There are a total of 363 bills of lading on file for Diageo Ohio F Groveport between August 30th, 2017 and April 30th, 2026.
Of those 363 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 363 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 363 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Aug 30th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 65 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAGEO OHIO F GROVEPORT.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Diageo Ohio F Groveport, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Diageo Ohio F Groveport in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NOLET DISTILLERY B.V. | May 2026 | 9,928 | 55 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,620 | 54 |
| NOLET DISTILLERY | May 2026 | 8,829 | 22 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diageo Ohio F Groveport.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO IRELAND, GLOBAL SUPPLY | Mar 2026 | 4,061 | 2 |
| DIAGEO LB B ASSOCIATES INC | Apr 2026 | 471 | 15 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA | May 2026 | 3,020 | 19 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA SA | May 2026 | 4,799 | 45 |
| DIAGEO MEXICO OPERACIONES SA DE CV | Apr 2026 | 148 | 10 |
| DIAGEO MIAMI WAREHOUSE | May 2026 | 6,097 | 213 |
| DIAGEO MICHIGAN LC LIVONIA | Apr 2026 | 875 | 34 |
| DIAGEO NA | Aug 2025 | 269 | 0 |
| DIAGEO NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 9,431 | 55 |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | Apr 2026 | 430 | 27 |
| DIAGEO OPERATIONS ITALY SPA | Oct 2025 | 3,465 | 0 |
| DIAGEO PLAINFIELD PLANT | May 2026 | 2,308 | 81 |
| DIAGEO RELAY | Jan 2023 | 201 | 0 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,620 | 922 |
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,537 | 129 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 606 | 47 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | Mar 2026 | 447 | 3 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,702 | 144 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | Apr 2026 | 245 | 12 |
| DIAGNOSTICA STAGO | May 2026 | 989 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | CMDURTM9267415 | 0LBM2 | Regular Bill | CMDU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,252 CAS | 22,163 KG | Pier to House | NOLET DISTILLERY B.V. | DIAGEO OHIO A GROVEPORT | DHL GLOBAL FORWARDING | CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA CUSTOMS CODE CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA .ML. CUSTOMS CODE CASE(S) X ML KETEL ONE CITROEN USA | |
| 2026-05-01 | CMDURTM9266644 | 0LBM2 | Regular Bill | CMDU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,148 CAS | 23,190 KG | Pier to House | NOLET DISTILLERY B.V. | DIAGEO OHIO A GROVEPORT | DHL GLOBAL FORWARDING | CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA .ML. CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA HS CODE : FREIGHT PREPAID | |
| 2026-05-01 | CMDURTM9267417 | 0LBM2 | Regular Bill | CMDU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,140 CAS | 23,015 KG | Pier to House | NOLET DISTILLERY B.V. | DIAGEO OHIO A GROVEPORT | DHL GLOBAL FORWARDING | X ML KETEL ONE VODKA USA .ML. CUSTOMS CODE FREIGHT PREPAID | |
| 2026-04-27 | CMDULPL1504548 | 0LBM0 | Regular Bill | CMDU | 9622629 | OOCL CHONGQING | 2026-04-26 | NORFOLK, VIRGINIA | ANVERS BELGIUM | 1,000 CAS | 21,702 KG | Pier to House | DIAGEO SCOTLAND LTD | DIAGEO OHIO A GROVEPORT | DHL GLOBAL FORWARDING | INTENDED CONNECTING VESSEL EX ANTWERP EVER FA PO SO FREIGHT PREPAID CASES . KGM . MTQ | |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | CMDURTM9267418 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0LBM2 |
| IMO # | 9597501 |
| Vessel Name | CMA CGM PHOENIX |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | ROTTERDAM |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24032 KG |
| Weight in KG | 24,032 KG |
| Quantity | 1200 CAS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CMAU7092786 |
| Commodity Description |
FREIGHT PREPAID X ML KETEL ONE VODKA USA .ML. CUSTOMS CODE |
| Shipper Name | NOLET DISTILLERY B.V. OBO |
|---|---|
| Address Line 1 | KETEL ONE WORLDWIDE B.V. |
| Address Line 2 | HOOFDSTRAAT 14 |
| Address Line 3 | 3114 GG SCHIEDAM, NL |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T+31 102462929 F+31 104263746 |
| Consignee Name | DIAGEO OHIO A GROVEPORT |
|---|---|
| Address Line 1 | 3755 HAYES ROAD |
| Address Line 2 | GROVEPORT, OH 43125 , US |
| Address Line 3 | T+1 6144918694 |
| Notify Party Name | DHL GLOBAL FORWARDING |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 CENTER POINT CIRCLE |
| Address Line 2 | SUITE 200 |
| Address Line 3 | COLUMBIA, SC 29210 , US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T+1 8035408300 F+1 803 540 8412 |
| Container Number | CMAU7092786 |
|---|---|
| Seal Number 1 | S0027209 |
| Seal Number 1 | S0027209 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | FREIGHT PREPAID X ML KETEL ONE VODKA USA .ML. CUSTOMS CODE |
| Marks and Numbers 1 | VRK2600672 0119995909 4904661973 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 207 | 2026-05-06 |
| Newark, New Jersey | 88 | 2025-09-01 |
| Chester, Pennsylvania | 52 | 2021-06-16 |
| New York, New York | 16 | 2021-09-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 213 | 2026-05-01 |
| Anvers Belgium | 69 | 2026-04-27 |
| Liverpool United Kingdom | 30 | 2019-06-26 |
| Hamble United Kingdom | 22 | 2021-06-16 |
| Felixstowe United Kingdom | 19 | 2023-07-07 |
| Le Havre France | 5 | 2022-10-06 |
| Bremerhaven Germany | 4 | 2022-05-24 |
| Halifax, NS Canada | 1 | 2026-05-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diageo Ohio F Groveport that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | 6250 OPUS DRIVE GROVEPORT OH 43125 UNITED STATES | 2025-05-17 | 101 |
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | 6250 OPUS DRIVE GROVEPORT, OH 43125 USA | 2026-01-10 | 73 |
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | 2025-10-09 | 52 | |
| DIAGEO OHIO F - GROVEPORT | 2020-04-29 | 36 | |
| DIAGEO OHIO F - GROVEPORT | 2022-09-09 | 33 | |
| DIAGEO OHIO A GROVEPORT | 2026-05-06 | 24 | |
| DIAGEO OHIO F - GROVEPORT | 2021-06-16 | 13 | |
| DIAGEO OHIO A GROVEPORT | 2026-05-01 | 9 | |
| DIAGEO OHIO F - GROVEPORT | 2021-01-05 | 9 | |
| DIAGEO OHIO F - GROVEPORT | 2020-01-29 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Diageo Ohio F Groveport.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-01 | 9 | |
| 2017-09-01 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||