There are a total of 323 bills of lading on file for Dongguan Wealthpower Technology Co between January 5th, 2014 and May 22nd, 2026.
Of those 323 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 323 |
|---|---|
| Shipper Records | 468 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 5th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 34 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Dongguan Wealthpower Technology Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Dongguan Wealthpower Technology Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROBERTSHAW CONTROLS COMPANY | May 2026 | 9,768 | 130 |
| KEY TRONIC CORPORATION | May 2026 | 9,386 | 39 |
| ECOSENSE LIGHTING | May 2026 | 662 | 13 |
| SMTC MEX HOLDINGS | May 2026 | 3,141 | 6 |
| SMTC MEX HOLDINGS KUEHNE NAGEL | May 2026 | 84 | 3 |
| ROBERTSHAW | May 2026 | 2,523 | 2 |
| Dec 2025 | 4 | 1 | |
| May 2021 | 2 | 1 | |
| May 2026 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan Wealthpower Technology Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN VKAR HOBBY CO.,LTD | Apr 2026 | 110 | 6 |
| DONGGUAN WACHING PRINTING COMPANY | May 2026 | 192 | 7 |
| DONGGUAN WANGSHENG ELECTRONIC(HK) L | Jan 2026 | 84 | 0 |
| DONGGUAN WANHAO PACKAGE CO.,LTD. | Jan 2026 | 183 | 0 |
| DONGGUAN WANHUI TECHNOLOGY CO | May 2026 | 70 | 44 |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO LTD | May 2026 | 278 | 5 |
| DONGGUAN WANLUYI TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 74 | 3 |
| DONGGUAN WANSHENG ELECTRONIC COMMER | Jun 2025 | 412 | 0 |
| DONGGUAN WANXIA ELECTROMECHANICAL E | Dec 2025 | 61 | 0 |
| DONGGUAN WANYOU TECHNOLOGY | May 2026 | 78 | 13 |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 234 | 5 |
| DONGGUAN WEICO LIGHTING CO LTD | Oct 2025 | 431 | 0 |
| DONGGUAN WEIMENG TECHNOLOGY LIMITED | Dec 2025 | 448 | 0 |
| DONGGUAN WEISHENG PAPER PRODUCTS CO | Apr 2026 | 168 | 8 |
| DONGGUAN WEIYI ELECTRONIC COMMERCE | Mar 2024 | 123 | 0 |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD | May 2026 | 325 | 7 |
| DONGGUAN WELL SPORT CO.,LTD | May 2026 | 124 | 3 |
| DONGGUAN WELLFINE SILICONE PRODUCTS | May 2026 | 234 | 6 |
| DONGGUAN WENXING TRADING CO., LTD | Nov 2023 | 405 | 0 |
| DONGGUAN WIIKI-TECH ELECTRONIC CO., LTD | Mar 2026 | 137 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | ONEYHKGG42515300 | GBWQ6041258540 | 074E | House Bill | GBWQ | 9629902 | ONE COMMITMENT | 2026-04-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 407 CTN | 7,620 KG | Container Yard | DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | ROBERTSHAW CONTROLS | SCREW/WATER VALVECTNS=PLTSAMS NO: | |
| 2026-04-17 | EGLV010600189382 | FPSMSLGB26008859 | 007E | House Bill | FPSM | 9935296 | EVER MODE | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 37 PKG | 580 K | House to House | DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY | ECOSENSE LIGHTING,INC | ROUND-THE-WORLD LOGISTICS (USA) CORP. | HOUSING LED MOUNTING BRACKET PLTS=CTNS "SHIPPER'S DECLARATION THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY SOLID WOOD PACKING MATERIALS" H... |
| 2026-03-30 | COSU6445194180 | SHPT6041217841 | 010E | House Bill | SHPT | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-03-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 231 CTN | 3,749 KG | Container Station | DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | ROBERTSHAW CONTROLS COMPANY | ROBERTSHAW CONTROLS COMPANY | SCREW |
| 2026-03-11 | ONEYHKGG16864400 | GBWQ6041203273 | 077E | House Bill | GBWQ | 9705055 | COSCO SPAIN | 2026-03-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 793 CTN | 14,020 KG | Container Yard | DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | ROBERTSHAW CONTROLS | SCREW/WATER VALVECTNS=PLTSAMS NO: | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | MEDUYO705980 |
|---|---|
| House BOL # | GBWQ6041285911 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBWQ |
| Voyage # | FV615 |
| IMO # | 9930959 |
| Vessel Name | MSC DARLENE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5420 KG |
| Weight in KG | 5,420 KG |
| Quantity | 310 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BEAU5936026 |
| Commodity Description |
SCREWWATER VALVE310CTNS=8PLTSAMS NO:604128591 1 |
| Shipper Name | DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 101,SHENZHENBUILDING 1,NO.1,CA |
| Address Line 2 | ILI ROAD, |
| Address Line 3 | HENGLI TOWN, |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8676983799168 |
| Shipper Name | DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 101,SHENZHENBUILDING 1,NO.1,CA |
| Address Line 2 | ILI ROAD, |
| Address Line 3 | HENGLI TOWN, |
| City | DONGGUAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | WP-MKT1@WP-CL.COM |
| Consignee Name | ROBERTSHAW CONTROLS CO FIRMS CODE- |
|---|---|
| Address Line 1 | 13602 N UNITEC DR |
| City | LAREDO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78045 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19567272068 |
| Container Number | BEAU5936026 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27820812 |
| Seal Number 1 | FJ27820812 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SCREWWATER VALVE310CTNS=8PLTSAMS NO:604128591 1 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 731816 | 00000000 | 0000005420 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 179 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 138 | 2026-05-09 |
| Houston, Texas | 4 | 2025-08-12 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2015-03-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 268 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 37 | 2025-04-12 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 9 | 2026-05-20 |
| Yantai China (Mainland) | 4 | 2014-02-18 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-09-08 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-02-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2025-01-13 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2024-06-11 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-05-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan Wealthpower Technology Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 101.EAST OF301,401,501BUILDINGE JUNXUANCOMPANY,NO16YINKUIRD. DONGGUAN CN | 2025-11-24 | 41 |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 101.EAST OF301,401,501BUILDINGE JUNXUANCOMPANY,NO16YINKUIRD. DONGGUAN CN WP-MKT@WP-CL.COM | 2025-11-24 | 41 |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2026-05-23 | 12 | |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2026-05-23 | 11 | |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2026-03-30 | 9 | |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2025-09-18 | 2 | |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2025-08-19 | 2 | |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2026-02-23 | 1 | |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2022-06-27 | 93 | |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | 2022-06-27 | 93 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Dongguan Wealthpower Technology Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 145 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||