There are a total of 116 bills of lading on file for DC6 between December 6th, 2020 and May 19th, 2026.
Of those 116 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 18 were within the past 90 days.
| Total Records | 116 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 116 |
| First Shipment on File | Dec 6th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 18 |
| Records in the Past Year | 68 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC6.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with DC6, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with DC6 in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BEAUTYAVENUES, LLC | May 2026 | 7,203 | 6 |
| MII BRAND IMPORT, LLC | May 2026 | 4,760 | 5 |
| BRANDIX APPAREL INDIA PVT LTD | May 2026 | 405 | 4 |
| IDEAL PACIFIC (CAMBODIA) LIMITED | Feb 2023 | 117 | 3 |
| WHOLLY WELL HANDBAGS MANUFACTURING | May 2026 | 286 | 2 |
| FANGS BAG MFG CO LTD | Mar 2024 | 358 | 1 |
| BRANDIX INTIMATE INDIA PRIVATE LIMI | May 2026 | 28 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC6.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC LOGISTICS BRASIL LTDA | May 2026 | 7,867 | 222 |
| DC ORIENTAL WHOLESALER | May 2026 | 456 | 9 |
| DC SAFETY MANUFACTURING | May 2026 | 845 | 30 |
| DC SAFETY SALES CO., INC | May 2026 | 1,192 | 30 |
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 0 |
| DC TAYLOR, PA | May 2025 | 2,235 | 0 |
| DC WHOLESALE COMPANY INC. | Aug 2025 | 955 | 0 |
| DC XPLOG BD FRANCE | Nov 2024 | 435 | 0 |
| DC4-IEG STORE OPERATION FOUR LIMITED | Nov 2024 | 214 | 0 |
| DC4-VSS STORE OPERATIONS FOUR LIMITED | Mar 2026 | 118 | 1 |
| DC6-VS DIRECT DC | Apr 2026 | 376 | 28 |
| DC6:3425 MORSE CROSSING | May 2026 | 114 | 53 |
| DC9 ASSEMBLY CENTER | May 2026 | 141 | 11 |
| DCENTI TIRE INC | May 2026 | 2,519 | 34 |
| DCER INC. | Apr 2026 | 282 | 4 |
| DCFTREK CO., LTD. | May 2026 | 1,198 | 16 |
| DCG FULFILLMENT | Apr 2026 | 225 | 2 |
| DCG LOGISTICS LTD. | Apr 2026 | 457 | 12 |
| DCI EDGE | Jan 2025 | 332 | 0 |
| DCI INTERNATIONAL | Mar 2024 | 340 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | HLCUBO12603CMOZ3 | 6114 | In-bond Automated | HLCU | 9337456 | NILEDUTCH LION | 2026-05-09 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 135 PCS | 1,194 K | House to House | BRANDIX APPAREL INDIA (P) LTD | MII BRAND IMPORT, LLC | DC6 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, IS THE PAYER WOMENS KNITTED BRIEF-91% COTTON 9% ELASTANE INV NO & DT BAI1/25-26/1818 & 24/03/2026, BAI1/25... | |
| 2026-05-11 | HLCUBO12603BAEU3 | 6114 | In-bond Automated | HLCU | 9337456 | NILEDUTCH LION | 2026-05-09 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 383 PCS | 3,297 K | House to House | BRANDIX APPAREL INDIA (P) LTD | MII BRAND IMPORT, LLC | DC6 | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, IS THE PAYER WOMENS KNITTED BRIEF-77% REYCY.POLYAMD, 12%POLYAMD, 11% ELASTANE WOMENS KNITTED BRIEF - 57% C... | |
| 2026-04-28 | HLCUBO1260337906 | 6112 | In-bond Automated | HLCU | 9450428 | NAGOYA EXPRESS | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 761 PCS | 3,277 K | House to House | DC6 | ELASTANEKNITTED BRA MAST GLOBAL, USMSTGB, IS THE PAYER WOMENS %POLYAMIDE %ELASTANE KNITTED BRA INV NO & DT BII/-/ // PO-CBM | |||
| 2026-04-28 | HLCUBO1260337833 | 6112 | In-bond Automated | HLCU | 9450428 | NAGOYA EXPRESS | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 423 PCS | 1,994 K | House to House | DC6 | ELASTANEKNITTED BRA MAST GLOBAL, USMSTGB, IS THE PAYER WOMENS %POLYAMIDE %ELASTANE KNITTED BRA INV NO & DT BII/-/ // PO-CBM | |||
