There are a total of 993 bills of lading on file for Daifuku America Corporation between October 24th, 2012 and May 6th, 2026.
Of those 993 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 993 |
|---|---|
| Shipper Records | 31 |
| Consignee Records | 842 |
| Notify Party Records | 601 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 1 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DAIFUKU AMERICA CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Daifuku America Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Daifuku America Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FORGEPRO INDIA PRIVATE LIMITED | May 2024 | 890 | 207 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 91 |
| DAIFUKU KOREA CO.,LTD. | Feb 2025 | 25 | 2 |
| Nov 2021 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Daifuku America Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DAICO (PVT) LTD. | Apr 2026 | 380 | 5 |
| DAIDO CORPORATION OF AMERICA | May 2026 | 3,889 | 38 |
| DAIDO ELECTRONICS (THAILAND) CO. | May 2026 | 393 | 10 |
| DAIDO KOGYO CO.,LTD. | May 2026 | 3,884 | 64 |
| DAIDO METAL CO., LTD. | May 2026 | 2,239 | 43 |
| DAIDO METAL USA INC | May 2026 | 1,865 | 27 |
| DAIDO STEEL (AMERICA) INC. | May 2026 | 1,744 | 29 |
| DAIEI PAPERS (USA) CORP. | May 2026 | 3,041 | 53 |
| DAIEI TRADING CO., INC. | May 2026 | 1,322 | 29 |
| DAIEI TRADING-CHICAGO-CO., INC. | May 2026 | 613 | 16 |
| DAIFUKU AUTOMOTIVE AMERICA CORPORAT | May 2026 | 223 | 27 |
| DAIFUKU CLEANROOM AUTOMATION AMERICA CORPORATION | Jun 2025 | 187 | 0 |
| DAIFUKU CO., LTD. | May 2026 | 1,820 | 41 |
| DAIFUKU FORGING | May 2026 | 290 | 18 |
| DAIFUKU INTRALOGISTICS AMERICA CORP | May 2026 | 186 | 26 |
| DAIFUKU MANUFACTURING INDIA PRIVATE | May 2026 | 163 | 18 |
| DAIFUKU TRADING CORP. | May 2026 | 906 | 9 |
| DAIHACHI CHEMICAL INDUSTRY CO.,LTD. | May 2026 | 114 | 7 |
| DAIHAN CORK CO.,LTD | Mar 2026 | 185 | 1 |
| DAIHEN INC | May 2026 | 748 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-06-05 | ONEYOSAE15782500 | NEDFUKBCJV12600 | 221E | House Bill | NEDF | 9588079 | ONE HONOLULU | 2024-04-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 8 CRT | 3,910 KG | Container Yard | DAIFUKU AMERICA CORPORATION | DAIFUKU AMERICA CORPORATION | PARTS SUITABLE FOR USE SOLELY OR PRINCIPALLY WITH THE MACHINERY OF HEADINGS 84.25 TO 84.30 . | |
| 2024-05-09 | CMDUCSI0158287 | EMLTBLRS00059650 | 1TU6U | House Bill | EMLT | 9601302 | APL PARIS | 2024-05-02 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 13 PKG | 14,762 K | Pier to Pier | FORGEPRO INDIA PRIVATE LIMITED | DAIFUKU AMERICA CORPORATION | CHAIN-SIDE LINK X678,CHAIN-CENTER LINK X678,R NTER LINK X348,6"SIDE LINK PUSHER-WW HT-DF.. | |
| 2024-05-03 | ONEYOSAE14650500 | NEDFUKBCJL83681 | 049E | House Bill | NEDF | 9588093 | ONE HANOI | 2024-04-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KOBE JAPAN | 6 PKG | 2,185 KG | Container Yard | DAIFUKU AMERICA CORPORATION | DAIFUKU AMERICA CORPORATION | PARTS SUITABLE FOR USE SOLELY OR PRINCIPALLY WITH THE MACHINERY OF HEADINGS 84.25 TO 84.30 . | |
| 2024-04-10 | CMDUCSI0157967 | EMLTBLRS00056464 | 1TU6I | House Bill | EMLT | 9867839 | CMA CGM BRAZIL | 2024-04-09 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | COLOMBO SRI LANKA | 14 PKG | 15,127 K | Pier to Pier | FORGEPRO INDIA PRIVATE LIMITED | DAIFUKU AMERICA CORPORATION | CHAIN SIDE LINK X348 CHAIN SIDE LINK X678 | |
| Run Date | 2024-08-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2024-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2024-05-25 |
| Trade Update Date | 2024-04-26 |
| Master BOL # | ONEYOSAE21618700 |
|---|---|
| House BOL # | NEDFUKBCKP18061 |
| Manifest Number | 193022 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NEDF |
| Voyage # | 094E |
| IMO # | 9302138 |
| Vessel Name | ONE HANNOVER |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | KOBE |
