There are a total of 469 bills of lading on file for Fujian Doofar Outdoor Sporting Good between October 26th, 2020 and May 20th, 2026.
Of those 469 bills of lading, 13 were within the past 30 days and 34 were within the past 90 days.
| Total Records | 469 |
|---|---|
| Shipper Records | 470 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 26th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 13 |
| Records in Last 90 Days | 34 |
| Records in the Past Year | 51 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Fujian Doofar Outdoor Sporting Good, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Fujian Doofar Outdoor Sporting Good in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KAYAK DISTRIBUTION | May 2026 | 414 | 161 |
| PACIFIC FLYWAY WHOLESALE | May 2026 | 2,196 | 104 |
| VIBE HOLDINGS LLC | May 2026 | 176 | 84 |
| MACVAD USA LTD | Feb 2026 | 483 | 25 |
| COSTCO WHOLESALE CANADA LTD | May 2026 | 108,996 | 23 |
| 3242510 MANITOBA LTD | Feb 2026 | 36 | 9 |
| LONDON DRUGS LIMITED | May 2026 | 2,940 | 4 |
| May 2026 | 5 | 4 | |
| COSTCO WHOLESALE | May 2026 | 48,510 | 4 |
| PLEIN AIR WENDAKE | Mar 2026 | 53 | 3 |
| THE WORLD TRADE CORPORATION | Aug 2023 | 23 | 2 |
| LIBERTY MOUNTAIN | May 2026 | 568 | 2 |
| BI-MART CORPORATION | May 2026 | 6,952 | 2 |
| AMERICAN COLOR INC | May 2026 | 707 | 2 |
| ALS SPORTING GOODS | Mar 2026 | 33 | 2 |
| 12950944 CANADA INC | Feb 2026 | 30 | 2 |
| Jul 2021 | 5 | 2 | |
| WEST MARINE INC. | May 2026 | 4,456 | 1 |
| M.B.S. - A.I.M. CANADIAN LTD. | May 2026 | 32 | 1 |
| GREAT ESCAPE KAYAKS INC. | Apr 2026 | 14 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Fujian Doofar Outdoor Sporting Good.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | EGLV146600246065 | NSIJSFLE26040083 | 1353 | House Bill | NSIJ | 9935222 | EVER MAGI | 2026-05-17 | SAVANNAH, GEORGIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 122 PKG | 3,879 KG | House to House | FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | VIBE HOLDINGS LLC | VIBE HOLDINGS LLC | KAYAK UPTOWN X-DRIVE POD HERO SEAT SUMMIT PERCH DRIVE CHAIN ASSEMBLY IMPULSE DRIVE PE DAL KIT PEDAL WITH STRAP PADDLE GRAPNEL AN... |
| 2026-05-13 | ONEYXMNG34381800 | NSIJSFLE26040447 | 611E | House FROB | NSIJ | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 102 PKG | 2,122 KG | Container Yard | FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | KAYAK DISTRIBUTION | NORTH ATLANTIC WATERSPORTS INC. | KAYAK UNIVERSAL COCKPIT COVER UNIVERSAL SPR AY SKIRT BILGE PUMP BASIC SAFETY KIT QUICK LOOPS BACKREST PO# XXXXXXXXXXXXX 1# |
| 2026-05-13 | ONEYXMNG26592600 | NSIJSFLE26040469 | E010 | House Bill | NSIJ | 9941130 | WAN HAI A12 | 2026-05-12 | OAKLAND, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 48 PKG | 2,496 KG | Container Yard | FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | FLUXJET KAYAKS LLC | AFC INTERNATIONAL | KAYAK |
| 2026-05-13 | YMJAW228284070 | TLKPXMNTOR64014X | 611E | House FROB | TLKP | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 200 PKG | 4,981 KG | House to House | FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | KAYAK DISTRIBUTION | KAYAK/INFLATABLE SUP/PADDLE/ THERMO SEAT KIT /SEATS/CAR CARRY KIT/ MINICELL CHILD SEAT/SU MMIT SEAT/ RUDDER KIT/BUNGEE WITH HOOK... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | MEDUKG591374 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO63E1239909 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | FV614 |
| IMO # | 9962598 |
| Vessel Name | MSC LORENZA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2660 KG |
| Weight in KG | 2,660 KG |
| Quantity | 76 PKG |
| Volume | 68 CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSNU7892742 |
| Commodity Description |
KAYAK HTS: 890399 |
| Shipper Name | FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.7 INDUSTRIAL AVENUE,YAOPING VILL |
| Address Line 2 | TOWN,LIANCHENG COUNTY |
| Address Line 3 | LONGYAN CITY, FUJIAN 362500 CN |
| Consignee Name | PACIFIC FLYWAY WHOLESALE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1630 SOUTH 5070 WEST |
| Address Line 2 | SALT LAKE CITY UT 84104 US |
| Container Number | MSNU7892742 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26830730 |
| Seal Number 1 | FJ26830730 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KAYAK HTS: 890399 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 128 | 2026-04-20 |
| Seattle, Washington | 127 | 2026-05-12 |
| Tacoma, Washington | 99 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 29 | 2026-03-09 |
| Oakland, California | 26 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2026-03-23 |
| Houston, Texas | 4 | 2021-08-03 |
| Miami, Florida | 3 | 2025-07-18 |
| Portland, Oregon | 2 | 2024-04-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 393 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 22 | 2026-04-29 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2023-07-13 |
| Yantian China (Mainland) | 10 | 2026-03-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 9 | 2022-05-25 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2022-03-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2025-01-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2022-08-01 |
| Tokyo Japan | 3 | 2022-07-27 |
| All Other Viet Nam Ports | 2 | 2021-09-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Fujian Doofar Outdoor Sporting Good that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | NO.7 INDUSTRIAL AVENUE,YAOPING VILL TOWN,LIANCHENG COUNTY LONGYAN CITY, FUJIAN 362500 CN | 2026-05-21 | 64 |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | NO.4 LIANGUAN AVENUE, LIANFENG TOWN , LIANCHENG COUNTY, FUJIAN PROVINCE ,CHINA.,LONGYAN,FUJIAN,CN | 2026-05-18 | 41 |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2026-05-13 | 12 | |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2026-05-13 | 7 | |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2025-07-18 | 4 | |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2025-07-18 | 2 | |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2026-04-17 | 2 | |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2026-04-03 | 1 | |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2022-08-01 | 24 | |
| FUJIAN DOOFAR OUTDOOR SPORTING GOOD | 2024-05-11 | 20 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Fujian Doofar Outdoor Sporting Good.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-04-10 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Fujian Doofar Outdoor Sporting Good.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-04-10 | 1 |