | 2026-05-06 |
| Seattle, Washington | 122 | 2023-08-15 |
| Newark, New Jersey | 83 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 5 | 2026-04-24 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2022-04-19 |
| San Francisco, California | 3 | 2022-01-11 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2023-06-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 644 | 2026-05-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 486 | 2026-05-13 |
| Taibei China (Taiwan) | 382 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 336 | 2026-05-21 |
| Vung Tau Vietnam | 323 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 227 | 2026-04-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 125 | 2026-05-06 |
| Laem Chabang Thailand | 115 | 2026-05-16 |
| Anvers Belgium | 103 | 2026-01-27 |
| Xiamen China (Mainland) | 99 | 2023-06-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade Designs Nevada LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 4001 1ST AVE S SEATTLE WA 98134 US | 2026-05-21 | 585 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 10990 LEAR BLVD RENO NV 89506 US | 2026-05-23 | 352 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2026-04-30 | 308 | |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2026-05-21 | 287 | |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2026-04-23 | 198 | |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2025-08-28 | 155 | |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2025-08-11 | 22 | |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2026-05-15 | 12 | |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2026-04-10 | 1 | |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | 2026-01-09 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Cascade Designs Nevada LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 1,030 | |
| 2026-04-23 | 60 | |
| 2025-08-28 | 217 | |
| 2025-08-28 | 36 | |
| 2023-12-20 | 58 | |
| 2022-04-19 | 9 | |
| 2021-10-04 | 3 | |
| 2021-10-02 | 276 | |
| 2020-12-18 | 5 | |
| 2020-08-12 | 11 |
Below are the top 1 email addresses on file for Cascade Designs Nevada LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 823 |