There are a total of 619 bills of lading on file for Cascade Glove Company LLC between December 25th, 2011 and April 21st, 2026.
Of those 619 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 619 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 610 |
| Notify Party Records | 188 |
| First Shipment on File | Dec 25th, 2011 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for CASCADE GLOVE COMPANY LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Cascade Glove Company LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Cascade Glove Company LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JIANGSU CLS TECHNOLOGY CORP. LTD. | May 2026 | 384 | 21 |
| SHAHBAZ GARMENTS (PVT) LIMITED | May 2026 | 689 | 18 |
| SUNMORE GLOVES LIMITED | Feb 2026 | 161 | 15 |
| CHANGZHOU SENZHONG PROTECTION TECHN | Dec 2024 | 14 | 13 |
| THRIVEN(H.K.)INTERNATIONAL CO.,LTD | Mar 2026 | 54 | 11 |
| LUEN FAT GLOVE FACTORY LTD. | Mar 2026 | 377 | 11 |
| JIANGYIN WANSAN GLOVES CO.,LTD | Feb 2026 | 80 | 10 |
| QINGDAO EXPORT PPE | Apr 2026 | 126 | 9 |
| ANWEIDA TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 18 | 8 |
| WINTEX GLOVES (DK) LTD | May 2025 | 142 | 7 |
| HEFEI HAOXIN PROTECTIVE TECHNOLOGY | May 2026 | 116 | 5 |
| Jun 2025 | 7 | 4 | |
| RED STEER GLOVE COMPANY | May 2026 | 48 | 4 |
| NINGBO NEWJADE IMP&EXP CO., LTD | Apr 2026 | 71 | 4 |
| GOLDEN WEIFANG GLOVE & SAFETY CO. | Feb 2026 | 17 | 4 |
| SHANGHAI ROSEFINCH TRADING CO., LTD | Feb 2026 | 183 | 3 |
| NINGBO YUNMA INTERNATIONAL TRADE CO | May 2026 | 182 | 3 |
| GUANGZHOU HAIZHAO PLASTIC MANUFACTU | Jul 2025 | 17 | 3 |
| CHANGZHOU MAJOR MEDICAL PRODUCTS | Dec 2025 | 248 | 3 |
| XIAMEN ODF IMPORT & EXPORT CO.,LTD. | May 2026 | 1,089 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Cascade Glove Company LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| CASATRADE INC | May 2026 | 84 | 24 |
| CASCADA INTERNATIONAL CORP | May 2026 | 766 | 17 |
| CASCADE (HEBEI) FORK CO LTD | May 2026 | 794 | 19 |
| CASCADE BSD INC. | May 2024 | 279 | 0 |
| CASCADE CANADA LTD. | Apr 2026 | 331 | 7 |
| CASCADE COLUMBIA DISTRIBUTION COMPANY | May 2026 | 2,533 | 25 |
| CASCADE CORPORATION | May 2026 | 3,900 | 94 |
| CASCADE DESIGNS INC | May 2026 | 1,952 | 5 |
| CASCADE DESIGNS NEVADA LLC | May 2026 | 3,161 | 80 |
| CASCADE ENGINEERING EUROPE KFT. | Jun 2025 | 373 | 0 |
| CASCADE FRUIT MARKETING | May 2026 | 917 | 7 |
| CASCADE HEALTH AND FITNESS LLC | May 2026 | 230 | 4 |
| CASCADE IMPEX INC. | Mar 2026 | 85 | 15 |
| CASCADE INTERNATIONAL INC | May 2026 | 14,960 | 1,597 |
| CASCADE ITALIA S.R.L. | May 2026 | 151 | 7 |
| CASCADE MAVERIK LACROSSE LLC | May 2026 | 519 | 8 |
| CASCADE MOUNTAIN TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 777 | 9 |
| CASCADE PEAK VENTURES INC | May 2026 | 129 | 74 |
| CASCADE PORTLAND CORPORATION | May 2026 | 688 | 10 |
| CASCADE PRODUCTS, INC. | May 2026 | 509 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | CMDUAKI0616935 | CTCGLHRPLD8085 | 1TUGO | House Bill | CTCG | 9839909 | CMA CGM ARGENTINA | 2026-03-02 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 48 CTN | 754 KG | Pier to Pier | SHAFFA INTERNATIONAL | CASCADE GLOVE COMPANY LLC | RED STEER GLOVE COMPANY | COTTON GREY/BLEACHED KNITTED/WOVEN GLOVES |
| 2026-02-20 | SMLMSHSM5A700700 | EXDO6396019093 | 2601E | House Bill | EXDO | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-02-19 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 165 CTN | 2,848 KG | Container Yard | JIANGYIN WANSAN GLOVES | CASCADE GLOVE COMPANY LLC | LATEX COATED GLOVES HTS: | |