| Foreign Port of Lading | KOBE JAPAN (58840) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8610 KG |
| Weight in KG | 8,610 KG |
| Quantity | 13 CAS |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRLU9331732 |
| Commodity Description |
PARTS SUITABLE FOR USE SOLELY OR PRINCIPALLY WITH THE MACHINERY OF HEADINGS 84.25 TO 84.30 . |
| Consignee Name | DAIFUKU AMERICA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 6700 TUSSING ROAD,REYNOLDSBURG OH 4 |
| Address Line 2 | 3068ATTN:MR.YUICHI SOGAWAPHONE:614- |
| City | REYNOLDSBURG |
| State Province | OH |
| Zip Code | 43068 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | DAIFUKU AMERICA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 6700 TUSSING ROAD,REYNOLDSBURG OH 4 |
| Address Line 2 | 3068ATTN:MR.YUICHI SOGAWAPHONE:614- |
| City | REYNOLDSBURG |
| State Province | OH |
| Zip Code | 43068 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRLU9331732 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPD769734 |
| Seal Number 1 | JPD769734 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PARTS SUITABLE FOR USE SOLELY OR PRINCIPALLY WITH THE MACHINERY OF HEADINGS 84.25 TO 84.30 . |
| Marks and Numbers 1 | AMUS(IN DIA) CONVEYOR PARTS FOR SIA OHIO,USA C/S NO.:01-001-01-008 G/W:KGS MMT.:CM MADE IN JAPAN INV NO.:AP-7136-01 |
| Marks and Numbers 2 | PJ#:IN01350-010 FOR SIA AMUS(IN DIA) CONVEYOR PARTS FOR SIA OHIO,USA C/S NO.:01-001-01-005 G/W:KGS MMT.:CM MADE IN JAPAN |
| Marks and Numbers 3 | INV NO.:AP-7137-01 PJ#:IN01351-010 FOR SIA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 843139 | 00172200 | 0000008610 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 392 | 2026-05-07 |
| Charleston, South Carolina | 207 | 2024-05-09 |
| Tacoma, Washington | 204 | 2023-12-23 |
| Long Beach, California | 133 | 2021-05-10 |
| New York, New York | 14 | 2022-07-26 |
| Oakland, California | 12 | 2022-08-31 |
| Mobile, Alabama | 8 | 2022-10-24 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2022-03-17 |
| Houston, Texas | 6 | 2021-05-26 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2021-05-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kobe Japan | 437 | 2026-05-07 |
| Nagoya Japan | 199 | 2023-11-20 |
| Colombo Sri Lanka | 77 | 2024-05-09 |
| Singapore Singapore | 70 | 2024-01-09 |
| Pusan South Korea | 60 | 2025-02-22 |
| Mundra India | 49 | 2023-05-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 49 | 2021-05-26 |
| Tokyo Japan | 18 | 2023-12-23 |
| Valencia Spain | 15 | 2022-10-24 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 4 | 2022-03-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Daifuku America Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 6700 TUSSING ROAD,REYNOLDSBURG,OH 43068-5083 USA REYNOLDSBURG - OH OH 43068 US | 2026-05-07 | 12 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 6700 TUSSING ROAD, REYNOLDSBURG OH 43068 US | 2024-04-05 | 187 |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 2022-03-02 | 114 | |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 2023-11-20 | 108 | |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 2019-04-18 | 76 | |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 2020-08-08 | 49 | |
| DAIFUKU AMERICA CORP. | 2014-10-31 | 45 | |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 2024-05-09 | 34 | |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 2019-06-24 | 34 | |
| DAIFUKU AMERICA CORPORATION | 2020-11-21 | 31 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Daifuku America Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-11-20 | 59 | |
| 2022-10-24 | 1 | |
| 2022-09-30 | 5 | |
| 2021-08-04 | 3 | |
| 2020-08-15 | 2 | |
| 2019-03-18 | 2 | |
| 2017-05-06 | 7 | |
| 2014-08-15 | 1 | |
| 2014-08-01 | 7 | |
| 2013-06-01 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||