There are a total of 917 bills of lading on file for Cascade Fruit Marketing between October 27th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 917 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 917 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 919 |
| Notify Party Records | 452 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 41 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE FRUIT MARKETING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cascade Fruit Marketing, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cascade Fruit Marketing in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ACEITES NATURALES DEL SUR S.L. | Oct 2023 | 1,112 | 57 |
| SNOW FRESH EGYPT | Aug 2024 | 26 | 21 |
| LEIBER GMBH | May 2026 | 516 | 19 |
| ABC FRUITS | May 2026 | 552 | 16 |
| BIOSALES SL. | May 2026 | 228 | 14 |
| CDC CARIBE INC. | May 2026 | 35,858 | 13 |
| M S. GLUCORP (PRIVATE) LIMITED | Mar 2026 | 134 | 7 |
| L OLI MILLOR SL | Jun 2022 | 31 | 6 |
| MIGASA ACEITES,S.L. | Aug 2025 | 2,226 | 5 |
| C.I. DE AZUCARES Y MIELES S.A. | May 2026 | 13,807 | 5 |
| PRIMAL NUTRITION, LLC | May 2026 | 404 | 4 |
| NAFOODS GROUP JOINT STOCK COMPANY | May 2026 | 305 | 4 |
| ASEPTIC PERUVIAN FRUIT S.A. | May 2026 | 223 | 4 |
| ORGANIC FOOD SOLUTIONS | Jul 2024 | 32 | 3 |
| C.D.C. SPA | May 2026 | 17,726 | 3 |
| ABU KHALIL FACTORY FOR PICKLES | Apr 2026 | 41 | 3 |
| Sep 2023 | 2 | 2 | |
| PRIME PRODUCTS INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 1,514 | 2 |
| JORDEX SHIPPING & FORWARDING B.V. | May 2026 | 2,270 | 2 |
| FARM'S ELITE LTD | Feb 2025 | 40 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade Fruit Marketing.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASASCO & NARDI SPA | Apr 2026 | 238 | 4 |
| CASATRADE INC | May 2026 | 84 | 24 |
| CASCADA INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 766 | 17 |
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE BSD INC. | May 2024 | 279 | 0 |
| CASCADE CANADA LTD. | Apr 2026 | 331 | 7 |
| CASCADE COLUMBIA DISTRIBUTION COMPANY | May 2026 | 2,533 | 25 |
| CASCADE CORPORATION | May 2026 | 3,900 | 94 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 5 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | Apr 2026 | 619 | 3 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | May 2026 | 230 | 4 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 14,960 | 1,597 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | May 2026 | 519 | 8 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 9 |
| CASCADE PEAK VENTURES INC | May 2026 | 129 | 74 |
| CASCADE PORTLAND CORPORATION | May 2026 | 688 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | MEDUFO148284 | 614A | Regular Bill | MEDU | 9983695 | MSC DOUALA VIII | 2026-05-02 | HOUSTON, TEXAS | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS | 18 PKG | 16,997 K | House to House | CASCADE FRUIT MARKETING | CASCADE FRUIT MARKETING | TOTES OF POMACE OLIVE OIL HS CODE: 1510900000 NET WEIGHT: 16.488 KGS OCM2612922 | ||
| 2026-04-24 | ONEYTA6DK4181600 | SHNLSLQD26030341 | 066E | House Bill | SHNL | 9321263 | MOL COURAGE | 2026-04-23 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 3,800 CTN | 53,200 KG | Container Yard | EURO-ASIA FRUITS AND VEGETABLES | CASCADE FRUIT MARKETING, INC | TAGGART INTERNATIONAL, LTD. | IQF APRICOT HALVES IQF SLICED PEACHES |
| 2026-03-25 | EGLV236600144814 | 1444E | Regular Bill | EGLV | 9935272 | EVER MEMO | 2026-03-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 104 DRM | 23,972 K | House to House | NAFOODS GROUP JOINT STOCK COMPANY | CASCADE FRUIT MARKETING, INC. | TS NATURAL RESOURCE | FROZEN LYCHEE JUICE CONCENTRATE FROZEN LYCHEE JUICE CONCENTRATE PACKAGE PE BAG/KG/ DRUMS ON PALLETS (@) MARSHALL@FOODGUYS.COM @@... | |