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | HLCUBO1260469266 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 6115 |
| IMO # | 9694531 |
| Vessel Name | STEPHANIE C |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA, IN |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | COLUMBUS, OHIO (4103) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2516 K |
| Weight in KG | 2,516 KG |
| Quantity | 243 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU6606816 |
| Commodity Description |
COTTON XXXXXXXXXXX, USMSTGB, IS THE PAYER WOMENS KNITTED BRIEF-77% REYCY.POLYAMD, 12%POLYAMD, 11% ELASTANE WOMENS KNITTED BRIEF - 57% COTTON 38% |
| Shipper Name | BRANDIX APPAREL INDIA (P) LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT 18, BIACPL, SEZ, PUDIMADAKA |
| Address Line 2 | ROAD ATCHUTAPURAM |
| Address Line 3 | MANDAL.ANAKAPALLI |
| Consignee Name | MII BRAND IMPORT, LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4 LIMITED PARKWAY |
| Address Line 2 | REYNOLDSBURG, OH 43068 |
| Notify Party Name | DC6: |
|---|---|
| Address Line 1 | 3425 MORSE CROSSING |
| Address Line 2 | COLUMBUS OH 43219 |
| Container Number | TCLU6606816 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK1460179 |
| Seal Number 1 | HLK1460179 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COTTON XXXXXXXXXXX, USMSTGB, IS THE PAYER WOMENS KNITTED BRIEF-77% REYCY.POLYAMD, 12%POLYAMD, 11% ELASTANE WOMENS KNITTED BRIEF - 57% COTTON 38% |
| Additional Cargo 1 | MODAL 5% SPDEX HS CODE 61082210, 61082100 PO NO - CBM 5100653917 - 3.381 5100668814 - 0.933 5100681246 - 3.824 5100681245 - 2.471 5100681244 - 2.236 |
| Additional Cargo 2 | 5100658191 - 0.603 5100658166 - 0.713 INV NO & DT BAI1/25-26/1871 30/03/2026 BAI1/25-26/1880 31/03/2026 BAI1/25-26/1881 31/03/2026 SB NO & DT 1994548 3/31/2026 |
| Additional Cargo 3 | 1994526 3/31/2026 1999396 3/31/2026 |
| Marks and Numbers 1 | AS PER COMMERCIALINVOICE . . . . . . . |
| Marks and Numbers 2 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 3 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 4 | . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| 610822 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 68 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 38 | 2025-08-15 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2025-07-31 |
| New York, New York | 4 | 2026-03-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 71 | 2026-05-21 |
| Vung Tau Vietnam | 19 | 2025-08-15 |
| Singapore Singapore | 9 | 2025-03-03 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2025-02-07 |
| Kajang Malaysia | 3 | 2025-03-18 |
| All Other Kenya Ports | 2 | 2025-09-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2022-04-27 |
| Laem Chabang Thailand | 2 | 2022-04-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2022-04-25 |
Below are the top 2 company names and addresses for DC6 that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC6 | 3425 MORSE CROSSING COLUMBUS OH 43219 | 2026-05-21 | 105 |
| DC6 | 3425 MORSE CROSSING COLUMBUS OH 43219 US | 2022-10-04 | 11 |
Below are the top 1 phone numbers on file for DC6.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-09-29 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for DC6.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-09-29 | 1 |