There are a total of 9,431 bills of lading on file for Diageo North America, Inc. between October 19th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 9,431 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 55 were within the past 90 days.
| Total Records | 9,431 |
|---|---|
| Shipper Records | 452 |
| Consignee Records | 3,702 |
| Notify Party Records | 5,331 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 55 |
| Records in the Past Year | 248 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAGEO NORTH AMERICA, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Diageo North America, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Diageo North America, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NOLET DISTILLERY | May 2026 | 8,829 | 585 |
| NOLET DISTILLERY B.V. | May 2026 | 9,928 | 299 |
| GIORGIO GORI WAREHOUSE | Mar 2023 | 81,627 | 85 |
| DIAGEO CANADA SPEARHEAD | May 2026 | 108 | 74 |
| MAISON VILLEVERT SAS | Apr 2026 | 585 | 67 |
| DIAGEO OPERATIONS ITALY SPA | Oct 2025 | 3,465 | 66 |
| THE WEST INDIES RUM DISTILLERY | May 2026 | 2,256 | 60 |
| SPEARHEAD (NINGBO) COMMODITIES CO., LTD | Sep 2025 | 114 | 41 |
| SOUTHERN GLAZERS WINE AND SPIRITS L | May 2026 | 37,061 | 32 |
| JLB INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 1,979 | 21 |
| NINGHAI KANGMEI DAILY NECESSITIES | May 2026 | 113 | 18 |
| SOUTHERN GLAZERS W&S TX - KATY | Sep 2024 | 1,851 | 16 |
| DIAGEO AMERICA SUPPLY INC | Apr 2026 | 4,355 | 16 |
| KANGMEI COMMODITIES CAMBODIA CO LTD | Feb 2023 | 68 | 12 |
| WESTERN CARRIERS | May 2026 | 18,519 | 9 |
| SOUTHERN GLAZERS W & S - N CA | Oct 2024 | 4,982 | 9 |
| DIAGEO MICHIGAN LC LIVONIA | Apr 2026 | 875 | 9 |
| BREAKTHRU BEVERAGE FLORIDA | May 2026 | 15,258 | 9 |
| ABG ELIZABETH WAREHOUSE | May 2026 | 2,673 | 9 |
| SOUTHERN WINE SPIRITS SANTA FE SPRI | May 2026 | 30,239 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diageo North America, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO IRELAND | May 2026 | 22,611 | 596 |
| DIAGEO IRELAND, GLOBAL SUPPLY | Mar 2026 | 4,061 | 2 |
| DIAGEO LB B ASSOCIATES INC | Apr 2026 | 471 | 15 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA | May 2026 | 3,020 | 19 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA SA | May 2026 | 4,799 | 45 |
| DIAGEO MEXICO OPERACIONES SA DE CV | Apr 2026 | 148 | 10 |
| DIAGEO MIAMI WAREHOUSE | May 2026 | 6,097 | 213 |
| DIAGEO MICHIGAN LC LIVONIA | Apr 2026 | 875 | 34 |
| DIAGEO NA | Aug 2025 | 269 | 0 |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | Apr 2026 | 430 | 27 |
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | Apr 2026 | 363 | 20 |
| DIAGEO OPERATIONS ITALY SPA | Oct 2025 | 3,465 | 0 |
| DIAGEO PLAINFIELD PLANT | May 2026 | 2,308 | 81 |
| DIAGEO RELAY | Jan 2023 | 201 | 0 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,620 | 922 |
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,537 | 129 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 606 | 47 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | Mar 2026 | 447 | 3 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,702 | 144 |
| DIAGEO-GULF WINDS INTER(BEER) | May 2026 | 12,220 | 323 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | MEDUO9737117 | 617W | Regular Bill | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,056 CAS | 20,908 K | House to House | NOLET DISTILLERY | DIAGEO NORTH AMERICA INC | DHL GLOBAL FORWARDING US | 12X1000 ML KETEL ONE VODKA XXX 1.000ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 | |
| 2026-05-12 | MEDUO9737109 | 617W | Regular Bill | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,320 CAS | 21,859 K | House to House | NOLET DISTILLERY | DIAGEO NORTH AMERICA INC | DHL GLOBAL FORWARDING US | 6 X 1750 ML KETEL ONE VODKA USA 1.750ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 | |
| 2026-05-12 | MEDUO9737018 | 617W | Regular Bill | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,228 CAS | 22,284 K | House to House | NOLET DISTILLERY | DIAGEO NORTH AMERICA INC | DHL GLOBAL FORWARDING US | = 60 CASE(S) 6 X 1750 ML KETEL ONE CITROEN US A 1.750ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 128 CASE( S) 12 X 750 ML KETEL ONE BOTANICAL GR... | |
| 2026-05-12 | MEDUO9737042 | 617W | Regular Bill | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,200 CAS | 22,163 K | House to House | NOLET DISTILLERY | DIAGEO NORTH AMERICA INC | DHL GLOBAL FORWARDING US | = 624 CASE(S) 12X1000 ML KETEL ONE VODKA USA 1.000ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 576 CASE(S) 12 X 750 ML KETEL ONE BOTANICAL CUCUMB... | |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MEDUO9737141 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | 9974539 |
