There are a total of 34,620 bills of lading on file for Diageo Scotland Ltd between December 6th, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 34,620 bills of lading, 328 were within the past 30 days and 922 were within the past 90 days.
| Total Records | 34,620 |
|---|---|
| Shipper Records | 34,101 |
| Consignee Records | 399 |
| Notify Party Records | 672 |
| First Shipment on File | Dec 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 328 |
| Records in Last 90 Days | 922 |
| Records in the Past Year | 2,577 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAGEO SCOTLAND LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Diageo Scotland Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Diageo Scotland Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WESTERN CARRIERS | May 2026 | 18,519 | 946 |
| SOUTHERN GLAZERS W & S - N CA | Oct 2024 | 4,982 | 812 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,702 | 797 |
| UETA OF TEXAS, INC | May 2026 | 7,736 | 768 |
| SOUTHERN GLAZERS W S OF FL, TAMPA | Apr 2026 | 3,619 | 731 |
| SOUTHERN GLAZERS WINE AND SPIRITS L | May 2026 | 37,061 | 723 |
| ABG ELIZABETH WAREHOUSE | May 2026 | 2,673 | 716 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA | May 2026 | 3,020 | 711 |
| SOUTHERN GLAZER'S W & S LAKELAND | May 2026 | 16,432 | 649 |
| INTERNATIONAL OPERATIONS SERVICES | May 2026 | 8,431 | 647 |
| DIAGEO PLAINFIELD PLANT | May 2026 | 2,308 | 628 |
| UNITED LIQUORS | May 2026 | 12,447 | 624 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA SA | May 2026 | 4,799 | 589 |
| BREAKTHRU BEVERAGE FLORIDA | May 2026 | 15,258 | 583 |
| SOUTHERN GLAZERS W&S OF NY | May 2026 | 5,261 | 554 |
| SOUTHERN GLAZERS W S OF CA, SOCAL | Apr 2026 | 753 | 518 |
| SOUTHERN WINE SPIRITS SANTA FE SPRI | May 2026 | 30,239 | 348 |
| ALAMO MCALLEN WAREHOUSE | May 2026 | 406 | 332 |
| MENDEZ AND CO INC | May 2026 | 1,241 | 299 |
| SOUTHERN GLAZERS W&S TX - KATY | Sep 2024 | 1,851 | 242 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diageo Scotland Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO MEXICO OPERACIONES SA DE CV | Apr 2026 | 148 | 10 |
| DIAGEO MIAMI WAREHOUSE | May 2026 | 6,097 | 213 |
| DIAGEO MICHIGAN LC LIVONIA | Apr 2026 | 875 | 34 |
| DIAGEO NA | Aug 2025 | 269 | 0 |
| DIAGEO NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 9,431 | 55 |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | Apr 2026 | 430 | 27 |
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | Apr 2026 | 363 | 20 |
| DIAGEO OPERATIONS ITALY SPA | Oct 2025 | 3,465 | 0 |
| DIAGEO PLAINFIELD PLANT | May 2026 | 2,308 | 81 |
| DIAGEO RELAY | Jan 2023 | 201 | 0 |
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,537 | 129 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 606 | 47 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | Mar 2026 | 447 | 3 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,702 | 144 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | Apr 2026 | 245 | 12 |
| DIAGNOSTICA STAGO | May 2026 | 989 | 19 |
| DIAGOMAR LABORATORY | Apr 2026 | 73 | 17 |
| DIAGONAL CITRUS SRL | Oct 2025 | 162 | 0 |
| DIAGONAL LINKS, S.L. | Jan 2025 | 487 | 0 |
| DIAL INDUSTRIES INC | Apr 2026 | 596 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | MEDURE521212 | 616W | Regular Bill | MEDU | 9251705 | MSC FLORENTINA | 2026-05-08 | BALTIMORE, MARYLAND | ANVERS BELGIUM | 1,206 CAS | 20,029 K | House to House | DIAGEO SCOTLAND LTD | BREAKTHRU BEVERAGE | DHL GLOBAL FORWARDING | MATERIAL NUMBER 770047 JW RED 375ML 24X01 ABV 40.00% NET WEIGHT: 119.616 KG HS CODE:2208307 1 MATERIAL NUMBER 788781 TANQ LNDN G... | |
| 2026-05-14 | CMDULPL1505131 | 0VBME | Regular Bill | CMDU | 9409194 | CMA CGM LAMARTINE | 2026-05-12 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | ANVERS BELGIUM | 1,448 CAS | 27,065 KG | Pier to Pier | DIAGEO SCOTLAND LTD | SOUTHERN GLAZERS W S OF LA, GMR TP | DHL GLOBAL FORWARDING | INTENDED CONNECTING VESSEL EX ANTWERP CMA CGM LAMARTINE PO XXXXXXXXXX SO 0119940030 FREIGHT PREPAID 56 CASES 992.096 KGM | |
| 2026-05-14 | HDMULONM12221700 | DMALGLAA15617 | 092W | House Bill | DMAL | 9337640 | NYK NEBULA | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAMBLE UNITED KINGDOM | 71 CAS | 1,064 KG | Container Station | DIAGEO SCOTLAND LTD | SPIRITS | ||
