There are a total of 613 bills of lading on file for Daiei Trading-Chicago-Co., Inc. between October 27th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 613 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 613 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 408 |
| Notify Party Records | 290 |
| First Shipment on File | Oct 27th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 55 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Daiei Trading-Chicago-Co., Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Daiei Trading-Chicago-Co., Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CROWN TRADING CO., LTD | May 2026 | 5,247 | 293 |
| THE SHIPPER DAIEI TRADING-CHICAGO-CO. INC. | Nov 2024 | 29 | 25 |
| JPMORGAN CHASE | May 2026 | 7,179 | 8 |
| JP MORGAN CHASE BANK, NA | May 2026 | 53,527 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daiei Trading-Chicago-Co., Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAICEL SAFETY SYSTEMS ( THAILAND ) CO., LTD. | May 2026 | 330 | 4 |
| DAICEL SAFETY SYSTEMS EUROPE | May 2026 | 197 | 11 |
| DAICO (PVT) LTD. | Apr 2026 | 380 | 5 |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 3,889 | 38 |
| DAIDO ELECTRONICS (THAILAND) CO. | May 2026 | 393 | 10 |
| DAIDO KOGYO CO.,LTD. | May 2026 | 3,884 | 64 |
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 43 |
| DAIDO METAL USA INC | May 2026 | 1,865 | 27 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | May 2026 | 1,322 | 29 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | May 2026 | 993 | 1 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 0 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 41 |
| DAIFUKU FORGING | May 2026 | 290 | 18 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | May 2026 | 186 | 26 |
| DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | May 2026 | 163 | 18 |
| DAIFUKU TRADING CORP. | May 2026 | 906 | 9 |
| DAIHACHI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 114 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | ONEYNGOG07910800 | JAPTENGO26040280 | 080E | House Bill | JAPT | 9312987 | ONE OLYMPUS | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 1,140 CTN | 16,302 KG | Container Yard | CROWN TRADING | DAIEI TRADING-CHICAGO- | DAIEI TRADING-CHICAGO- | SPARKLING MINERAL WATERS & AERATED WATERS, OT HER WATERS FLAVOURED |
| 2026-05-08 | CMDUTYO0734201 | JAPTENGO26040138 | 0FJNH | House Bill | JAPT | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 4,202 PKG | 10,760 KG | Pier to Pier | CROWN TRADING | DAIEI TRADING-CHICAGO- | DAIEI TRADING-CHICAGO- | OTHER STEMS ROOTS & OTHER EDIBLE PARTS OF PLA NTS, OTHER FRUITS PREPARED OR PRESERVED |
| 2026-05-07 | ONEYNGOG07909900 | JAPTENGO26040279 | 075E | House Bill | JAPT | 9739666 | SEASPAN BENEFACTOR | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 1,140 CTN | 16,302 KG | Container Yard | CROWN TRADING | DAIEI TRADING-CHICAGO- | DAIEI TRADING-CHICAGO- | SPARKLING MINERAL WATERS & AERATED WATERS, OT HER WATERS FLAVOURED |
| 2026-05-01 | CMDUTYO0733616 | JAPTENGO26040137 | 0FJNF | House Bill | JAPT | 9395159 | ONE HAMBURG | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 3,885 PKG | 17,103 KG | Pier to Pier | CROWN TRADING | DAIEI TRADING-CHICAGO- | DAIEI TRADING-CHICAGO- | OTHER CHOCOLATE PREPARATIONS, CHOCOLATE CONFE CTIONERY FILLED IN BLOCKS SLABS OR BARS LT KG |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | CMDUTYO0735978 |
|---|---|
| House BOL # | JAPTENGO26040309 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | JAPT |
| Voyage # | 0FJNJ |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE OLYMPUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | KOBE CY |
| Foreign Port of Lading | KOBE JAPAN (58840) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10652 KG |
| Weight in KG | 10,652 KG |
| Quantity | 4153 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CGMU5526562 |
| Commodity Description |
MEDICATED SWEETS, WHITE CHOCOLATES, OTHER SUG AR CONFECTIONERY |
| Shipper Name | CROWN TRADING CO., LTD., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.2-18, 3-CHOME, GOKOH-DORI, CHUO- |
| Address Line 2 | KU, KOBE, 651-0087 JAPAN TEL:078-23 |
| Address Line 3 | 1-2551 FAX:078-231-2557 |
| Consignee Name | DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC., |
|---|---|
| Address Line 1 | 360 RANDY ROAD, CAROL STREAM, IL 60 |
| Address Line 2 | 188-1807 U.S.A. |
| Notify Party Name | DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC., |
|---|---|
| Address Line 1 | 360 RANDY ROAD, CAROL STREAM, IL 60 |
| Address Line 2 | 188-1807 U.S.A. |
| Container Number | CGMU5526562 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M3505520 |
| Seal Number 1 | M3505520 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MEDICATED SWEETS, WHITE CHOCOLATES, OTHER SUG AR CONFECTIONERY |
| Marks and Numbers 1 | =(IN CIRCLE) |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 170490 | 00213040 | 0000010652 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 325 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 245 | 2023-01-30 |
| Seattle, Washington | 25 | 2020-09-12 |
| Long Beach, California | 11 | 2017-05-10 |
| Houston, Texas | 3 | 2025-06-09 |
| Oakland, California | 2 | 2023-02-01 |
| New York, New York | 2 | 2015-08-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kobe Japan | 433 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 134 | 2025-06-21 |
| Tokyo Japan | 26 | 2023-04-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2025-06-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2014-11-18 |
| Nagoya Japan | 2 | 2014-12-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2023-07-24 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2022-04-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Daiei Trading-Chicago-Co., Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | 360 RANDY ROAD, CAROL STREAM, IL 60 188-1807 USA | 2025-10-03 | 132 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | 360 RANDY ROAD, CAROL STREAM, IL 601881807 US | 2025-09-11 | 37 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | 2025-07-10 | 18 | |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO. | 2023-07-24 | 134 | |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | 2023-12-22 | 101 | |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO. INC. | 2024-11-21 | 34 | |
| DAIEI TRADING - CHICAGO - COMPANY | 2024-04-02 | 29 | |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO.,INC. | 2021-01-12 | 23 | |
| DAIEI TRADING-CHICAGO- | 2026-05-22 | 21 | |
| DAIEI TRADING -CHICAGO- CO.,INC. | 2024-04-09 | 15 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Daiei Trading-Chicago-Co., Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-04-05 | 8 | |
| 2022-03-24 | 8 | |
| 2015-08-03 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Daiei Trading-Chicago-Co., Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-03-16 | 3 |