There are a total of 3,889 bills of lading on file for Daido Corporation Of America between October 20th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 3,889 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,889 |
|---|---|
| Shipper Records | 766 |
| Consignee Records | 3,566 |
| Notify Party Records | 951 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 159 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIDO CORPORATION OF AMERICA.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Daido Corporation Of America, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Daido Corporation Of America in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAIDO KOGYO CO.,LTD. | May 2026 | 3,884 | 375 |
| ADVANTECH INTERNATIONAL, INC. | Jul 2025 | 798 | 359 |
| THE HUGE CORPORATION LIMITED | May 2026 | 1,072 | 133 |
| ALL MIGHTY GROUP CO., LTD. | May 2026 | 83 | 81 |
| MURTFELDT KUNSTSTOFFE GMBH & CO.KG | May 2026 | 174 | 61 |
| HANGZHOU TRANSAILING INDUSTRIAL CO. | May 2026 | 608 | 32 |
| MING CHANG TRAFFIC PARTS MANUFACTUR | May 2026 | 1,419 | 27 |
| NIDEC DRIVE TECHNOLOGY (ZHEJIANG) C | May 2026 | 255 | 20 |
| GM BROWNSTOWN BATTERY ASSEMBLY | May 2026 | 201 | 15 |
| TESLA GIGAFACTORY 1 - MILAN WAREHOUSE | Apr 2026 | 1,086 | 14 |
| DAIDO SITTIPOL CO., LTD. | May 2026 | 291 | 12 |
| PT. DAIDO INDONESIA MANUFACTURING | May 2026 | 30 | 9 |
| TESLA, INC. | May 2026 | 45,055 | 8 |
| KMC TRANSTON COMPANY LTD | Feb 2026 | 565 | 7 |
| HANGZHOU DONGHUA CHAIN GROUP CO LTD | May 2026 | 1,808 | 6 |
| ALL WORLD MACHINERY SUPPLY, INC. | May 2026 | 490 | 4 |
| YERIK INTERNATIONAL | Apr 2026 | 730 | 3 |
| POLARIS INDUSTRIES INC. | Apr 2026 | 28,704 | 3 |
| FRIENDLY MANUFACTURERS CORP. | Apr 2026 | 463 | 3 |
| Nov 2024 | 4 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daido Corporation Of America.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAI VIET HAI PHONG GARMENT PRODUCTS | May 2026 | 349 | 22 |
| DAI XUYEN FURNITURE CO., LTD | May 2026 | 118 | 7 |
| DAI YUAN YUAN | Apr 2021 | 274 | 0 |
| DAICEL CHEMTECH, INC. | May 2026 | 725 | 16 |
| DAICEL CORPORATION | May 2026 | 2,160 | 59 |
| DAICEL NANNING FOOD INGREDIENTS CO. | May 2026 | 1,231 | 18 |
| DAICEL SAFETY SYSTEMS ( THAILAND ) CO., LTD. | May 2026 | 330 | 4 |
| DAICEL SAFETY SYSTEMS AMERICAS, INC. | May 2026 | 1,565 | 70 |
| DAICEL SAFETY SYSTEMS EUROPE | May 2026 | 197 | 11 |
| DAICO (PVT) LTD. | Apr 2026 | 380 | 5 |
| DAIDO ELECTRONICS (THAILAND) CO. | May 2026 | 393 | 10 |
| DAIDO KOGYO CO.,LTD. | May 2026 | 3,884 | 64 |
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 43 |
| DAIDO METAL USA INC | May 2026 | 1,865 | 27 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | May 2026 | 1,322 | 29 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | May 2026 | 613 | 16 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 1 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | YMJAE425911103 | PNCS100021056 | 030E | House Bill | PNCS | 9757204 | ONE MONACO | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 2 PKG | 403 K | House to House | PT. DAIDO INDONESIA MANUFACTURING | DAIDO CORPORATION OF AMERICA | XXXXXXXXXXXXXXX . . | |
| 2026-05-14 | ONEYOSAG14232300 | MQLAJPUSH2640082 | 080E | House Bill | MQLA | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 511 PKG | 24,320 KG | Container Yard | DAIDO KOGYO | DAIDO CORPORATION OF AMERICA | DID BRAND INDUSTRIAL ROLLER CHAIN HS CODE : 7315.11,7315.19,4819.20 | |
| 2026-05-14 | MEDUR6842054 | BWLEBKK69786977 | FV615 | House Bill | BWLE | 9930959 | MSC DARLENE | 2026-05-13 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 752 CTN | 25,206 KG | House to House | ALL MIGHTY GROUP | DAIDO CORPORATION OF AMERICA | DAIDO CORPORATION OF AMERICA | ROLLER CHAIN |