| 2026-02-17 | SMLMSHSM5A496500 | EXDO6396017657 | 2601E | House Bill | EXDO | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-02-15 | PORTLAND, OREGON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 390 CTN | 3,961 KG | Container Yard | JIANGSU CLS TECHNOLOGY CORP LTD | CASCADE GLOVE COMPANY LLC | WORK GLOVES HTS: | |
| 2026-02-12 | MEDUWK198655 | EXDO6396015353 | 602A | House Bill | EXDO | 9393319 | MSC RIKKU | 2026-02-11 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 155 CTN | 1,628 KG | House to House | SUNMORE GLOVES LIMITED | CASCADE GLOVE | WORK COATED GLOVES HTS: | |
| Run Date | 2026-03-31 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-27 |
| Trade Update Date | 2026-02-27 |
| Master BOL # | SMLMSHSM5A839600 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6396024899 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 2602E |
| IMO # | 9312779 |
| Vessel Name | SM SHANGHAI |
| Vessel Country | KR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | PORTLAND, OREGON (2904) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5279 KG |
| Weight in KG | 5,279 KG |
| Quantity | 360 CTN |
| Volume | 28 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FXRU8001090 |
| Commodity Description |
KNIT GLOVE HTS: |
| Shipper Name | SHANGHAI KHAND CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 195 BEI ZHONG ROAD PUDONG |
| Address Line 2 | SHANGHAI 200010 CN |
| Consignee Name | CASCADE GLOVE COMPANY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8685 PORTLAND RD NE |
| Address Line 2 | SALEM OR 97305 US |
| Container Number | FXRU8001090 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SML370745 |
| Seal Number 1 | SML370745 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | KNIT GLOVE HTS: |
| Marks and Numbers 1 | RED STEER GLOVE COMPANY 26KHW26001 ART NO PORTLAND R17700R MADE IN CHINA NO. CTN 1-360 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 264 | 2025-11-06 |
| Seattle, Washington | 100 | 2026-02-12 |
| Long Beach, California | 74 | 2026-04-22 |
| Portland, Oregon | 65 | 2026-03-31 |
| Los Angeles, California | 51 | 2026-03-03 |
| Newark, New Jersey | 47 | 2025-12-18 |
| Norfolk, Virginia | 16 | 2026-02-06 |
| New York, New York | 2 | 2025-01-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 297 | 2026-02-20 |
| Pusan South Korea | 78 | 2026-04-22 |
| Yantian China (Mainland) | 58 | 2025-11-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 34 | 2019-10-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 31 | 2025-05-09 |
| Singapore Singapore | 27 | 2026-03-03 |
| Port Muhammad Bin Qasim Pakistan | 20 | 2025-02-28 |
| Xiamen China (Mainland) | 17 | 2025-12-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2025-12-18 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 10 | 2023-01-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Cascade Glove Company LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 8685 PORTLAND RD NE PO BOX 7167 SALEM OR 97305 US | 2026-04-22 | 14 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 8685 PORTLAND RD NE SALEM OR 97305 US | 2026-03-31 | 11 |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 2025-12-18 | 2 | |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 2025-09-17 | 1 | |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 2026-03-03 | 1 | |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 2020-04-22 | 216 | |
| CASCADE GLOVE CO LLC | 2025-10-04 | 59 | |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 2024-01-02 | 58 | |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 2017-07-03 | 29 | |
| CASCADE GLOVE COMPANY LLC | 2023-03-24 | 26 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Cascade Glove Company LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-02-14 | 10 | |
| 2022-06-06 | 9 | |
| 2022-01-15 | 1 | |
| 2021-12-14 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||