There are a total of 430 bills of lading on file for Diageo Ohio E - Green between September 14th, 2017 and April 30th, 2026.
Of those 430 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 430 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 430 |
| Notify Party Records | 7 |
| First Shipment on File | Sep 14th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 81 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAGEO OHIO E - GREEN.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Diageo Ohio E - Green, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Diageo Ohio E - Green in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NOLET DISTILLERY B.V. | May 2026 | 9,928 | 75 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,620 | 55 |
| NOLET DISTILLERY | May 2026 | 8,829 | 23 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diageo Ohio E - Green.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO IRELAND | May 2026 | 22,611 | 596 |
| DIAGEO IRELAND, GLOBAL SUPPLY | Mar 2026 | 4,061 | 2 |
| DIAGEO LB B ASSOCIATES INC | Apr 2026 | 471 | 15 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA | May 2026 | 3,020 | 19 |
| DIAGEO MEXICO COMERCIALIZADORA SA | May 2026 | 4,799 | 45 |
| DIAGEO MEXICO OPERACIONES SA DE CV | Apr 2026 | 148 | 10 |
| DIAGEO MIAMI WAREHOUSE | May 2026 | 6,097 | 213 |
| DIAGEO MICHIGAN LC LIVONIA | Apr 2026 | 875 | 34 |
| DIAGEO NA | Aug 2025 | 269 | 0 |
| DIAGEO NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 9,431 | 55 |
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | Apr 2026 | 363 | 20 |
| DIAGEO OPERATIONS ITALY SPA | Oct 2025 | 3,465 | 0 |
| DIAGEO PLAINFIELD PLANT | May 2026 | 2,308 | 81 |
| DIAGEO RELAY | Jan 2023 | 201 | 0 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,620 | 922 |
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,537 | 129 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 606 | 47 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | Mar 2026 | 447 | 3 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,702 | 144 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | Apr 2026 | 245 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | CMDULPL1508885 | 0LBM4 | Regular Bill | CMDU | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-11 | NORFOLK, VIRGINIA | ANVERS BELGIUM | 990 CAS | 21,988 KG | Pier to House | DIAGEO SCOTLAND LTD | DIAGEO OHIO E GREEN | DHL GLOBAL FORWARDING | INTENDED CONNECTING VESSEL EX XXXXXXX XXXXX H PO XXXXXXXXXX SO 0119995911 FREIGHT PREPAID 50 CASES 993.5 KGM 1.75 MTQ | |
| 2026-05-01 | CMDURTM9266638 | 0LBM2 | Regular Bill | CMDU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,140 CAS | 23,145 KG | Pier to House | NOLET DISTILLERY B.V. | DIAGEO OHIO E GREEN | DHL GLOBAL FORWARDING | X ML KETEL ONE VODKA USA .ML. HS CODE: FREIGHT PREPAID | |
| 2026-05-01 | CMDURTM9266635 | 0LBM2 | Regular Bill | CMDU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,464 CAS | 22,255 KG | Pier to House | NOLET DISTILLERY B.V. | DIAGEO OHIO E GREEN | DHL GLOBAL FORWARDING | CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA . HS CODE: FREIGHT PREPAID | |
| 2026-05-01 | CMDURTM9267421 | 0LBM2 | Regular Bill | CMDU | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-30 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,195 CAS | 23,192 KG | Pier to House | NOLET DISTILLERY B.V. | DIAGEO OHIO E GREEN | DHL GLOBAL FORWARDING | CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA CUSTOMS CODE CASE(S) X ML KETEL ONE VODKA USA .ML. CUSTOMS CODE CASE(S) X ML KETEL ONE CITROEN USA | |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | CMDULPL1502485 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0LBM4 |
| IMO # | 1023035 |
| Vessel Name | ONE SATISFACTION |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | GRANGEMOUTH |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 23403 KG |
| Weight in KG | 23,403 KG |
| Quantity | 1232 CAS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CMAU4339337 |
| Commodity Description |
INTENDED CONNECTING VESSEL ANTWERP ONE SATISFACTION PO XXXXXXXXXX SO 0119896803 FREIGHT PREPAID 192 CASES 2645.445 KGM |
| Shipper Name | DIAGEO SCOTLAND LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 11 LOCHSIDE PLACE/EDINBURGH |
| Address Line 2 | EDINBURGH |
| Address Line 3 | EH12 9HA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | GB |
| Consignee Name | DIAGEO OHIO E GREEN |
|---|---|
| Address Line 1 | 2210 INTERNATIONAL PKWY |
| Address Line 2 | NORTH CANTON |
| Address Line 3 | 44720 UNITED STATES |
| Notify Party Name | DHL GLOBAL FORWARDING |
|---|---|
| Address Line 1 | ATTN: DIAGEO ENTRY PROCESSING TEAM |
| Address Line 2 | COLUMBIA, SC |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 29210 |
| Container Number | CMAU4339337 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 2079 |
| Seal Number 1 | 2079 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to House |
| Cargo Description 1 | INTENDED CONNECTING VESSEL ANTWERP ONE SATISFACTION PO XXXXXXXXXX SO 0119896803 FREIGHT PREPAID 192 CASES 2645.445 KGM |
| Additional Cargo 1 | 3.648 MTQ MATERIAL NUMBER 752487 JW RED 75CL 12X01 ABV40.00 NET WEIGHT: 1640.448 KG HS CODE:22083071 128 CASES 1768.862 KGM |
| Additional Cargo 2 | 2.304 MTQ MATERIAL NUMBER 756360 JW BLACK 75CL 12Y 12X01 ABV40.00 NET WEIGHT: 1092.096 KG HS CODE:22083071 720 CASES 11772.358 KGM |
| Additional Cargo 3 | 19.44 MTQ MATERIAL NUMBER 629479 TANQ STRL 75CL 12X01 ABV40.00 NET WEIGHT: 6151.680 KG HS CODE:22086011 192 CASES 3357.084 KGM |
| Additional Cargo 4 | 5.952 MTQ MATERIAL NUMBER 629477 TANQ STRL 375ML 24X01 ABV40.00 NET WEIGHT: 1640.448 KG HS CODE:22086011 TOTAL PKGS 1232 PK |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 214 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 157 | 2025-07-11 |
| Chester, Pennsylvania | 40 | 2020-04-29 |
| New York, New York | 18 | 2021-09-09 |
| Wilmington, North Carolina | 1 | 2019-11-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 259 | 2026-05-01 |
| Anvers Belgium | 100 | 2026-04-27 |
| Liverpool United Kingdom | 29 | 2019-07-30 |
| Felixstowe United Kingdom | 18 | 2023-07-07 |
| Hamble United Kingdom | 12 | 2020-04-29 |
| Bremerhaven Germany | 7 | 2025-04-05 |
| Le Havre France | 5 | 2025-06-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diageo Ohio E - Green that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAGEO OHIO E - GREEN | 2210 INTERNATIONAL PARKWAY CANTON OH 44232 UNITED STATES | 2025-07-11 | 174 |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | 2210 INTERNATIONAL PARKWAY GREEN, OH 44720 , US | 2026-04-25 | 1 |
| DIAGEO OHIO E GREEN | 2026-02-13 | 113 | |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | 2022-09-09 | 73 | |
| DIAGEO OHIO E GREEN | 2026-04-27 | 27 | |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | 2020-04-29 | 18 | |
| DIAGEO OHIO E GREEN | 2026-05-01 | 15 | |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | 2020-12-16 | 6 | |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | 2020-03-25 | 2 | |
| DIAGEO OHIO E - GREEN | 2020-07-16 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Diageo Ohio E - Green.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-01 | 16 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||