There are a total of 325 bills of lading on file for Dial International Ningbo between October 22nd, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 325 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 325 |
|---|---|
| Shipper Records | 312 |
| Consignee Records | 13 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 33 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAL INTERNATIONAL NINGBO.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Dial International Ningbo, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Dial International Ningbo in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 86 |
| VEBCO INTERNATIONAL S DE RL DE CV | Feb 2026 | 23 | 5 |
| CHAMPION COOLER | Feb 2026 | 140 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dial International Ningbo.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,559 | 140 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 624 | 65 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | May 2026 | 449 | 5 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,754 | 187 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | May 2026 | 246 | 12 |
| DIAGNOSTICA STAGO | May 2026 | 990 | 17 |
| DIAGOMAR LABORATORY | May 2026 | 75 | 16 |
| DIAGONAL CITRUS SRL | Oct 2025 | 162 | 0 |
| DIAGONAL LINKS, S.L. | Jan 2025 | 487 | 0 |
| DIAL INDUSTRIES INC | Apr 2026 | 596 | 3 |
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 50 |
| DIAL SRL | Apr 2026 | 405 | 3 |
| DIAL TRANSPORT INC | May 2026 | 170 | 14 |
| DIALED BRANDS, LLC | May 2025 | 111 | 0 |
| DIALIGHT CORPORATION | May 2026 | 1,111 | 54 |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | Apr 2026 | 104 | 1 |
| DIALUM LAMINATED GLASS SPA | May 2026 | 196 | 10 |
| DIALYSIS AT SEA CRUISES | Nov 2025 | 207 | 0 |
| DIAM BOUCHAGE SAS | Jun 2024 | 153 | 0 |
| DIAM CORCHOS, S.A. | May 2026 | 1,290 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | OOLU2167222140 | NHLBNB26032F510A | 084E | House Bill | NHLB | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-04-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 780 CTN | 6,240 KG | House to House | DIAL INTERNATIONAL NINGBO | DIAL MANUFACTURING,INC | EFFICIENT LOGISTICS INC | AIR COOLER |
| 2026-03-09 | CMDUNGP3346828 | OERT215720P00080 | 057E | House Bill | OERT | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 398 PKG | 11,518 KG | Container Yard | DIAL INTERNATIONAL NINGBO | DIAL MANUFACTURING,INC. | DIAL MANUFACTURING,INC. | AIR COOLER EVAPORATIVE COOLER REPLACEMENT PAR TS PULLEY SPIDER SNAKE WIRE BRUSH SHIPPER'S LOAD COUNT & SEALED "THIS SHIPMENT DOE... |
| 2026-03-09 | WHLC031G508296 | OERT215720P00053 | 0010E | House Bill | OERT | 9944479 | HMM AQUAMARINE | 2026-03-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2,448 PKG | 25,424 KG | DIAL INTERNATIONAL NINGBO | DIAL MANUFACTURING,INC. | DIAL MANUFACTURING,INC. | PUMP AIR COOLER SPARE PARTS OF AIR COOLER DIA L LINE-SET COVER INSTALLATION KIT THERMOSTAT EVAPORATIVE COOLER REPLACEMENT PARTS ... | |
| 2026-03-02 | WHLC031G508192 | FEVMNBF26020017 | 0010E | House Bill | FEVM | 9955284 | HMM TOPAZ | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,560 CTN | 12,480 KG | DIAL INTERNATIONAL NINGBO | DIAL MANUFACTURING,INC. | EFFICIENT LOGISTICS INC | AIR COOLER | |
| Run Date | 2026-04-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-03 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | OOLU2322659160 |
|---|---|
| House BOL # | NHLBNB26032F511B |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NHLB |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | 9516404 |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6240 KG |
| Weight in KG | 6,240 KG |
| Quantity | 780 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU7999005 |
| Commodity Description |
AIR COOLER |
| Shipper Name | DIAL INTERNATIONAL NINGBO |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.8 HENGTIAN ROAD, HENGJIE INDUSTR |
| Address Line 2 | IAL ZONE,HENGJIE TOWN, HAISHU DISTR |
| Address Line 3 | ICT,,NINGBO,CN |
| Consignee Name | DIAL MANUFACTURING,INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 430 NORTH 47TH AVENUE,,PHOENIX,ARIZ |
| Address Line 2 | ONA 85043,US |
| Notify Party Name | EFFICIENT LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 373 VAN NESS AVE., STE 180, TORRANC |
| Address Line 2 | E,CA,US |
| Container Number | CSNU7999005 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKNV2773 |
| Seal Number 1 | OOLKNV2773 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | AIR COOLER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 190 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 123 | 2026-04-04 |
| Seattle, Washington | 4 | 2020-10-06 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2018-10-30 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2019-04-25 |
| Houston, Texas | 2 | 2015-01-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 299 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 7 | 2025-11-21 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2019-04-25 |
| Yantian China (Mainland) | 5 | 2013-10-11 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 4 | 2018-10-30 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2020-10-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2018-01-10 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2014-08-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dial International Ningbo that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | NO.8 HENGTIAN ROAD, HENGJIE INDUSTRIAL ZONE, HENGJIE TOWN, YINZHOU DISTRICT, NINGBO CITY, | 2026-03-09 | 56 |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | NO.8 HENGTIAN ROAD, HENGJIE INDUSTRIAL ZONE, HENGJIE TOWN, HAISHU DISTRICT, NINGBO CITY, | 2026-05-20 | 16 |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2025-12-10 | 11 | |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2026-05-01 | 6 | |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2026-02-09 | 2 | |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2026-02-13 | 2 | |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2026-01-26 | 1 | |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2026-02-21 | 1 | |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2026-02-10 | 1 | |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | 2026-01-20 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Dial International Ningbo.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-10-06 | 26 | |
| 2014-03-12 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||