There are a total of 114 bills of lading on file for DC6:3425 Morse Crossing between February 16th, 2024 and May 19th, 2026.
Of those 114 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 53 were within the past 90 days.
| Total Records | 114 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 114 |
| First Shipment on File | Feb 16th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 53 |
| Records in the Past Year | 99 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DC6:3425 MORSE CROSSING.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with DC6:3425 Morse Crossing, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with DC6:3425 Morse Crossing in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MII BRAND IMPORT, LLC | May 2026 | 4,760 | 6 |
| BRANDIX BANGLADESH LIMITED | May 2026 | 58 | 5 |
| MAS INTIMATES BANGLADESH (PVT) LTD | May 2026 | 1,466 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to DC6:3425 Morse Crossing.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DC ORIENTAL WHOLESALER | May 2026 | 456 | 9 |
| DC SAFETY MANUFACTURING | May 2026 | 845 | 30 |
| DC SAFETY SALES CO., INC | May 2026 | 1,192 | 30 |
| DC SHOES INC | Mar 2024 | 3,706 | 0 |
| DC TAYLOR, PA | May 2025 | 2,235 | 0 |
| DC WHOLESALE COMPANY INC. | Aug 2025 | 955 | 0 |
| DC XPLOG BD FRANCE | Nov 2024 | 435 | 0 |
| DC4-IEG STORE OPERATION FOUR LIMITED | Nov 2024 | 214 | 0 |
| DC4-VSS STORE OPERATIONS FOUR LIMITED | Mar 2026 | 118 | 1 |
| DC6 | May 2026 | 116 | 18 |
| DC6-VS DIRECT DC | Apr 2026 | 376 | 28 |
| DC9 ASSEMBLY CENTER | May 2026 | 141 | 11 |
| DCENTI TIRE INC | May 2026 | 2,519 | 34 |
| DCER INC. | Apr 2026 | 282 | 4 |
| DCFTREK CO., LTD. | May 2026 | 1,198 | 16 |
| DCG FULFILLMENT | Apr 2026 | 225 | 2 |
| DCG LOGISTICS LTD. | Apr 2026 | 457 | 12 |
| DCI EDGE | Jan 2025 | 332 | 0 |
| DCI INTERNATIONAL | Mar 2024 | 340 | 0 |
| DCI MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 101 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 | HLCUDA1260222776 | 615E | In-bond Automated | HLCU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 333 PCS | 2,881 K | House to House | BRANDIX BANGLADESH LIMITED | MII BRAND IMPORT, LLC | DC6:3425 MORSE CROSSING | WOMENS KNIT 72% COTTON, READYMADE GARMENTS WOMENS KNIT 72% COTTON, 28% POLYESTER PULLOVER STYLE NO. HS CODE PO NO XXXXXXXX 61102... | |
| 2026-05-20 | HLCUDA1260405310 | 615E | In-bond Automated | HLCU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 438 PCS | 4,032 K | House to House | BRANDIX BANGLADESH LIMITED | MII BRAND IMPORT, LLC | DC6:3425 MORSE CROSSING | WOMENS KNIT 80% COTTON, NO. OF PKGS 438 CTN READYMADE GARMENTS WOMENS KNIT 80% COTTON, 20% POLYESTER, BRUSHED OR FLEECED PANT | |
| 2026-05-20 | HLCUDA1260405321 | 615E | In-bond Automated | HLCU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 159 PCS | 1,480 K | House to House | BRANDIX BANGLADESH LIMITED | MII BRAND IMPORT, LLC | DC6:3425 MORSE CROSSING | WOMENS KNIT 80% COTTON NO. OF PKGS 159 CTN READYMADE GARMENTS WOMENS KNIT 80% COTTON, 20% POLYESTER, BRUSHED OR FLEECED PANT | |
| 2026-05-20 | HLCUDA1260405300 | 615E | In-bond Automated | HLCU | 9447861 | ROME EXPRESS | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | COLOMBO SRI LANKA | 289 PCS | 2,754 K | House to House | BRANDIX BANGLADESH LIMITED | MII BRAND IMPORT, LLC | DC6:3425 MORSE CROSSING | BRUSHED OR FLEECED PANT READYMADE GARMENTS WOMENS KNIT 80% COTTON, 20% POLYESTER, BRUSHED OR FLEECED PANT STYLE NO. HS CODE PO N... | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | HLCUDA1260421155 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9525924 |
