There are a total of 990 bills of lading on file for Diagnostica Stago between June 4th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 990 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 990 |
|---|---|
| Shipper Records | 990 |
| Consignee Records | 33 |
| Notify Party Records | 14 |
| First Shipment on File | Jun 4th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 88 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAGNOSTICA STAGO.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Diagnostica Stago, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Diagnostica Stago in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DSI | Apr 2026 | 701 | 348 |
| LABORATORIOS LICONSA, S.A. | Jun 2023 | 76 | 4 |
| CORBETT INTERNATIONAL, INC. | May 2026 | 26,129 | 2 |
| GALPER CHILE S.A. | Apr 2026 | 349 | 1 |
| CORBETT INC | Apr 2026 | 900 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Diagnostica Stago.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO OHIO F GROVEPORT | May 2026 | 367 | 21 |
| DIAGEO OPERATIONS ITALY SPA | Oct 2025 | 3,465 | 0 |
| DIAGEO PLAINFIELD PLANT | May 2026 | 2,333 | 92 |
| DIAGEO RELAY | Jan 2023 | 201 | 0 |
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,848 | 1,078 |
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,559 | 140 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 624 | 65 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | May 2026 | 449 | 5 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,754 | 187 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | May 2026 | 246 | 12 |
| DIAGOMAR LABORATORY | May 2026 | 75 | 16 |
| DIAGONAL CITRUS SRL | Oct 2025 | 162 | 0 |
| DIAGONAL LINKS, S.L. | Jan 2025 | 487 | 0 |
| DIAL INDUSTRIES INC | Apr 2026 | 596 | 3 |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | May 2026 | 325 | 9 |
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 50 |
| DIAL SRL | Apr 2026 | 405 | 3 |
| DIAL TRANSPORT INC | May 2026 | 170 | 14 |
| DIALED BRANDS, LLC | May 2025 | 111 | 0 |
| DIALIGHT CORPORATION | May 2026 | 1,111 | 54 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | ONEYLEHG12965300 | PYMNFR106574741 | 0LBM7 | House Bill | PYMN | 9472165 | CMA CGM FIDELIO | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 56 PKG | 9,788 KG | House to Pier | DIAGNOSTICA STAGO | DIAGNOSTICA STAGO INC | CORBETT INTERNATIONAL INC | LABORATORY EQUIPMENTHS CODE: 3822190090 |
| 2026-05-08 | ONEYLEHG12861500 | PYMNFR106574731 | 002W | House Bill | PYMN | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 23 PKG | 4,584 KG | House to Pier | DIAGNOSTICA STAGO | DIAGNOSTICA STAGO INC | DIAGNOSTICA STAGO INC | OF NON HAZARDOUS PHARMACEUTICAL PRODUCTSHS C ODE 84283300 + 90275000 |
| 2026-05-08 | ONEYLEHG12860400 | PYMNFR106574727 | 002W | House Bill | PYMN | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 27 PKG | 7,916 KG | House to Pier | DIAGNOSTICA STAGO | DIAGNOSTICA STAGO INC | DIAGNOSTICA STAGO INC | OF NON HAZARDOUS PHARMACEUTICAL PRODUCTSHS CO DE 38221900 +90275000 |
| 2026-05-08 | ONEYLEHG12958500 | PYMNFR106574732 | 002W | House Bill | PYMN | 1023035 | ONE SATISFACTION | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 28 PKG | 6,189 KG | House to Pier | DIAGNOSTICA STAGO | DIAGNOSTICA STAGO INC | DIAGNOSTICA STAGO INC | OF NON HAZARDOUS PHARMACEUTICAL PRODUCTSHS CO DE 38221900 + 84733020 |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | ONEYLEHG12974300 |
|---|---|
| House BOL # | PYMNFR106574745 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PYMN |
| Voyage # | 089W |
| IMO # | 9395147 |
| Vessel Name | ONE HAMMERSMITH |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | SAINT-OUEN-L'AUMO |
