There are a total of 2,519 bills of lading on file for Dcenti Tire Inc between February 25th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 2,519 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 34 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,519 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 2,352 |
| Notify Party Records | 1,095 |
| First Shipment on File | Feb 25th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 34 |
| Records in the Past Year | 152 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DCENTI TIRE INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dcenti Tire Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dcenti Tire Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ZHONGCE RUBBER (THAILAND) CO.,LTD. | May 2026 | 29,029 | 612 |
| ZHONGCE RUBBER | May 2026 | 2,224 | 97 |
| VEE TYRE AND RUBBER CO., LTD. | May 2026 | 6,607 | 51 |
| TRIANGLE TYRE CO.,LTD | May 2026 | 4,783 | 47 |
| SENTURY TIRE (THAILAND) CO., LTD | May 2026 | 48,384 | 24 |
| GENERAL RUBBER (THAILAND) CO.,LTD | May 2026 | 22,808 | 23 |
| GUANGDONG DCENTI AUTO-PARTS STOCK LIMITED COMPANY | Dec 2024 | 2,342 | 8 |
| WHEEL MART | Jan 2022 | 13 | 6 |
| OTRUSA.COM | May 2026 | 377 | 6 |
| Oct 2022 | 7 | 4 | |
| QIANYANG TRADING COMPANY LTD | May 2026 | 1,987 | 4 |
| COMMUNITY WHOLESALE TIRE INC | Jun 2024 | 141 | 4 |
| Mar 2022 | 3 | 3 | |
| PARKHOUSE TIRE INC. | May 2026 | 229 | 3 |
| GREEN SOURCES ENTERPRISES LIMITED | May 2026 | 677 | 3 |
| COMMERCIAL TIRE | Dec 2024 | 86 | 3 |
| LUCY'S TIRE INC | May 2026 | 5,332 | 2 |
| FREEDOM TIRE INC. | Jan 2024 | 500 | 2 |
| COMMERCIAL TIRE SALES | May 2026 | 64 | 2 |
| REDBURN TIRE | Sep 2021 | 23 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dcenti Tire Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 0 |
| DC TAYLOR, PA | May 2025 | 2,235 | 0 |
| DC WHOLESALE COMPANY INC. | Aug 2025 | 955 | 0 |
| DC XPLOG BD FRANCE | Nov 2024 | 435 | 0 |
| DC4-IEG STORE OPERATION FOUR LIMITED | Nov 2024 | 214 | 0 |
| DC4-VSS STORE OPERATIONS FOUR LIMITED | Mar 2026 | 118 | 1 |
| DC6 | May 2026 | 116 | 18 |
| DC6-VS DIRECT DC | Apr 2026 | 376 | 28 |
| DC6:3425 MORSE CROSSING | May 2026 | 114 | 53 |
| DC9 ASSEMBLY CENTER | May 2026 | 141 | 11 |
| DCER INC. | Apr 2026 | 282 | 4 |
| DCFTREK CO., LTD. | May 2026 | 1,198 | 16 |
| DCG FULFILLMENT | Apr 2026 | 225 | 2 |
| DCG LOGISTICS LTD. | Apr 2026 | 457 | 12 |
| DCI EDGE | Jan 2025 | 332 | 0 |
| DCI INTERNATIONAL | Mar 2024 | 340 | 0 |
| DCI MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 101 | 6 |
| DCL | May 2026 | 1,884 | 21 |
| DCL ACACIA | May 2026 | 169 | 18 |
| DCL CORPORATION (USA) LLC | Nov 2025 | 326 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | MAEU268565371 | KFUNA2604311385 | 617E | House Bill | KFUN | 9687576 | CISNES | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 550 PCS | 19,953 KG | Container Yard | ZHONGCE RUBBER | DCENTI TIRE INC | DCENTI TIRE INC | RADIAL TIRE |
| 2026-05-18 | HDMUBKKM75042900 | KFUNA2604311059 | 041E | House Bill | KFUN | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 626 PCS | 9,637 KG | Pier to Pier | ZHONGCE RUBBER | DCENTI TIRE INC | DCENTI TIRE INC | RADIAL TIRE |
| 2026-05-15 | MAEU266337587 | KFUNA2604310331 | 615E | House Bill | KFUN | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-13 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,532 PCS | 28,858 KG | Container Yard | ZHONGCE RUBBER | DCENTI TIRE INC | DCENTI TIRE INC | PASSENGER CAR & LIGHT TRUCK TIRES |
| 2026-05-14 | YMJAW488089616 | KFUNA2603312307 | 025E | House Bill | KFUN | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-12 | OAKLAND, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 4,444 PCS | 59,526 KG | House to House | ZHONGCE RUBBER | DCENTI TIRE INC | DCENTI TIRE INC | PASSENGER CAR & LIGHT TRUCK TIRES |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-18 |