| 2026-05-09 | HLCUHAM2603BUWI0 | BANQ1074115352 | 618W | House Bill | BANQ | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-05-08 | SAVANNAH, GEORGIA | STADE GERMANY | 1 CAS | 251 K | House to House | MURTFELDT KUNSTSTOFFE GMBH | DAIDO CORPORATION OF AMERICA | DAIDO CORPORATION OF AMERICA | SLIDE RAILS OUT OF ORIGINAL "S" GREEN RAL 6024 TYPE CLIP-ON, ROUND, FOR STEEL ROUND BAR 10 MM, MILLED, 2000 MM LONG IV: 04325057 . |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | ONEYTPEG16727700 |
|---|---|
| House BOL # | UASI3005168903 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | UASI |
| Voyage # | 019E |
| IMO # | 9792682 |
| Vessel Name | YM TRANQUILITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 549 KG |
| Weight in KG | 549 KG |
| Quantity | 41 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
NYKU0729692 |
| Commodity Description |
PAN HEAD SCREW |
| Shipper Name | DAIDO CORPORATION TAIWAN BRANCH (JA |
|---|---|
| Address Line 1 | 10F 2, NO.447, SEC 1, ZHONGQING RD |
| City | TAICHUNG |
| Country Code | TW |
| Container Number | NYKU0729692 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW57760AE |
| Seal Number 1 | TW57760AE |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PAN HEAD SCREW |
| Marks and Numbers 1 | ATI NEW YORK PO ITEM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,237 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 542 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 522 | 2026-05-14 |
| New York, New York | 227 | 2025-12-12 |
| Savannah, Georgia | 128 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 85 | 2025-09-29 |
| Charleston, South Carolina | 61 | 2026-03-17 |
| Norfolk, Virginia | 40 | 2022-12-15 |
| Seattle, Washington | 29 | 2022-04-14 |
| Houston, Texas | 6 | 2022-08-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kobe Japan | 1,251 | 2026-05-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 602 | 2026-05-07 |
| Nagoya Japan | 515 | 2024-10-02 |
| Laem Chabang Thailand | 266 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 223 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 218 | 2026-01-17 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 184 | 2026-05-18 |
| Tokyo Japan | 137 | 2026-05-07 |
| Hong Kong Hong Kong | 104 | 2022-03-28 |
| Stade Germany | 93 | 2026-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Daido Corporation Of America that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | 1031 FRED WHITE BLVD PORTLAND TN 37148 US | 2026-05-15 | 1,529 |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | 1031 FRED WHITE BLVD PORTLAND TN 37148-836 US | 2026-05-09 | 38 |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | 2024-03-30 | 1,003 | |
| DAIDO CORPORATION | 2026-04-22 | 336 | |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | 2017-05-15 | 180 | |
| DAIDO CORPORATION | 2026-05-09 | 162 | |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | 2025-02-07 | 64 | |
| DAIDO CORPORATION | 2024-04-17 | 45 | |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | 2023-05-22 | 42 | |
| DAIDO CORPORATION | 2024-03-21 | 41 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Daido Corporation Of America.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 466 | |
| 2026-03-20 | 22 | |
| 2024-12-05 | 8 | |
| 2024-12-05 | 8 | |
| 2022-05-02 | 160 | |
| 2021-04-12 | 1 | |
| 2017-03-11 | 65 | |
| 2016-04-14 | 12 | |
| 2014-05-03 | 37 |
Below are the top 1 email addresses on file for Daido Corporation Of America.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 417 |