| Foreign Port of Lading | LE HAVRE FRANCE (42737) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6072 KG |
| Weight in KG | 6,072 KG |
| Quantity | 35 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FBIU5282883 |
| Commodity Description |
LABORATORY EQUIPMENTHS CODE: 9027500000, 3822 190090 |
| Shipper Name | DIAGNOSTICA STAGO |
|---|---|
| Address Line 1 | 3 ALLEE THERESA |
| Address Line 3 | CS 10009 |
| City | ASNIERES SUR SEINE |
| Country Code | FR |
| Contact Name | NAIMA AGAOUEZ |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | COMPTABILITE@STAGO.COM |
| Consignee Name | DIAGNOSTICA STAGO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 330 WATERLOO VALLEY RD |
| City | MOUNT OLIVE |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07828 |
| Country Code | US |
| Contact Name | DEBBIE GENADER |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | DGRENADER@STAGO.COM |
| Consignee Name | DIAGNOSTICA STAGO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 330 WATERLOO VALLEY RD |
| City | MOUNT OLIVE |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07828 |
| Country Code | US |
| Contact Name | DEBBIE GENADER |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19736311200 |
| Notify Party Name | CORBETT INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE CROSS ISLAND PLAZA SUITE 203F |
| City | ROSEDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11422 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17186565647 |
| Notify Party Name | CORBETT INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE CROSS ISLAND PLAZA SUITE 203F |
| City | ROSEDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11422 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +17186328390 |
| Container Number | FBIU5282883 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 3642145 |
| Seal Number 1 | 3642145 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | LABORATORY EQUIPMENTHS CODE: 9027500000, 3822 190090 |
| Marks and Numbers 1 | FBIU5282883??SEAL: 3642145??DIAGNOSTICA STAGO ??NEW YORK, US??REF# US24 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 902750 | 00000000 | 0000006072 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 750 | 2026-05-15 |
| New York, New York | 227 | 2026-03-12 |
| Charleston, South Carolina | 12 | 2022-04-26 |
| Miami, Florida | 1 | 2025-07-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Le Havre France | 756 | 2026-05-15 |
| Liverpool United Kingdom | 180 | 2025-03-15 |
| Anvers Belgium | 26 | 2025-11-05 |
| Dublin Ireland | 8 | 2026-03-27 |
| Liverpool, NS Canada | 6 | 2020-10-24 |
| Rotterdam Netherlands | 5 | 2024-03-28 |
| Felixstowe United Kingdom | 5 | 2014-12-08 |
| Dunkerque France | 2 | 2025-07-04 |
| Bremerhaven Germany | 1 | 2019-05-15 |
| Fos France | 1 | 2017-04-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Diagnostica Stago that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAGNOSTICA STAGO | 3 ALLEE THERESA CS 10009 ASNIERES SUR SEINE 92665 FR | 2026-04-23 | 638 |
| DIAGNOSTICA STAGO | 3 ALLEE THERESA CS 10009 ASNIERES SUR SEINE FR | 2026-05-15 | 16 |
| DIAGNOSTICA STAGO | 2025-07-04 | 2 | |
| DIAGNOSTICA STAGO | 2026-03-12 | 1 | |
| DIAGNOSTICA STAGO | 2015-08-13 | 176 | |
| DIAGNOSTICA STAGO SAS | 2026-02-10 | 138 | |
| DIAGNOSTICA STAGO INC | 2026-05-15 | 7 | |
| DIAGNOSTICA STAGO PTY LTD | 2025-09-05 | 5 | |
| DIAGNOSTICA STAGO PTY LTD | 2026-03-12 | 5 | |
| DIAGNOSTICA STAGO | 2019-12-11 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Diagnostica Stago.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 5 |
Below are the top 3 email addresses on file for Diagnostica Stago.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 7 | |
| 2026-05-15 | 5 | |
| 2025-10-03 | 3 |