There are a total of 1,865 bills of lading on file for Daido Metal USA Inc between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,865 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,865 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 1,824 |
| Notify Party Records | 658 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 100 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIDO METAL USA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Daido Metal USA Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Daido Metal USA Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 437 |
| MARION TOOL & DIE | Oct 2024 | 28 | 15 |
| DAIDO METAL SALES CO LTD | Jan 2026 | 42 | 5 |
| Oct 2024 | 6 | 2 | |
| GROUP O SUPPLY CHAIN SOLUTIONS | Jul 2024 | 79 | 1 |
| ESPACK EUROLOGISTICA | Feb 2026 | 334 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daido Metal USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAICEL CORPORATION | May 2026 | 2,160 | 59 |
| DAICEL NANNING FOOD INGREDIENTS CO. | May 2026 | 1,231 | 18 |
| DAICEL SAFETY SYSTEMS ( THAILAND ) CO., LTD. | May 2026 | 330 | 4 |
| DAICEL SAFETY SYSTEMS AMERICAS, INC. | May 2026 | 1,565 | 70 |
| DAICEL SAFETY SYSTEMS EUROPE | May 2026 | 197 | 11 |
| DAICO (PVT) LTD. | Apr 2026 | 380 | 5 |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 3,889 | 38 |
| DAIDO ELECTRONICS (THAILAND) CO. | May 2026 | 393 | 10 |
| DAIDO KOGYO CO.,LTD. | May 2026 | 3,884 | 64 |
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 43 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | May 2026 | 1,322 | 29 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | May 2026 | 613 | 16 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 1 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 0 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 41 |
| DAIFUKU FORGING | May 2026 | 290 | 18 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | May 2026 | 186 | 26 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | MEDUW3268853 | LUFRTGL260416A | 615A | House Bill | LUFR | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 3,756 PCS | 1,852 KG | House to House | DAIDO METAL | DAIDO METAL USA INC | DAIDO METAL USA INC | BEARING PLAIN SHAFT |
| 2026-05-14 | ONEYTYOG40129800 | UASI2919192617 | 080E | House Bill | UASI | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER JAPAN PORTS | 111 CTN | 26,929 KG | Container Yard | DAIDO METAL | DAIDO METAL USA INC | PLAIN SHAFT BEARINGS HS CODE 848330 | |
| 2026-05-07 | ONEYTYOG40122800 | UASI2919038276 | 075E | House Bill | UASI | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER JAPAN PORTS | 96 CTN | 21,244 KG | Container Yard | DAIDO METAL | DAIDO METAL USA INC | PLAIN SHAFT BEARINGS HS CODE 848330 | |
| 2026-05-05 | MEDUW3261114 | LUFRTGL260409A | 614A | House Bill | LUFR | 9969998 | CATHERINE C | 2026-05-02 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 19,344 PCS | 4,196 KG | House to House | DAIDO METAL | DAIDO METAL USA INC | DAIDO METAL USA INC | BEARING PLAIN SHAFT |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | MEDUW3284769 |
|---|---|
| House BOL # | LUFRTGL260423A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LUFR |
| Voyage # | 615A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC SOLA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | NAGOYA, JAPAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3571 KG |
| Weight in KG | 3,571 KG |
| Quantity | 7312 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FCIU4448539 |
| Commodity Description |
BEARING PLAIN SHAFT |
| Shipper Name | DAIDO METAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 13F NAGOYA HIROKOJI BLDG. |
| Address Line 2 | 2-3-1 SAKAE NAKA-KU, |
| Address Line 3 | NAGOYA 460-0008 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 0568-61-1841/ |
| Consignee Name | DAIDO METAL USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 33533 W 12 MILE ROAD |
| Address Line 2 | FARMINGTON HILLS, MI 48331 |
| Address Line 3 | CONTACT: GARY THOMPSON |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T:937-592-8020 F:9375922662 |
| Notify Party Name | DAIDO METAL USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O LAUFER INTERNATIONAL LTD. |
| Address Line 2 | 20 VESEY STREET, SUITE# 601 |
| Address Line 3 | NEW YORK, NY 10007 |
| Container Number | FCIU4448539 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43308777 |
| Seal Number 1 | FX43308777 |
| Equipment Description Code | 2B |
| Equipment Description | 20 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | BEARING PLAIN SHAFT |
| Marks and Numbers 1 | DAIDO METAL U.S.A. INC. P.O.NO. SEE BELOW CHICAGO |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,238 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 249 | 2024-10-08 |
| Seattle, Washington | 189 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 187 | 2025-03-24 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2022-04-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Nagoya Japan | 1,559 | 2025-09-11 |
| All Other Japan Ports | 164 | 2026-05-21 |
| Tokyo Japan | 82 | 2026-01-05 |
| Pusan South Korea | 40 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2025-03-24 |
| Kobe Japan | 5 | 2016-04-25 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2022-04-25 |
| Shimizu Japan | 2 | 2022-06-07 |
| All Other Malaysia Ports | 2 | 2022-05-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-10-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Daido Metal USA Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIDO METAL USA INC | 1215 S GREENWOOD ST BELLEFONTAINE OH 43311 US | 2026-05-21 | 397 |
| DAIDO METAL USA INC | 33533 W 12 MILE ROAD FARMINGTON HILLS, MI 48331 CONTACT: GARY THOMPSON F:9375922662 | 2026-05-22 | 24 |
| DAIDO METAL USA INC | 2026-05-22 | 7 | |
| DAIDO METAL USA INC | 2026-05-19 | 3 | |
| DAIDO METAL USA INC | 2026-03-31 | 2 | |
| DAIDO METAL USA INC | 2026-02-19 | 1 | |
| DAIDO METAL USA INC | 2025-09-11 | 1 | |
| DAIDO METAL USA INC | 2026-03-31 | 1 | |
| DAIDO METAL USA INC | 2026-01-29 | 1 | |
| DAIDO METAL USA INC | 2026-01-10 | 1 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Daido Metal USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 24 | |
| 2016-09-24 | 5 | |
| 2015-05-18 | 95 | |
| 2014-11-18 | 1 | |
| 2014-08-26 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||