There are a total of 596 bills of lading on file for Dial Industries Inc between October 25th, 2012 and April 23rd, 2026.
Of those 596 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 596 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 595 |
| Notify Party Records | 286 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 23rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DIAL INDUSTRIES INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Dial Industries Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Dial Industries Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BK INDUSTRY CO., LIMITED | May 2026 | 289 | 87 |
| TECHWIN RESOURCE CO., LTD. | Mar 2026 | 67 | 9 |
| NINGBO NAVIGATOR IMP & EXP CO.,LTD | May 2026 | 384 | 9 |
| NINGBO ANDAMAN PLASTIC CO.,LTD | Jan 2026 | 57 | 8 |
| TAIZHOU TENGXI PLASTIC CO.,LTD. | May 2026 | 54 | 7 |
| TAIZHOU FULONG PLASTIC & RUBBER CO. | May 2026 | 62 | 7 |
| ALLINS GLOBAL, INC | May 2026 | 18 | 7 |
| CSPC PLASTECH INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 40 | 6 |
| ZHEJIANG SANYI IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 2,229 | 4 |
| Nov 2025 | 4 | 4 | |
| NINGBO HALSON IMPORT&EXPORT CO.,LTD | Jan 2026 | 117 | 4 |
| NINGBO FUTURE HOUSEWARE CO., LTD. | May 2026 | 385 | 4 |
| ZHEJIANG SHOWTECH OUTDOOR PRODUCTS | Apr 2026 | 1,179 | 3 |
| WUXI HONGYU DAILY-USE PRODUCTS CO. | Dec 2023 | 132 | 3 |
| SANYOU HOLDING GROUP IMPORT AND EXP | Apr 2026 | 697 | 3 |
| NINGBO TENGONE IMPORT & EXPORT CO | May 2026 | 451 | 3 |
| DUMFRIES COMPANY LIMITED | Nov 2022 | 107 | 3 |
| TAIZHOU GREENSIDE CO., LTD | Apr 2026 | 164 | 2 |
| NINGBO HOMSKY HOUSEHOLD CO.,LTD | May 2026 | 214 | 2 |
| NINGBO FERTILE IMP AND EXP CO.,LTD | May 2026 | 514 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dial Industries Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DIAGEO SCOTLAND LTD | May 2026 | 34,848 | 1,078 |
| DIAGEO USVI INC | May 2026 | 3,559 | 140 |
| DIAGEO VENEZUELA, C.A. | May 2026 | 624 | 65 |
| DIAGEO VIRGINIA ABC | May 2026 | 449 | 5 |
| DIAGEO WESTERN CARRIER | May 2026 | 6,754 | 187 |
| DIAGNOSTIC GRIFOLS, S.A. | May 2026 | 246 | 12 |
| DIAGNOSTICA STAGO | May 2026 | 990 | 17 |
| DIAGOMAR LABORATORY | May 2026 | 75 | 16 |
| DIAGONAL CITRUS SRL | Oct 2025 | 162 | 0 |
| DIAGONAL LINKS, S.L. | Jan 2025 | 487 | 0 |
| DIAL INTERNATIONAL NINGBO | May 2026 | 325 | 9 |
| DIAL MANUFACTURING,INC. | May 2026 | 1,098 | 50 |
| DIAL SRL | Apr 2026 | 405 | 3 |
| DIAL TRANSPORT INC | May 2026 | 170 | 14 |
| DIALED BRANDS, LLC | May 2025 | 111 | 0 |
| DIALIGHT CORPORATION | May 2026 | 1,111 | 54 |
| DIALIGHT PENANG SDN BHD | Apr 2026 | 104 | 1 |
| DIALUM LAMINATED GLASS SPA | May 2026 | 196 | 10 |
| DIALYSIS AT SEA CRUISES | Nov 2025 | 207 | 0 |
| DIAM BOUCHAGE SAS | Jun 2024 | 153 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | HDMUNBOZQC856500 | 0012E | Regular Bill | HDMU | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,516 CTN | 10,128 KG | Pier to Pier | BK INDUSTRY | DIAL INDUSTRIES INC | INTERNATIONAL HOUSEWARES SHIPPERS | PLASTIC STORAGE CONTAINER BATTERY TESTER PAPER BOX WOODEN SHOETREE SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| 2026-02-13 | HDMUNBOZZ7K86700 | 0011E | Regular Bill | HDMU | 9955246 | HMM RUBY | 2026-02-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,248 CTN | 11,358 KG | Pier to Pier | BK INDUSTRY | DIAL INDUSTRIES INC | INTERNATIONAL HOUSEWARES SHIPPERS | PAPER BOX PAPER LABEL PLACEMAT PLASTIC STORAGE CONTAINER SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| 2026-01-13 | HDMUNBOZVJA80200 | 0011E | Regular Bill | HDMU | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-01-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,423 CTN | 9,496 KG | Pier to Pier | BK