There are a total of 234 bills of lading on file for Dongguan WEI MEI Furniture Co.,Ltd between January 29th, 2018 and April 21st, 2026.
Of those 234 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 234 |
|---|---|
| Shipper Records | 235 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 29th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 57 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Dongguan WEI MEI Furniture Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Dongguan WEI MEI Furniture Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ACG GREEN GROUP,INC. | May 2026 | 3,802 | 56 |
| FAIRFIELD CHAIR COMPANY | May 2026 | 1,615 | 51 |
| MOES HOME COLLECTION INC | May 2026 | 6,147 | 12 |
| MODUS FURNITURE INTERNATIONAL | Jan 2026 | 3,200 | 9 |
| LA-Z-BOY CASEGOODS INC | May 2026 | 6,522 | 8 |
| SILVER DOCK INTERNATIONAL INC | Oct 2025 | 741 | 6 |
| BEST ACT INC | Mar 2026 | 394 | 6 |
| LIMA TRADING LLC | May 2026 | 2,885 | 5 |
| VIVERE LUXURY | Apr 2026 | 21 | 3 |
| OKAK LLC | May 2026 | 179 | 3 |
| CINMAR LLC | May 2026 | 32,888 | 3 |
| STRUCTUBE | May 2026 | 3,097 | 2 |
| ONE WORLD SHIPPERS ASSOCIATION | May 2026 | 74,569 | 2 |
| LEGACY COMMERCIAL HOLDINGS, INC. | May 2026 | 3,267 | 2 |
| SOUTHERN SKY HOME LLC | Mar 2026 | 201 | 1 |
| Mar 2026 | 4 | 1 | |
| INTERLUDE HOME INC. | Apr 2026 | 656 | 1 |
| INTERLUDE COMPANY SA CORP | Aug 2025 | 111 | 1 |
| ACCENTS@HOME FURNITURE INC. | May 2026 | 158 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Dongguan WEI MEI Furniture Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN WACHING PRINTING COMPANY | May 2026 | 192 | 7 |
| DONGGUAN WANGSHENG ELECTRONIC(HK) L | Jan 2026 | 84 | 0 |
| DONGGUAN WANHAO PACKAGE CO.,LTD. | Jan 2026 | 183 | 0 |
| DONGGUAN WANHUI TECHNOLOGY CO | May 2026 | 70 | 44 |
| DONGGUAN WANLIXING RUBBER CO LTD | May 2026 | 278 | 5 |
| DONGGUAN WANLUYI TRADING CO., LTD | Mar 2026 | 74 | 3 |
| DONGGUAN WANSHENG ELECTRONIC COMMER | Jun 2025 | 412 | 0 |
| DONGGUAN WANXIA ELECTROMECHANICAL E | Dec 2025 | 61 | 0 |
| DONGGUAN WANYOU TECHNOLOGY | May 2026 | 78 | 13 |
| DONGGUAN WEALTHPOWER TECHNOLOGY CO | May 2026 | 323 | 9 |
| DONGGUAN WEICO LIGHTING CO LTD | Oct 2025 | 431 | 0 |
| DONGGUAN WEIMENG TECHNOLOGY LIMITED | Dec 2025 | 448 | 0 |
| DONGGUAN WEISHENG PAPER PRODUCTS CO | Apr 2026 | 168 | 8 |
| DONGGUAN WEIYI ELECTRONIC COMMERCE | Mar 2024 | 123 | 0 |
| DONGGUAN WELL DAY LIGHTING CO.,LTD | May 2026 | 325 | 7 |
| DONGGUAN WELL SPORT CO.,LTD | May 2026 | 124 | 3 |
| DONGGUAN WELLFINE SILICONE PRODUCTS | May 2026 | 234 | 6 |
| DONGGUAN WENXING TRADING CO., LTD | Nov 2023 | 405 | 0 |
| DONGGUAN WIIKI-TECH ELECTRONIC CO., LTD | Mar 2026 | 137 | 1 |
| DONGGUAN WINGART LIGHTING&GIFTWARE | May 2026 | 230 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-18 | MAEU265902502 | CGGMYAX3280242 | 608E | House Bill | CGGM | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-03-17 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 205 CTN | 2,413 KG | DONG GUAN MEI WEI FURNITURE | MOES HOME COLLECTION INC | A N DERINGER INC | ACCENT CHAIR,DINING CHAIR | |
| 2026-03-05 | MEDUYL825013 | BANQ1072293268 | UK608 | House Bill | BANQ | 9979010 | MSC BOSTON | 2026-03-04 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 214 CTN | 2,647 K | House to House | DONG GUAN MEI WEI FURNITURE | MOE'S HOME COLLECTION INC. | MOE'S HOME COLLECTION INC. | DINING CHAIR , STOOL, LOUNGE CHAIR PO#ME- |
| 2026-01-29 | MEDUYM965768 | BANQ1071785809 | UK604 | House Bill | BANQ | 9315381 | MSC AGAMEMNON VIII | 2026-01-27 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 318 CTN | 5,222 K | DONG GUAN MEI WEI FURNITURE | MOE'S HOME COLLECTION INC. | MOE'S HOME COLLECTION INC. | DINING CHAIR ,CHAISE , LOUNGE CHAIR PO#ME- DINING CHAIR, LOUNGE CHAIR PO#ME- | |
