There are a total of 101 bills of lading on file for Fujian Dehua Hongda Ceramics Co. between August 18th, 2013 and April 28th, 2026.
Of those 101 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 101 |
|---|---|
| Shipper Records | 102 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 18th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 28th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Fujian Dehua Hongda Ceramics Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Fujian Dehua Hongda Ceramics Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PALADONE PRODUCTS LTD | May 2026 | 2,082 | 47 |
| HEROIC REPLICAS LTD | Apr 2026 | 20 | 9 |
| STUDIO 33 DESIGN US | Oct 2025 | 34 | 3 |
| ZOE INTERNATIONAL DISTRIBUTING INC | Aug 2025 | 115 | 1 |
| WINNERS MERCHANTS INTERNATIONAL LP | May 2026 | 15,393 | 1 |
| SUTLIFF TOBACCO COMPANY | Dec 2024 | 215 | 1 |
| SHOPPERS DRUG MART INC. | May 2026 | 2,690 | 1 |
| LIVETRENDS DESIGN GROUP, LLC | May 2026 | 1,149 | 1 |
| Jun 2022 | 2 | 1 | |
| Sep 2021 | 2 | 1 | |
| Apr 2022 | 1 | 1 | |
| Aug 2023 | 1 | 1 | |
| BEAR GLOBAL | Jun 2024 | 2,256 | 1 |
| Nov 2021 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Dehua Hongda Ceramics Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-05 | OOLU2166580750 | FLXT00003618110A | 082E | House Bill | FLXT | 9486087 | OOCL UTAH | 2026-03-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 633 CTN | 5,629 KG | House to House | FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS | PALADONE PRODUCTS LIMITED | PALADONE PRODUCTS INC | CERAMIC WARE |
| 2026-02-23 | MEDUKG250658 | FLXT00003693990A | FV603 | House Bill | FLXT | 9978731 | MSC TANZANIA | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,354 CTN | 10,393 KG | House to House | FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS | PALADONE PRODUCTS LIMITED | PALADONE PRODUCTS INC | CERAMIC WARE SUPER MARIO SET OF SHAPED SNAC K BOWLS PO# HS CODE CTNS/ KGS/.CBM HAPPEE BIRTHDAE CAKE MUG WITH L ID PO# HS CODE |
| 2026-02-20 | COSU6440844380 | SHPT27565131 | 26005 | House Bill | SHPT | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-02-19 | NEWARK, NEW JERSEY | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 156 CTN | 887 KG | Container Station | FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS | HEROIC REPLICAS LTD | HEROIC REPLICAS LTD | CERAMIC MUG |
| 2026-02-02 | ONEYXMNFH1282900 | FLXT00003633020A | 003E | House Bill | FLXT | 9975650 | ONE SPRINTER | 2026-02-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 1,100 CTN | 4,610 KG | Container Yard | FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS | PALADONE PRODUCTS LTD | PALADONE PRODUCTS INC | CERAMIC WARE WALMART WINNIE THE POOH SHAPED M UG V USA PO# HS CODE CT NS / KGS / . CBM WALMART BEAUTY AND TH E BEAST CHIP MUG V ... |
| Run Date | 2026-04-17 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-16 |
| Trade Update Date | 2026-03-27 |
| Master BOL # | COSU6448423350 |
|---|---|
| House BOL # | KYSILSAX2600053 |
| Manifest Number | 544446 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | KYSI |
| Voyage # | 073E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL SUMMER |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 550 KG |
| Weight in KG | 550 KG |
| Quantity | 72 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU8042220 |
| Commodity Description |
CERAMIC MUG PALLETS CTNS |
| Shipper Name | FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | CHENGHOU INDUSTRIAL DISTRICT XUNZHO |
| Address Line 2 | DEHUA COUNTY QUANZHOU 362500 CN |
| City | QUANZHOU |
| Zip Code | 362500 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HEROIC REPLICAS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 16155 W ELWOOD ST |
| Address Line 2 | GOODYEAR AZ 85338 USA |
| City | GOODYEAR |
| State Province | AZ |
| Zip Code | 85338 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | HEROIC REPLICAS LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 16155 W ELWOOD ST |
| Address Line 2 | GOODYEAR AZ 85338 USA |
| City | GOODYEAR |
| State Province | AZ |
| Zip Code | 85338 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU8042220 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX092450 |
| Seal Number 1 | CX092450 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CERAMIC MUG PALLETS CTNS |
| Marks and Numbers 1 | HEROIC REPLICAS LTD |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 34 | 2026-05-09 |
| Long Beach, California | 27 | 2026-04-29 |
| Mobile, Alabama | 11 | 2025-10-15 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-02-20 |
| Seattle, Washington | 6 | 2025-09-22 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2025-08-19 |
| Miami, Florida | 4 | 2015-08-04 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-01-13 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2025-11-07 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2022-08-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 83 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 11 | 2025-11-27 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2022-04-11 |
| Colon Panama | 2 | 2019-02-05 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2023-07-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2016-01-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Dehua Hongda Ceramics Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO. | ,LT CHENGHOU PORCELAIN INDUSTRIAL DISTR ICT DEHUAFUJIAN CHINA,QUANZHOU,CN | 2025-09-30 | 9 |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO. | ,LT CHENGHOU INDUSTRIAL DISTRICT,XUNZHO NG TOWN,DEHUA COUNTY,QUANZHOU CITY,FUJIAN,CHINA QUANZHOU CN | 2025-08-19 | 1 |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO.,LTD. | 2025-07-23 | 8 | |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO LTD | 2016-03-15 | 8 | |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS | 2026-03-05 | 7 | |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO., LTD. | 2015-08-04 | 5 | |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO.,LTD | 2025-09-22 | 4 | |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS CO. | 2019-10-29 | 3 | |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS | 2025-10-15 | 3 | |
| FUJIAN DEHUA HONGDA CERAMICS | 2026-02-20 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Fujian Dehua Hongda Ceramics Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-03-15 | 1 | |
| 2015-08-04 | 4 |
Below are the top 1 email addresses on file for Fujian Dehua Hongda Ceramics Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-25 | 1 |