| Vessel Name | AL QIBLA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | CHITTAGONG, BD |
| Foreign Port of Lading | COLOMBO SRI LANKA (54201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | COLUMBUS, OHIO (4103) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 276 K |
| Weight in KG | 276 KG |
| Quantity | 60 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3108040 |
| Commodity Description |
WOMEN KNIT BRIEF CTNS PACK PCS 60 9220 9220 READYMADE GARMENTS WOMEN KNIT BRIEF (57%COTTON 38%MODAL 5%ELASTANE) BOE 115952 DATE 16-APR-26 |
| Shipper Name | MAS INTIMATES BANGLADESH (PVT) LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | FSFB NO. 1, KARNAPHULI EXPORT |
| Address Line 2 | PROCESSING ZONE,NORTH PATENGA, |
| Address Line 3 | CHITTAGONG,BANGLADESH. |
| Consignee Name | MII BRAND IMPORT, LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4 LIMITED PARKWAY |
| Address Line 2 | REYNOLDSBURG, OH 43068 |
| Notify Party Name | DC6:3425 MORSE CROSSING |
|---|---|
| Address Line 1 | COLUMBUS OH 43219 |
| Container Number | HAMU3108040 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC3921809 |
| Seal Number 1 | HLC3921809 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOMEN KNIT BRIEF CTNS PACK PCS 60 9220 9220 READYMADE GARMENTS WOMEN KNIT BRIEF (57%COTTON 38%MODAL 5%ELASTANE) BOE 115952 DATE 16-APR-26 |
| Additional Cargo 1 | PO STYLE HS CODE PACK PCS 5100655713 11244855 61082100 1527 1527 5100655713 11244855 61082100 1219 1219 5100655714 11244855 61082100 638 638 |
| Additional Cargo 2 | 5100655714 11244855 61082100 654 654 5100659349 11250819 61082100 75 75 5100659349 11250819 61082100 166 166 5100659349 11250819 61082100 632 632 |
| Additional Cargo 3 | 5100659349 11250819 61082100 592 592 5100659351 11244849 61082100 795 795 5100662513 11244855 61082100 2922 2922 CTNS COLOR CODE 8 SFW |
| Additional Cargo 4 | 7 SHC 6 SDT 6 SS8 2 RNB 3 RQH 6 RJU 6 SQA 5 RQH |
| Additional Cargo 5 | 11 SRG TOTAL 9220 9220 60 INV. NO 26VSUSA150 15-APR-26 EXP NO 230005010279672026 15-APR- 26 S/C NO. XXXXXX DATE. 01-03-2026 FCR NO CHT 437685 |
| Marks and Numbers 1 | VPO STYLE FOR MADE IN DIV DEPT SAP CPO CUST.STYLE COLOR CODE SIZE TOTAL CTNS HTS CODE . . |
| Marks and Numbers 2 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 3 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 4 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 5 | . . . . . . . . |
| Marks and Numbers 6 | . . . . . . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| 610910 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 93 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 11 | 2024-04-20 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2025-11-17 |
| Long Beach, California | 1 | 2024-10-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 100 | 2026-05-20 |
| Singapore Singapore | 11 | 2024-04-20 |
| Jawaharlal Nehru India | 2 | 2026-03-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2024-10-17 |
Below are the top 3 company names and addresses for DC6:3425 Morse Crossing that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DC6:3425 MORSE CROSSING | COLUMBUS OH 43219 | 2026-05-20 | 97 |
| DC6:3425 MORSE CROSSING | COLUMBUS OH 43219 X | 2024-10-17 | 15 |
| DC6: 3425 MORSE CROSSING | 2026-03-23 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||