| Vessel Name | MSC GABON |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ROTTERDAM |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21283 K |
| Weight in KG | 21,283 KG |
| Quantity | 1774 CAS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU4095037 |
| Commodity Description |
= 360 CASE(S) 120X050 ML KETEL ONE VODKA USA PET 50 ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 735 CASE( S) 12 X 375 ML KETEL ONE VODKA USA 375ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 48 CASE(S) 12X1000 ML KETEL ONE CITROEN USA 1.000ML. ; CUSTOMS COD E 22086011 120 CASE(S) 6 X 1750 ML KETEL ONE CITROEN USA 1.750ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 |
| Shipper Name | NOLET DISTILLERY |
|---|---|
| Address Line 1 | HOOFDSTRAAT 14 |
| Address Line 2 | SCHIEDAM ZH 3114 GG NETHERLANDS |
| Consignee Name | DIAGEO NORTH AMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | WESTERN CARRIERS 2220 91ST STREET N |
| Address Line 2 | BERGENFIELD NJ 07047 UNITED STATES |
| Notify Party Name | DHL GLOBAL FORWARDING US |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 CENTER POINT CIR STE 200 |
| Address Line 2 | COLUMBIA SC 29210 UNITED STATES |
| Container Number | MSMU4095037 |
|---|---|
| Seal Number 1 | S0026841 |
| Seal Number 1 | S0026841 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | = 360 CASE(S) 120X050 ML KETEL ONE VODKA USA PET 50 ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 735 CASE( S) 12 X 375 ML KETEL ONE VODKA USA 375ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 48 CASE(S) 12X1000 ML KETEL ONE CITROEN USA 1.000ML. ; CUSTOMS COD E 22086011 120 CASE(S) 6 X 1750 ML KETEL ONE CITROEN USA 1.750ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 |
| Additional Cargo 1 | 64 CASE(S) 12 X 750 ML KETEL ONE ORANJE USA 750ML. ; CUSTOMS CODE 22086011 256 CASE(S) 1 2 X 750 ML KETEL ONE CITROEN USA 750ML. ; CU STOMS CODE 22086011 96 CASE(S) 12X1000 ML KET EL ONE BOTANICAL GRAPEFRUIT ROSE USA 1.000ML. ; CUSTOMS CODE 22089056 95 CASE(S) 12X1000 ML KETEL ONE BOTANICAL PEACH ORANGE USA 1.000 ML. ; CUSTOMS CODE 22089056 |
| Marks and Numbers 1 | VRK2600636 0119987957 4904660740 SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Marks and Numbers 2 | SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 4,973 | 2026-05-09 |
| Houston, Texas | 498 | 2025-05-05 |
| New York, New York | 465 | 2025-04-25 |
| West Palm Beach, Florida | 452 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 451 | 2021-10-04 |
| Savannah, Georgia | 319 | 2025-06-02 |
| Boston, Massachusetts | 286 | 2024-06-07 |
| San Juan, Puerto Rico | 273 | 2025-12-09 |
| Oakland, California | 262 | 2022-01-28 |
| Miami, Florida | 246 | 2025-05-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 2,546 | 2026-05-04 |
| Genoa Italy | 2,374 | 2021-09-14 |
| La Spezia Italy | 1,429 | 2021-10-04 |
| Leghorn Italy | 590 | 2019-02-28 |
| Le Havre France | 386 | 2026-04-23 |
| Christiansted, St. Croix Virgin Islands | 336 | 2018-03-06 |
| Saint John, NB Canada | 309 | 2019-11-16 |
| Kingston Jamaica | 230 | 2025-12-09 |
| Anvers Belgium | 197 | 2025-05-12 |
| Hamble United Kingdom | 182 | 2016-09-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diageo North America, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAGEO NORTH AMERICA, INC. | 801 MAIN AVENUE NORWALK CT 06851 UNITED STATES | 2025-06-19 | 3,429 |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC | WESTERN CARRIERS 2220 91ST STREET N BERGENFIELD NJ 07047 UNITED STATES | 2026-05-09 | 1,392 |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC. | 2021-09-14 | 692 | |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC | 2025-04-09 | 543 | |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC | 2016-12-05 | 442 | |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC. | 2015-10-16 | 364 | |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC | 2025-05-08 | 237 | |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC. | 2019-09-11 | 229 | |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC. | 2015-08-29 | 208 | |
| DIAGEO NORTH AMERICA INC | 2016-02-23 | 194 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Diageo North America, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-08 | 241 | |
| 2024-12-19 | 94 | |
| 2023-06-22 | 12 | |
| 2023-06-10 | 14 | |
| 2023-04-27 | 7 | |
| 2023-03-31 | 2 | |
| 2023-03-08 | 9 | |
| 2022-11-07 | 3 | |
| 2022-08-10 | 184 | |
| 2021-08-28 | 7 |
Below are the top 7 email addresses on file for Diageo North America, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-06-19 | 22 | |
| 2018-06-19 | 2 | |
| 2015-05-18 | 15 | |
| 2015-03-30 | 1 | |
| 2014-12-31 | 1 | |
| 2014-12-16 | 1 | |
| 2014-03-26 | 1 |