| Master BOL # | MAEU268570399 |
|---|---|
| House BOL # | KFUNA2604311898 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KFUN |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CISNES |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LAEM CHABANG, TH |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9201 KG |
| Weight in KG | 9,201 KG |
| Quantity | 390 PCS |
| Volume | 70 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
SUDU6991987 |
| Commodity Description |
RADIAL TIRE |
| Shipper Name | ZHONGCE RUBBER (THAILAND) CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 7/666 MOO.6 TUMBOL |
| Address Line 2 | MABYANGPORN, AMPHUR PLUAKDAENG, |
| Address Line 3 | RAYONG THAILAND 21140 |
| Consignee Name | DCENTI TIRE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13875 LIVE OAK AVE, IRWINDALE CA |
| Address Line 2 | UNITED STATES 91706 |
| Notify Party Name | DCENTI TIRE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 13875 LIVE OAK AVE, IRWINDALE CA |
| Address Line 2 | UNITED STATES 91706 |
| Container Number | SUDU6991987 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TH0764564 |
| Seal Number 1 | TH0764564 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | RADIAL TIRE |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 693 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 597 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 538 | 2026-05-15 |
| Newark, New Jersey | 198 | 2026-05-05 |
| Houston, Texas | 158 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 124 | 2024-06-13 |
| Savannah, Georgia | 74 | 2025-02-27 |
| Tacoma, Washington | 71 | 2025-04-17 |
| Miami, Florida | 23 | 2022-05-09 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2026-03-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 1,163 | 2026-05-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 362 | 2026-05-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 186 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 133 | 2026-01-02 |
| Pusan South Korea | 110 | 2025-10-15 |
| Yantian China (Mainland) | 99 | 2026-05-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 77 | 2025-10-15 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 75 | 2025-01-18 |
| All Other Viet Nam Ports | 68 | 2026-01-31 |
| Hong Kong Hong Kong | 39 | 2023-12-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dcenti Tire Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DCENTI TIRE INC | 13875 LIVE OAK AVE, IRWINDALE CA UNITED STATES 91706 | 2026-05-23 | 801 |
| DCENTI TIRE INC | 13875 LIVE OAK AVE IRWINDALE CA 91706 USA | 2025-08-09 | 115 |
| DCENTI TIRE INC | 2023-03-30 | 548 | |
| DCENTI TIRE INC | 2022-03-05 | 314 | |
| DCENTI TIRE INC. | 2018-05-03 | 229 | |
| DCENTI TIRE INC. | 2026-03-20 | 144 | |
| DCENTI TIRE INC. | 2026-04-01 | 50 | |
| DCENTI TIRE | 2022-05-27 | 47 | |
| DCENTI TIRE INC. | 2017-10-14 | 47 | |
| DCENTI TIRE | 2018-05-30 | 33 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Dcenti Tire Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-20 | 233 | |
| 2024-03-29 | 8 | |
| 2023-12-19 | 2 | |
| 2022-03-05 | 1 | |
| 2022-02-26 | 2 | |
| 2022-02-14 | 2 | |
| 2018-03-29 | 2 | |
| 2017-10-02 | 20 | |
| 2015-04-11 | 2 |
Below are the top 10 email addresses on file for Dcenti Tire Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-22 | 4 | |
| 2026-01-03 | 2 | |
| 2025-10-29 | 2 | |
| 2024-03-06 | 2 | |
| 2019-05-16 | 2 | |
| 2018-12-19 | 9 | |
| 2018-08-04 | 5 | |
| 2017-10-28 | 5 | |
| 2017-07-01 | 1 | |
| 2017-06-10 | 22 |