There are a total of 1,456 bills of lading on file for Guala Closures Mexico Sa De CV between October 22nd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,456 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,456 |
|---|---|
| Shipper Records | 437 |
| Consignee Records | 1,033 |
| Notify Party Records | 578 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 130 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guala Closures Mexico Sa De CV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guala Closures Mexico Sa De CV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 142 |
| DESTILERIA SERRALLES INC | May 2026 | 2,074 | 52 |
| GUALA CLOSURES BULGARIA AD | May 2026 | 74 | 32 |
| W ERRE SRL | May 2026 | 23 | 22 |
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 16 |
| ANACORKS - UNIPESSOAL LDA. | May 2026 | 66 | 15 |
| GUALA CLOSURES IBERICA, S.A. | May 2026 | 106 | 12 |
| GUALA CLOSURES DE COLOMBIA LTDA | Feb 2026 | 78 | 10 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 9 |
| CORTICA BENICIA SA | May 2026 | 363 | 9 |
| SEZAR FOREST S.R.L. | May 2025 | 17 | 7 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 7 |
| BEARCO LLC | May 2026 | 639 | 7 |
| DIAM FRANCE | May 2026 | 209 | 5 |
| SC SEZAR FOREST S.R.L | Jan 2025 | 29 | 4 |
| Jul 2022 | 4 | 4 | |
| GUALA CLOSURES GROUP SPA | Jun 2024 | 97 | 4 |
| FLORIAN LEGNO SPA | May 2026 | 173 | 4 |
| RECKITT BENCKISER LLC | May 2026 | 22,576 | 3 |
| J. WRAY & NEPHEW LIMITED | May 2026 | 5,649 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guala Closures Mexico Sa De CV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GU SIANG TOOLS DEVELOP CO LTD | Apr 2026 | 376 | 6 |
| GU USA LLC | May 2026 | 959 | 70 |
| GU'S PACKAGING SUPPLIES, INC. | May 2026 | 406 | 36 |
| GUACAMOLE DE LA SIERRA SA DE CV | May 2026 | 186 | 16 |
| GUACIRA ALIMENTOS LTDA | Feb 2026 | 455 | 0 |
| GUADALUOE MOSQUERA | Jan 2025 | 142 | 0 |
| GUADALUPE GARCIA | Jan 2025 | 94 | 0 |
| GUAGNZHOU WEISEN DIANZISHANGWU CO., LTD | Sep 2022 | 129 | 0 |
| GUALA CLOSURES AUSTRALIA PTY LTD | May 2026 | 363 | 2 |
| GUALA CLOSURES DGS POLAND S.A | May 2026 | 1,058 | 19 |
| GUALA CLOSURES NORTH AMERICA | May 2026 | 942 | 41 |
| GUALA CLOSURES SPA | May 2026 | 1,490 | 18 |
| GUALA CLOSURES TECHNOLOGIA UKRAINE | May 2026 | 612 | 26 |
| GUALA CLOSURES UCP LIMITED | Mar 2026 | 273 | 1 |
| GUALA CLOSURES UKRAINE LLC | May 2026 | 345 | 13 |
| GUALA DISPENSING MEXICO SA DE CV | May 2026 | 1,399 | 50 |
| GUALA DISPENSING S.P.A. | May 2026 | 733 | 13 |
| GUALAPACK SPA | May 2026 | 1,046 | 5 |
| GUALINI SPA | Apr 2026 | 250 | 2 |
| GUAN CHENG INDUSTRIAL (HK) LIMITED | Feb 2026 | 827 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | MAEU269135215 | 616W | Simple BOL FROB | MAEU | 9635664 | COLOMBIA EXPRESS | 2026-05-15 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 1 CTN | 45,018 LB | Container Yard | GUALA CLOSURES MEXICO S.A. DE C.V. | W ERRE SRL | W ERRE SRL | ALUMINUM SCRAP | |
| 2026-05-16 | MAEU269133766 | 616W | Simple BOL FROB | MAEU | 9635664 | COLOMBIA EXPRESS | 2026-05-15 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 1 CTN | 44,732 LB | Container Yard | GUALA CLOSURES MEXICO S.A. DE C.V. | W ERRE SRL | W ERRE SRL | ALUMINUM SCRAP | |
| 2026-05-16 | HLCUME3260470383 | ECUWVERSJU11441 | 619E | House Bill | ECUW | 9694579 | MAERSK DANUBE | 2026-05-15 | MIAMI, FLORIDA | VERACRUZ MEXICO | 3 PKG | 956 KG | GUALA CLOSURES MEXICO S.A. DE C.V. | DESTILERIA COQUI INC | 80 BOXES WITH 62,400 PLASTIC CAPS IN 3 PALLET | ||
| 2026-05-16 | ZIMUMEX964538 | YASVMEX0018582 | 25S | House Bill | YASV | 9275115 | SC MARIGOT | 2026-05-15 | SAN JUAN, PUERTO RICO | VERACRUZ MEXICO | 295 BOX | 1,939 KG | Pier to Pier | GUALA CLOSURES MEXICO | DESTILERIAS SERRALLES INC | DESTILERIAS SERRALLES INC | TAPAS DE ALUMINIO |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-21 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-14 |