INDUSTRY | DIAL INDUSTRIES INC | INTERNATIONAL HOUSEWARES SHIPPERS | PLASTIC STORAGE CONTAINER CLEAR BIN W LID PLASTIC STORAGE BOX PAPER BOX SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| 2025-12-23 | HDMUNBOZUKM39800 | 0007E | Regular Bill | HDMU | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2025-12-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,961 CTN | 17,655 KG | Pier to Pier | BK INDUSTRY | DIAL INDUSTRIES INC | INTERNATIONAL HOUSEWARES SHIPPERS | PLASTIC STORAGE CONTAINER SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-24 |
| Master BOL # | CMDUTHD1484936 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTTH263A0241 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 0TENB |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER MODE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | LAT KRABANG, THAI |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4140 K |
| Weight in KG | 4,140 KG |
| Quantity | 450 CTN |
| Volume | 37 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEKU5674112 |
| Commodity Description |
PRODUCT OF THAILAND ORIGIN PLASTIC WARE (UNIWARE BRAND) AS PER INVOICE NO. DAL DATE : MARCH , ORDER NO. |
| Shipper Name | CSPC PLASTECH INDUSTRIAL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4,6,8,10 SOI PHUTTABUCHA 36 YAK 1 |
| Address Line 2 | PHUTTABUCHA ROAD,BANGMOD, |
| Address Line 3 | THUNGKRU, BANGKOK 10140 THAILAND. |
| Consignee Name | DIAL INDUSTRIES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3628 NOAKES STREET |
| Address Line 2 | LOS ANGELES, CA 90023 |
| Notify Party Name | DIAL INDUSTRIES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3628 NOAKES STREET |
| Address Line 2 | LOS ANGELES, CA 90023 |
| Container Number | SEKU5674112 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M4891089 |
| Seal Number 1 | M4891089 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PRODUCT OF THAILAND ORIGIN PLASTIC WARE (UNIWARE BRAND) AS PER INVOICE NO. DAL DATE : MARCH , ORDER NO. |
| Marks and Numbers 1 | DIAL U.S.A. C NO. MADE IN THAILAND NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 306 | 2026-04-24 |
| Los Angeles, California | 290 | 2026-04-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 409 | 2026-04-24 |
| Yantian China (Mainland) | 39 | 2026-04-17 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 36 | 2024-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 23 | 2023-10-10 |
| Vung Tau Vietnam | 22 | 2022-03-25 |
| Taibei China (Taiwan) | 18 | 2025-12-13 |
| Laem Chabang Thailand | 18 | 2025-10-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 11 | 2023-12-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 7 | 2021-12-11 |
| Pusan South Korea | 6 | 2026-03-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dial Industries Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DIAL INDUSTRIES INC | 3628 NOAKES STREET LOS ANGELES CA 9 0023 USA 90023 T: F: | 2026-03-17 | 47 |
| DIAL INDUSTRIES INC | 3628 NOAKES STREET LOS ANGELES CA 90023 | 2025-11-10 | 1 |
| DIAL INDUSTRIES INC | 2024-12-10 | 134 | |
| DIAL INDUSTRIES INC | 2024-05-20 | 43 | |
| DIAL INDUSTRIES INC | 2024-05-20 | 43 | |
| DIAL INDUSTRIES INC | 2020-12-07 | 36 | |
| DIAL INDUSTRIES, INC. | 2025-12-13 | 32 | |
| DIAL INDUSTRIES INC. | 2025-02-06 | 24 | |
| DIAL INDUSTRIES, INC. | 2022-07-27 | 18 | |
| DIAL INDUSTRIES INC | 2018-09-17 | 18 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Dial Industries Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-17 | 154 | |
| 2024-05-20 | 47 | |
| 2020-11-05 | 1 | |
| 2020-10-14 | 39 | |
| 2020-08-22 | 2 | |
| 2019-10-17 | 7 | |
| 2019-05-27 | 1 | |
| 2018-09-19 | 2 | |
| 2014-10-02 | 1 | |
| 2013-07-08 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||