There are a total of 246 bills of lading on file for Diagnostic Grifols, S.A. between December 25th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 246 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 246 |
|---|---|
| Shipper Records | 291 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 61 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Diagnostic Grifols, S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Diagnostic Grifols, S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRIFOLS DIAGNOSTIC SOLUTIONS INC. | May 2026 | 145 | 100 |
| GRIFOLS | May 2026 | 58 | 31 |
| ORTHO-CLINICAL DIAGNOSTICS INC. | May 2026 | 638 | 5 |
| GRIFOLS THERAPEUTICS INC | May 2026 | 898 | 2 |
| GRIFOLS USA LLC | Sep 2025 | 100 | 1 |
| BIOMAC USA LLC | May 2026 | 218 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diagnostic Grifols, S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO OHIO E - GREEN | May 2026 | 435 | 30 |
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | May 2026 | 367 | 21 |
| DIAGEO OPERATIONS ITALY SPA | Oct 2025 | 3,465 | 0 |
| DIAGEO PLAINFIELD PLANT | May 2026 | 2,333 | 92 |
| DIAGEO RELAY | Jan 2023 | 201 | 0 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,848 | 1,078 |
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,559 | 140 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 624 | 65 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | May 2026 | 449 | 5 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,754 | 187 |
| DIAGNOSTICA STAGO | May 2026 | 990 | 17 |
| DIAGOMAR LABORATORY | May 2026 | 75 | 16 |
| DIAGONAL CITRUS SRL | Oct 2025 | 162 | 0 |
| DIAGONAL LINKS, S.L. | Jan 2025 | 487 | 0 |
| DIAL INDUSTRIES INC | Apr 2026 | 596 | 3 |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | May 2026 | 325 | 9 |
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 50 |
| DIAL SRL | Apr 2026 | 405 | 3 |
| DIAL TRANSPORT INC | May 2026 | 170 | 14 |
| DIALED BRANDS, LLC | May 2025 | 111 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | MEDUOI384241 | DSVFBCN0298761 | MC609 | House Bill | DSVF | 9954747 | MSC CALAIS | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | BARCELONA SPAIN | 25 PKG | 9,726 KG | House to House | DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | GRIFOLS DIAGNOSTIC SOLUTIONS INC. | MATERIAL HOSPITALARIO | |
| 2026-04-16 | MEDUOI351174 | DSVFBCN0296835 | MC609 | House Bill | DSVF | 9954747 | MSC CALAIS | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | BARCELONA SPAIN | 25 PKG | 7,277 KG | House to House | DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | GRIFOLS DIAGNOSTIC SOLUTIONS INC. | MATERIAL HOSPITALARIO | |
| 2026-04-03 | MEDUKQ689532 | CHSL544091924BCN | 608A | House Bill | CHSL | 9978937 | MSC FLORA | 2026-04-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINES PORTUGAL | 30 PKG | 5,479 KG | House to House | DIAGNOSTIC GRIFOLS SA PS | GRIFOLS DIAGNOSTIC SOLUTIONS, INC. | EMPTY PACKAGING FOR MEDICAL DEVICE HS | |
| 2026-03-25 | MEDUOI351182 | DSVFBCN0296834 | MC607 | House Bill | DSVF | 9706205 | CAPE TAINARO | 2026-03-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | BARCELONA SPAIN | 25 PKG | 8,829 KG | House to House | DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | GRIFOLS DIAGNOSTIC SOLUTIONS INC. | MATERIAL HOSPITALARIO | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-26 |
| Trade Update Date | 2026-03-23 |
| Master BOL # | MEDUKQ755705 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL546389272BCN |
| Manifest Number | 537756 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 611A |
| IMO # | 9978951 |
| Vessel Name | MSC HORTENSE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | MOUSSY-LE-NEUF FR |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8440 KG |
| Weight in KG | 8,440 KG |
| Quantity | 50 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
MSMU6392559 MSMU5835056 |
| Commodity Description |
EMPTY PACKAGING FOR MEDICAL DEVICE HS EMPTY PACKAGING FOR MEDICAL DEVICE HS |
| Shipper Name | DIAGNOSTIC GRIFOLS SA |
|---|---|
| Address Line 1 | PS FLUVIAL 24 |
| Address Line 2 | P.I. SECTOR AUTOPISTA PH 34 93 571 |
| City | PARETS DEL VALLES |
| Zip Code | 08150 |
| Country Code | ES |
| Consignee Name | GRIFOLS DIAGNOSTIC SOLUTIONS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4560 HORTON ST |
| City | EMERYVILLE |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94608 |
| Country Code | US |
| Container Number | MSMU6392559 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3783851 |
| Seal Number 1 | 3783851 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | EMPTY PACKAGING FOR MEDICAL DEVICE HS |
| Marks and Numbers 1 | MTS-04MAR26 |
| Container Number | MSMU5835056 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3783854 |
| Seal Number 1 | 3783854 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | EMPTY PACKAGING FOR MEDICAL DEVICE HS |
| Marks and Numbers 1 | MTS-04MAR26 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 86 | 2026-04-03 |
| Norfolk, Virginia | 68 | 2026-03-23 |
| Long Beach, California | 49 | 2026-05-20 |
| Savannah, Georgia | 27 | 2022-04-16 |
| Oakland, California | 11 | 2025-06-03 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2024-04-17 |
| Miami, Florida | 2 | 2018-12-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Barcelona Spain | 119 | 2026-04-16 |
| Le Havre France | 86 | 2026-05-20 |
| Valencia Spain | 18 | 2026-03-23 |
| Sines Portugal | 13 | 2026-04-27 |
| Puerto Manzanillo Panama | 5 | 2017-03-08 |
| Puerto de la Luz Spain | 2 | 2026-01-28 |
| Anvers Belgium | 2 | 2025-06-09 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 1 | 2024-08-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diagnostic Grifols, S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | PGNO. LEVANTE, CAN GUASCH, 2 PARETS DEL VALLES ES | 2026-04-16 | 60 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | PASSEIG FLUVIAL 24 PARETS DEL VALLES 08150 ES | 2025-06-21 | 13 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | 2025-10-29 | 1 | |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS S A | 2019-02-26 | 59 | |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS SA | 2025-07-24 | 20 | |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS | 2022-04-16 | 18 | |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS S.A. | 2025-09-30 | 14 | |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS SA | 2025-09-25 | 9 | |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS SA PS | 2026-04-27 | 9 | |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS SA | 2016-08-06 | 8 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Diagnostic Grifols, S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-16 | 60 | |
| 2021-08-05 | 5 | |
| 2015-06-18 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Diagnostic Grifols, S.A.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-12 | 54 |