There are a total of 4,941 bills of lading on file for Fujian DAV Technologies Co.,Ltd between March 6th, 2017 and May 22nd, 2026.
Of those 4,941 bills of lading, 146 were within the past 30 days and 251 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,941 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,949 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Mar 6th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 146 |
| Records in Last 90 Days | 251 |
| Records in the Past Year | 1,593 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian DAV Technologies Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian DAV Technologies Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WARMSUNSHINE TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 2,928 | 2,131 |
| IDX LOS ANGELES | May 2026 | 1,223 | 565 |
| INNOLEAD TECHNOLOGY INC | May 2026 | 435 | 353 |
| COLONY DISPLAY LLC | Feb 2026 | 790 | 217 |
| FOLIOT FURNITURE PACIFIC INC | May 2026 | 1,476 | 137 |
| YAMEI INDUSTRIES INC | Nov 2024 | 354 | 132 |
| PROCESS DISPLAYS LLC | May 2026 | 186 | 130 |
| MCCUE CORPORATION | Apr 2025 | 731 | 108 |
| FOLIOT FURNITURE INC | May 2026 | 583 | 98 |
| COLONY INC. | Mar 2026 | 822 | 74 |
| IDX LA | Feb 2024 | 79 | 44 |
| TMALL, INC. | May 2026 | 51,722 | 35 |
| FOLIOT FURNITURE EXT. WILSON NC | May 2026 | 103 | 33 |
| COLONY DISPLAY MANUFACTURING LLC | May 2026 | 75 | 31 |
| HDK PLASTIC FACTORY LTD | Dec 2024 | 7,772 | 29 |
| IDX WEST LLC | Mar 2026 | 34 | 28 |
| IDX NORTH CAROLINA | May 2026 | 63 | 17 |
| IDX VIRGINIA | May 2026 | 354 | 14 |
| IDX LOS ANGELES(449L) | Jun 2022 | 15 | 14 |
| QUARTER | Mar 2026 | 42 | 12 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian DAV Technologies Co.,Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | ONEYXMNG40569600 | 006E | Regular Bill | ONEY | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 4,000 PKG | 5,400 KG | Container Yard | FUJIAN DAV TECHNOLOGIES | WARMSUNSHINE TECHNOLOGY LIMITED | WANTU WAREHOUSE CA INC | "SHIPPER_DESCRIPTION" (DISPLAY ACCESSORIES--- SHELF) - "HSCD_DESCRIPTION" (FURNITURE, OF ME TAL, N.O.S.) PLEASE NOTE - QUANTITY ... | |
| 2026-05-28 | MEDUKG678734 | 617N | Regular Bill | MEDU | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,029 CTN | 10,076 K | House to House | FUJIAN DAV TECHNOLOGIES | INNOLEAD TECHNOLOGY INC | INNOLEAD TECHNOLOGY INC | DISPLAY ACCESSORIES---WOODEN SHELF | |
| 2026-05-28 | MEDUKG678668 | 617N | Regular Bill | MEDU | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,207 CTN | 10,790 K | House to House | FUJIAN DAV TECHNOLOGIES | INNOLEAD TECHNOLOGY INC | INNOLEAD TECHNOLOGY INC | DISPLAY ACCESSORIES---WOODEN SHELF | |
| 2026-05-28 | MEDUKG678692 | 617N | Regular Bill | MEDU | 9399014 | MSC BEATRICE | 2026-05-26 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 803 CTN | 10,949 K | House to House | FUJIAN DAV TECHNOLOGIES | INNOLEAD TECHNOLOGY INC | INNOLEAD TECHNOLOGY INC | DISPLAY ACCESSORIES---WOODEN SHELF | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | ONEYXMNG40566300 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ONEY |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9968542 |
| Vessel Name | WAN HAI A19 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | XIAMEN, FUJIAN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 32381 KG |
| Weight in KG | 32,381 KG |
| Quantity | 603 PKG |
| Volume | 112 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
NYKU0806084 TRHU5772562 |
| Commodity Description |
"SHIPPER_DESCRIPTION" (DISPLAY ACCESSORIES--- SHELF) - "HSCD_DESCRIPTION" (FURNITURE, OF ME TAL, N.O.S.) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH "SHIPPER_DESCRIPTION" (DISPLAY ACCESSORIES--- SHELF) - "HSCD_DESCRIPTION" (FURNITURE, OF ME TAL, N.O.S.) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Shipper Name | FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 2 | NO.14,JINGFU ROAD,JIAOMEI TOWN,ZHAN |
| Address Line 3 | GZHOU ZHANGZHOU 35 363107 CN |
| Consignee Name | WARMSUNSHINE TECHNOLOGY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 2 | 9935 BEVERLY BLVD PICO RIVERA CA 90 |
| Address Line 3 | 660 US |
| Notify Party Name | WANTU WAREHOUSE CA INC |
|---|---|
| Address Line 2 | 21137 COMMERCE POINTE WALNUT AR 917 |
| Address Line 3 | 89 US |
| Container Number | NYKU0806084 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR71097 |
| Seal Number 1 | CNDR71097 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (DISPLAY ACCESSORIES--- SHELF) - "HSCD_DESCRIPTION" (FURNITURE, OF ME TAL, N.O.S.) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Additional Cargo 1 | E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940320 | 00398418 | 0000019921 KG |
| Container Number | TRHU5772562 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR71096 |
| Seal Number 1 | CNDR71096 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | "SHIPPER_DESCRIPTION" (DISPLAY ACCESSORIES--- SHELF) - "HSCD_DESCRIPTION" (FURNITURE, OF ME TAL, N.O.S.) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CARGO ARE BASED ON THE SHIPPER'S LOAD AND CO UNT. OCEAN CARRIER HAS NO KNOWLEDGE, INFORMAT ION, OR REASON TO BELIEVE OR SUSPECT THAT TH |
| Additional Cargo 1 | E INFORMATION FURNISHED BY THE SHIPPER IS INC OMPLETE, INACCURATE, OR FALSE |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 940320 | 00249210 | 0000012461 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 2,059 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 1,597 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 696 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 136 | 2026-05-13 |
| Savannah, Georgia | 125 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 116 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 87 | 2026-04-01 |
| Oakland, California | 35 | 2025-07-09 |
| Houston, Texas | 24 | 2025-08-28 |
| Boston, Massachusetts | 24 | 2020-06-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 4,650 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 92 | 2026-03-02 |
| Yantian China (Mainland) | 90 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 44 | 2021-12-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 30 | 2026-04-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2025-12-18 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 7 | 2021-12-24 |
| Singapore Singapore | 6 | 2025-08-05 |
| Caucedo Dominican Republic | 3 | 2025-12-31 |
| Puerto Manzanillo Panama | 3 | 2021-06-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian DAV Technologies Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | NO.14, JINGFU ROAD, JIAOMEI TOWN ZH ZHANGZHOU 35 363107 CHINA | 2025-10-07 | 1,372 |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | NO.14,JINGFU ROAD,JIAOMEI TOWN,ZHAN GZHOU ZHANGZHOU 35 363107 CN | 2025-10-04 | 168 |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-09-03 | 93 | |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-08-04 | 55 | |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-09-26 | 54 | |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-09-23 | 47 | |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-08-19 | 35 | |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-10-04 | 33 | |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-10-07 | 12 | |
| FUJIAN DAV TECHNOLOGIES CO.,LTD | 2025-09-26 | 5 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Fujian DAV Technologies Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-18 | 187 | |
| 2024-12-07 | 1 | |
| 2022-08-12 | 41 | |
| 2019-12-02 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Fujian DAV Technologies Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-07 | 1 |