| 2026-01-24 | CMDUSHZ7768920 | YQNLNJSE3916751 | DE1MA | House Bill | YQNL | 9728928 | TITAN | 2026-01-23 | SAVANNAH, GEORGIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 338 CTN | 3,541 K | Pier to Pier | DONG GUAN MEI WEI FURNITURE | OKAK LLC | OKAK LLC | OTTOMAN CHAIR |
| Run Date | 2026-03-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-14 |
| Master BOL # | ONEYSZPG13506400 |
|---|---|
| House BOL # | CGGMYAX3278188 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CGGM |
| Voyage # | 017E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MAGDALENA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN,CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2495 KG |
| Weight in KG | 2,495 KG |
| Quantity | 154 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU7110647 |
| Commodity Description |
DINING CHAIR, CHAISE |
| Shipper Name | DONG GUAN MEI WEI FURNITURE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD SHANG HE CUN WANG NIU DUN TOWN |
| Address Line 2 | 523200 DONG GUAN GUANG DONG |
| Address Line 3 | PROVINCE PR CHINA |
| Consignee Name | MOES HOME COLLECTION INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 18621 89TH AVENUE SOUTH |
| Address Line 2 | KENT WA 98031 UNITED STATES |
| Notify Party Name | A N DERINGER INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 216 W GOWE ST 1141 |
| Address Line 2 | KENT WA 98032 |
| Container Number | TRHU7110647 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDS86069 |
| Seal Number 1 | CNDS86069 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | DINING CHAIR, CHAISE |
| Marks and Numbers 1 | FFO6BKDPX6 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000002495 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 67 | 2025-12-25 |
| Los Angeles, California | 50 | 2026-01-15 |
| Long Beach, California | 43 | 2026-01-23 |
| Savannah, Georgia | 35 | 2026-04-22 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2025-10-23 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2026-03-19 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2025-10-29 |
| Seattle, Washington | 3 | 2026-03-05 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2025-11-06 |
| Oakland, California | 2 | 2025-10-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 205 | 2026-04-22 |
| Shekou China (Mainland) | 17 | 2025-12-23 |
| Pusan South Korea | 11 | 2026-01-23 |
| Le Havre France | 1 | 2025-03-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Dongguan WEI MEI Furniture Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | ROOM 201, BUILDING 1, NO.1 XUSHENG ROAD, XIANGXI, LIAOBU TOWN, DONGGUA N CITY, GUANGDONG PROVINCE CHINA | 2025-09-06 | 10 |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | ROOM 201, BUILDING 1, NO.1 XUSHENG ROAD, XIANGXI, LIAOBU TOWN, DONGGUA N CITY, GUANGDONG.CHINA | 2025-08-23 | 3 |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | 2024-04-02 | 18 | |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | 2024-08-20 | 14 | |
| DONG GUAN MEI WEI FURNITURE CO., LTD | 2024-03-22 | 14 | |
| DONG GUAN MEI WEI FURNITURE CO LTD | 2025-05-14 | 13 | |
| DONG GUAN MEI WEI FURNITURE CO.,LTD | 2025-04-19 | 10 | |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO.,LTD | 2022-08-05 | 9 | |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE CO LTD | 2025-03-08 | 5 | |
| DONGGUAN WEI MEI FURNITURE | 2025-11-06 | 5 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Dongguan WEI MEI Furniture Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-12 | 1 | |
| 2025-03-15 | 2 |
Below are the top 1 email addresses on file for Dongguan WEI MEI Furniture Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-11-12 | 1 |