There are a total of 1,322 bills of lading on file for Daiei Trading Co., Inc. between October 19th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,322 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 29 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,322 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 1,008 |
| Notify Party Records | 726 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 29 |
| Records in the Past Year | 111 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIEI TRADING CO., INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Daiei Trading Co., Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Daiei Trading Co., Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CROWN TRADING CO., LTD | May 2026 | 5,247 | 366 |
| JPMORGAN CHASE | May 2026 | 7,179 | 54 |
| KOKUBU GROUP CORP. | May 2026 | 1,111 | 35 |
| HANGZHOU FUSHI IMPORT AND EXPORT CO | Feb 2026 | 78 | 19 |
| KC CENTRAL TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,921 | 18 |
| OHMORIYA CO.,LTD | Nov 2023 | 53 | 7 |
| MARUTAKA CO.,LTD. | Sep 2025 | 118 | 6 |
| OHMORIYA (SHANGHAI) TRADING CO.,LTD | Mar 2026 | 31 | 3 |
| OTAFUKU SAUCE CO., LTD. | May 2026 | 583 | 2 |
| JP MORGAN CHASE BANK, NA | May 2026 | 53,527 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daiei Trading Co., Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAICEL SAFETY SYSTEMS ( THAILAND ) CO., LTD. | May 2026 | 330 | 4 |
| DAICO (PVT) LTD. | Apr 2026 | 380 | 5 |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 3,889 | 38 |
| DAIDO ELECTRONICS (THAILAND) CO. | May 2026 | 393 | 10 |
| DAIDO KOGYO CO.,LTD. | May 2026 | 3,884 | 64 |
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 43 |
| DAIDO METAL USA INC | May 2026 | 1,865 | 27 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | May 2026 | 613 | 16 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 1 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 0 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 41 |
| DAIFUKU FORGING | May 2026 | 290 | 18 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | May 2026 | 186 | 26 |
| DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | May 2026 | 163 | 18 |
| DAIFUKU TRADING CORP. | May 2026 | 906 | 9 |
| DAIHACHI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 114 | 7 |
| DAIHAN CORK CO.,LTD | Mar 2026 | 185 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | EGLV022600032924 | 1354E | Regular Bill | EGLV | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 3,425 PKG | 14,388 K | House to House | CROWN TRADING | DAIEI TRADING | DAIEI TRADING | RICE CAKE, FROZEN SOY BEAN 1 CONTAINER 10 BAGS 2 BOXES 1,034 CTNS 527 B'DLES(2,379 BOXES) ------------------------- | |
| 2026-05-22 | EGLV022600030892 | 1353E | Regular Bill | EGLV | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 4,806 PKG | 16,804 K | House to House | CROWN TRADING | DAIEI TRADING | DAIEI TRADING | SEASONED SOY SAUCE JAPANESE GENERAL FOOD STUFFS -DETAILS AS PER ATTACHED SHEETS- "REFRIGERATED CARGO" HS CODE 1901.90,2005.40,17... | |
| 2026-05-18 | ONEYOSAG15462900 | NSQPA260475592 | 019E | House Bill | NSQP | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | KOBE JAPAN | 2,940 PKG | 19,610 KG | CROWN TRADING | DAIEI TRADING | XXXXXXXX GENERAL FOOD STUFFS - DETAILS AS PER ATTACHED SHEETS- (DRY FOODSTUFFS) HS CODE:2103.10,1604.20,3923.29, 3923.90,2106.90... | ||
| 2026-05-18 | ONEYOSAG15463300 | NSQPA260475937 | 019E | House Bill | NSQP | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | KOBE JAPAN | 1,510 BDL | 14,798 KG | CROWN TRADING | DAIEI TRADING | JAPANESE GENERAL FOOD STUFFS (SEASONING SOY SAUCE) HS CODE: 2103.90 755 BUNDLES (1,510 BOXES) | ||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | ONEYOSAG18256600 |
|---|---|
| House BOL # | NSQPA260477279 |
| Manifest Number | 552378 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NSQP |
| Voyage # | 054W |
| IMO # | |
| Vessel Name | ADDISON |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | KOBE |
| Foreign Port of Lading | KOBE JAPAN (58840) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18171 KG |
| Weight in KG | 18,171 KG |
| Quantity | 3228 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU5814285 |
| Commodity Description |
XXXXXXXX GENERAL FOOD STUFFS - DETAILS AS PER ATTACHED SHEETS- (DRY FOODSTUFFS) 2062 CTNS 50 TINS 372 B'DLES(1,116 BOXES) --------------------------- |
| Shipper Name | CROWN TRADING CO., LTD., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.2-18, 3-CHOME, GOKOH-DORI, |
| Address Line 2 | CHUO-KU, |
| City | KOBE, |
| Zip Code | 651-0087 |
| Country Code | JP |
| Consignee Name | DAIEI TRADING CO., INC., |
|---|---|
| Address Line 1 | 14-50 128TH STREET,COLLEGE POINT, |
| City | UNITED STATES |
| State Province | NY |
| Zip Code | 113560193 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU5814285 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPF033971 |
| Seal Number 1 | JPF033971 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXX GENERAL FOOD STUFFS - DETAILS AS PER ATTACHED SHEETS- (DRY FOODSTUFFS) 2062 CTNS 50 TINS 372 B'DLES(1,116 BOXES) --------------------------- |
| Additional Cargo 1 | 2,484 PACKAGES (3,228 PACKAGES) HS CODE: 1905.90 |
| Marks and Numbers 1 | -AS PER ATTACHED SHEETS- |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 1,138 | 2026-05-22 |
| New York, New York | 120 | 2026-04-27 |
| Oakland, California | 42 | 2021-02-06 |
| Los Angeles, California | 11 | 2022-03-24 |
| Long Beach, California | 8 | 2023-11-01 |
| Baltimore, Maryland | 2 | 2023-08-02 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2021-08-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 326 | 2026-05-22 |
| Kobe Japan | 314 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 284 | 2026-05-05 |
| Singapore Singapore | 146 | 2024-06-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 97 | 2026-03-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 69 | 2018-01-22 |
| Tokyo Japan | 28 | 2021-08-14 |
| Hong Kong Hong Kong | 24 | 2025-09-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2022-08-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2019-09-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Daiei Trading Co., Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIEI TRADING CO., INC. | , 14-50 128TH STREET COLLEGE POINT, NY 11356-0193 UNITED STATES | 2025-10-07 | 324 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | 14-50 128TH STREET,COLLEGE POINT,NY 11356-0193 UNITED STATES UNITED STATES NY 113560193 US | 2025-08-15 | 16 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | 2025-10-01 | 13 | |
| DAIEI TRADING CO., INC. | 2025-09-24 | 4 | |
| DAIEI TRADING CO., INC. | 2025-04-10 | 249 | |
| DAIEI TRADING CO., INC. | 2017-02-20 | 129 | |
| DAIEI TRADING CO., INC | 2023-09-20 | 64 | |
| DAIEI TRADING CO., INC. | 2025-04-03 | 55 | |
| DAIEI TRADING CO.,INC. | 2021-06-19 | 36 | |
| DAIEI TRADING | 2026-05-22 | 25 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Daiei Trading Co., Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 621 | |
| 2026-05-22 | 296 | |
| 2024-06-01 | 10 | |
| 2016-05-10 | 1 | |
| 2014-06-11 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Daiei Trading Co., Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-03-19 | 1 |