| Master BOL # | MEDUR4219289 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFOPO0047433 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | MG617 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC TIANJIN |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SINES |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8703 KG |
| Weight in KG | 8,703 KG |
| Quantity | 280 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRIU8061509 |
| Commodity Description |
CORKS |
| Shipper Name | ANACORKS - UNIPESSOAL, LDA |
|---|---|
| Address Line 1 | RUA DO MONTE.74 |
| City | LOBAO |
| Country Code | PT |
| Shipper Name | ANACORKS - UNIPESSOAL, LDA |
|---|---|
| Address Line 1 | RUA DO MONTE.74 |
| City | LOBAO |
| Country Code | PT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +351256916170 |
| Consignee Name | GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | ING ANTONIO GUTIERREZ CORTINA |
| Address Line 3 | MZ B LOTE4 INT.11, PARQ OPCION LOS |
| City | SAN JOSE ITURBIDE |
| Country Code | MX |
| Contact Name | GAMALIEL HERNANDEZ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +524191988700 |
| Notify Party Name | GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV |
|---|---|
| Address Line 1 | ING ANTONIO GUTIERREZ CORTINA |
| Address Line 3 | MZ B LOTE4 INT.11, PARQ OPCION LOS |
| City | SAN JOSE ITURBIDE |
| Country Code | MX |
| Contact Name | GAMALIEL HERNANDEZ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +524191988700 |
| Container Number | TRIU8061509 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ21407562 |
| Seal Number 1 | FJ21407562 |
| Equipment Description Code | CZ |
| Equipment Description | Refrigerated Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CORKS |
| Marks and Numbers 1 | NA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 450410 | 00000000 | 0000008703 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 381 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 344 | 2026-05-16 |
| Port Everglades, Florida | 281 | 2025-12-24 |
| Charleston, South Carolina | 170 | 2023-11-04 |
| San Juan, Puerto Rico | 164 | 2026-05-16 |
| Savannah, Georgia | 71 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 21 | 2026-04-03 |
| New York, New York | 13 | 2022-10-01 |
| New Orleans, Louisiana | 7 | 2022-09-22 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2022-06-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Genoa Italy | 411 | 2026-03-30 |
| Veracruz Mexico | 313 | 2026-05-16 |
| La Spezia Italy | 162 | 2025-08-25 |
| Bremerhaven Germany | 127 | 2025-10-23 |
| Barcelona Spain | 61 | 2026-01-16 |
| Algeciras Spain | 49 | 2021-10-11 |
| Rotterdam Netherlands | 45 | 2023-11-04 |
| Tampico Mexico | 39 | 2026-01-05 |
| Le Havre France | 34 | 2022-10-04 |
| All Other Mexico East Coast Region Ports | 34 | 2020-10-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guala Closures Mexico Sa De CV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | AV ING ANTONIO GUTIERREZ CORTINA MZ B LT 4 LOS NOGALES PARQUE OPCI N O 11 S.JOSE ITURBIDE GUA MX | 2025-11-14 | 46 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | EXT MANZANA B LOTE 4 COL PARQUE OPC SAN JOSE ITURBIDE GUA 37980 MEXICO | 2025-10-06 | 22 |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2026-05-23 | 19 | |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2026-05-23 | 18 | |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2025-08-25 | 2 | |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2026-01-05 | 2 | |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2025-05-26 | 1 | |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2026-02-16 | 1 | |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2026-04-03 | 1 | |
| GUALA CLOSURES MEXICO SA DE CV | 2025-10-23 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Guala Closures Mexico Sa De CV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 23 | |
| 2026-05-16 | 4 | |
| 2026-01-05 | 5 | |
| 2022-05-11 | 18 | |
| 2021-07-17 | 1 | |
| 2019-10-14 | 1 | |
| 2019-09-11 | 10 | |
| 2019-07-29 | 1 | |
| 2015-09-21 | 1 | |
| 2014-10-15 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||