| 2026-05-13 | HLCULIV260508293 | BANQ1074366404 | 621W | House Bill | BANQ | MAERSK TENNESSEE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | GRANGEMOUTH UNITED KINGDOM | 945 CAS | 18,858 K | DIAGEO SCOTLAND LTD | ALAMO MCALLEN WAREHOUSE | ALAMO MCALLEN WAREHOUSE | LIQUEUERS: WHISKIES, SCOTCH, BLENDED, < = 2L HS CODE: 22083071 . | ||
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | HLCULIV260428350 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073872733 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 621W |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK TENNESSEE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | GRANGEMOUTH |
| Foreign Port of Lading | GRANGEMOUTH UNITED KINGDOM (41665) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19691 K |
| Weight in KG | 19,691 KG |
| Quantity | 1260 CAS |
| Volume | 32 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3351019 |
| Commodity Description |
OF OTHER SPIRITUOUS BEVERAGES, < = 2L HS CODE: 22089069 . . |
| Shipper Name | DIAGEO SCOTLAND LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 11 LOCHSIDE PLACE |
| Address Line 2 | EDINBURGH EH12 9HA GB |
| Consignee Name | ALAMO MCALLEN WAREHOUSE |
|---|---|
| Address Line 1 | 4101 EAST MILITARY HWY SUITE B |
| Address Line 2 | MISSION TX 78572 US |
| Notify Party Name | ALAMO MCALLEN WAREHOUSE |
|---|---|
| Address Line 1 | 4101 EAST MILITARY HWY SUITE B |
| Address Line 2 | MISSION TX 78572 US |
| Container Number | HAMU3351019 |
|---|---|
| Seal Number 1 | DTP116619 |
| Seal Number 1 | DTP116619 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | OF OTHER SPIRITUOUS BEVERAGES, < = 2L HS CODE: 22089069 . . |
| Marks and Numbers 1 | PURCHASE ORDER REFERENCE XA12-004070. EXPORTER'S REFERENCE 7808385 119887237 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 11,374 | 2026-05-09 |
| Houston, Texas | 4,780 | 2026-05-09 |
| Miami, Florida | 3,522 | 2026-04-30 |
| Port Everglades, Florida | 2,330 | 2026-05-07 |
| Charleston, South Carolina | 2,273 | 2026-05-04 |
| Long Beach, California | 2,241 | 2024-11-30 |
| Oakland, California | 1,399 | 2026-05-02 |
| Boston, Massachusetts | 1,314 | 2026-05-05 |
| Norfolk, Virginia | 1,239 | 2026-05-06 |
| Los Angeles, California | 1,088 | 2026-05-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 12,948 | 2026-05-09 |
| Rotterdam Netherlands | 7,672 | 2026-05-04 |
| Sines Portugal | 3,971 | 2026-05-06 |
| Le Havre France | 1,782 | 2026-03-14 |
| Liverpool United Kingdom | 1,152 | 2026-05-01 |
| Felixstowe United Kingdom | 1,111 | 2026-04-25 |
| Hamble United Kingdom | 1,002 | 2026-05-01 |
| Bremerhaven Germany | 834 | 2026-05-02 |
| Coryton United Kingdom | 699 | 2025-08-23 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 628 | 2026-05-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diageo Scotland Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 11 LOCHSIDE PLACE EDINBURGH EDINBURGH EH12 9HA GB | 2026-05-09 | 5,263 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 11 LOCHSIDE PLACE EDINBURGH LTN EH12 9HA UNITED KINGD | 2026-05-09 | 4,249 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2026-05-07 | 3,476 | |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2026-04-30 | 778 | |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2026-05-09 | 610 | |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2025-05-27 | 434 | |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2026-04-30 | 396 | |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2025-12-15 | 223 | |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2026-04-27 | 211 | |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | 2026-04-27 | 150 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Diageo Scotland Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-27 | 597 | |
| 2025-09-20 | 2 | |
| 2024-06-11 | 13 | |
| 2022-01-19 | 1 | |
| 2020-01-14 | 4 | |
| 2019-01-12 | 1 | |
| 2018-03-02 | 1 | |
| 2016-06-09 | 9 |
Below are the top 5 email addresses on file for Diageo Scotland Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-04 | 17 | |
| 2025-12-02 | 1 | |
| 2025-09-20 | 2 | |
| 2025-05-03 | 1 | |
| 2018-06-23 | 1 |