| 2026-03-10 | CMDUHBG2110911 | BWLEFMO69604076 | 0LBLN | House Bill | BWLE | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-03-09 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 8 PAL | 5,111 KG | Pier to Pier | LEIBER GMBH | CASCADE FRUIT MARKETING, INC. | FOODGUYS | S.T.C. LEIBER-BOUILLON GX () HS-CODE: |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | MEDUCA382232 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 611A |
| IMO # | 9978951 |
| Vessel Name | MSC HORTENSE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CASABLANCA |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23322 K |
| Weight in KG | 23,322 KG |
| Quantity | 1120 CAS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSDU8959408 |
| Commodity Description |
1120 CASES = 6720 TINS BLACK OLIVES IN BRINE FROM MOROCCO CUSTOMER PO N: 046704294 HS CODE : 2005700023 ON BOARD FREIGHT PREPAID |
| Shipper Name | CAPRISAF |
|---|---|
| Address Line 1 | BD DJORF EL YOUDI Q.I. |
| Address Line 2 | SAFI 20000 MOROCCO |
| Consignee Name | CASCADE FRUIT MARKETING |
|---|---|
| Address Line 1 | 30470 SW PARKWAY AVE SUITE A |
| Address Line 2 | WILSONVILLE OR 97070 UNITED STATES |
| Notify Party Name | CASCADE FRUIT MARKETING |
|---|---|
| Address Line 1 | 30470 SW PARKWAY AVE SUITE A |
| Address Line 2 | WILSONVILLE OR 97070 UNITED STATES |
| Container Number | MSDU8959408 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU30933651 |
| Seal Number 1 | EU30933651 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1120 CASES = 6720 TINS BLACK OLIVES IN BRINE FROM MOROCCO CUSTOMER PO N: 046704294 HS CODE : 2005700023 ON BOARD FREIGHT PREPAID |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 488 | 2026-05-15 |
| Seattle, Washington | 122 | 2026-05-05 |
| New York, New York | 69 | 2025-03-03 |
| Houston, Texas | 53 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 37 | 2025-12-05 |
| Los Angeles, California | 35 | 2026-03-25 |
| Norfolk, Virginia | 26 | 2025-10-09 |
| Oakland, California | 24 | 2025-06-03 |
| Portland, Oregon | 21 | 2023-11-01 |
| New Orleans, Louisiana | 20 | 2024-01-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Valencia Spain | 235 | 2025-09-06 |
| Algeciras Spain | 151 | 2025-05-28 |
| Leghorn Italy | 115 | 2025-02-03 |
| Sines Portugal | 58 | 2026-05-05 |
| Napoli Italy | 58 | 2024-07-24 |
| Civitavecchia Italy | 30 | 2024-08-06 |
| Bremerhaven Germany | 21 | 2026-05-15 |
| Shanghai China (Mainland) | 21 | 2025-09-06 |
| Cartagena Colombia | 20 | 2024-06-04 |
| Singapore Singapore | 15 | 2025-12-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade Fruit Marketing that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE FRUIT MARKETING | 30470 SW PARKWAY AVE SUITE A WILSONVILLE OR 97070 UNITED STATES | 2026-05-05 | 320 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | 30470 SW PARKWAY AVE STE A WILSONVILLE OR 97070 US | 2025-07-22 | 77 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | 2025-06-19 | 5 | |
| CASCADE FRUIT MARKETING | 2025-06-03 | 2 | |
| CASCADE FRUIT MARKETING | 2025-08-23 | 2 | |
| CASCADE FRUIT MARKETING | 2025-09-06 | 1 | |
| CASCADE FRUIT MARKETING | 2025-08-26 | 1 | |
| CASCADE FRUIT MARKETING INC. | 2024-07-24 | 125 | |
| CASCADE FRUIT MARKETING DBA | 2024-10-26 | 35 | |
| CASCADE FRUIT MARKETING DBA | 2025-02-03 | 20 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Cascade Fruit Marketing.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 31 | |
| 2026-05-15 | 4 | |
| 2026-03-25 | 1 | |
| 2026-01-01 | 2 | |
| 2025-12-10 | 14 | |
| 2025-09-29 | 1 | |
| 2025-08-23 | 4 | |
| 2025-02-03 | 5 | |
| 2024-07-25 | 3 | |
| 2024-07-06 | 4 |
Below are the top 10 email addresses on file for Cascade Fruit Marketing.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 10 | |
| 2026-05-15 | 6 | |
| 2025-12-10 | 5 | |
| 2025-06-19 | 3 | |
| 2025-02-03 | 1 | |
| 2024-08-17 | 1 | |
| 2024-08-16 | 1 | |
| 2023-05-06 | 2 | |
| 2022-07-09 | 1 | |
| 2021-06-04 | 1 |