There are a total of 262 bills of lading on file for Guangzhou Yangtao Trading Co.,Ltd between January 31st, 2014 and May 19th, 2026.
Of those 262 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 25 were within the past 90 days.
| Total Records | 262 |
|---|---|
| Shipper Records | 257 |
| Consignee Records | 5 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 31st, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 25 |
| Records in the Past Year | 58 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU YANGTAO TRADING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou Yangtao Trading Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou Yangtao Trading Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ORIGINAL CABINETRY INC | May 2026 | 136 | 38 |
| RUOMU TRADING LLC | Apr 2026 | 106 | 20 |
| MI TECHNOLOGIES INC | May 2026 | 989 | 13 |
| LUOHANSONG TRADING INC | May 2026 | 32 | 9 |
| MULTI GLORY USA CORPORATION | May 2026 | 580 | 8 |
| SHAMROCK TRADING COMPANY | May 2026 | 1,604 | 7 |
| KIMRING TRADING LIMITED | Mar 2023 | 16 | 7 |
| COUTURE TEE COMPANY | May 2026 | 150 | 6 |
| HEFENG TRADING INC | May 2026 | 273 | 2 |
| HANGZHOU YI HAO IMP & EXP | Jan 2026 | 197 | 2 |
| Oct 2023 | 3 | 1 | |
| TURN ON PRODUCTS INC | May 2026 | 3,549 | 1 |
| TOPNAULT INC. | May 2026 | 125 | 1 |
| SHANGHAI ZHONGBO TEXTILE CO., LTD | Mar 2024 | 41 | 1 |
| RD INTL STYLE COLLECTIONS USA | May 2026 | 181 | 1 |
| MENDOZA RETAIL LLC | Apr 2026 | 381 | 1 |
| Jul 2023 | 1 | 1 | |
| HYFVE, INC. | May 2026 | 384 | 1 |
| HIPPIE ROSE LLC | Apr 2026 | 859 | 1 |
| GOLDEN TOO INC. | May 2026 | 4,669 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Yangtao Trading Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU XUBO FURNITURE CO.,LTD | Aug 2025 | 249 | 0 |
| GUANGZHOU XUELEI COSMETIC CO.,LTD | May 2026 | 143 | 1 |
| GUANGZHOU XUJOHN BIO-TECHNIQUE CO | May 2026 | 242 | 8 |
| GUANGZHOU XUNLE TRADING CO., LTD | Feb 2026 | 150 | 0 |
| GUANGZHOU XUNLI TECHNOLOGY CO LTD | May 2026 | 118 | 13 |
| GUANGZHOU XUNYUEDA TECHNOLOGY LIMIT | May 2026 | 1,490 | 114 |
| GUANGZHOU XY PRINTING CO., LTD | May 2026 | 763 | 11 |
| GUANGZHOU YADNA CROSS BORDER E-COMM | Feb 2025 | 170 | 0 |
| GUANGZHOU YAKEDA OUTDOORS TRAVEL PR | Dec 2025 | 217 | 0 |
| GUANGZHOU YAN XING TRADE CO.,LTD | Dec 2024 | 430 | 0 |
| GUANGZHOU YANHANG E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 134 | 29 |
| GUANGZHOU YANSON PLASTIC CO.,LTD | Oct 2025 | 72 | 0 |
| GUANGZHOU YAQITE INDUSTRIAL CO.,LTD | Feb 2026 | 1,018 | 0 |
| GUANGZHOU YBJ CO.,LTD | Jun 2025 | 312 | 0 |
| GUANGZHOU YELIN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 134 | 9 |
| GUANGZHOU YHW ELECTRONIC COMMERCE C | Apr 2025 | 356 | 0 |
| GUANGZHOU YI JUN DA IMPORT AND EXPORT CO LTD | Aug 2023 | 128 | 0 |
| GUANGZHOU YI SHENG JIA JU YONG PIN CO. | May 2026 | 221 | 9 |
| GUANGZHOU YIAN TRADING CO.,LTD | Apr 2026 | 493 | 18 |
| GUANGZHOU YICHENG LOCOMOTIVE | May 2026 | 175 | 55 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | COSU9506670092 | SKEMZG2604080036 | 002E | House Bill | SKEM | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 400 CTN | 6,713 KG | House to House | GUANGZHOU YING' AO TRADING | LUOHANSONG TRADING INC | PLANK FAN HS CODE : 8414519090 | |
| 2026-05-15 | CMDUSHZ7983626 | SZNLSZNYC2604105 | 0TSN7 | House Bill | SZNL | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 334 PKG | 26,472 KG | Pier to Pier | GUANGZHOU YANGHAN TRADING | ORIGINAL CABINETRY INC | ORIGINAL CABINETRY INC | HIGH GLOSSY MDF CARDBOARD SHEET SLIM BOX SL IDE EDGE BANDING |
| 2026-05-13 | ZIMUSHH32107634 | SKEMZG2604250071 | 16E | House Bill | SKEM | 9973690 | COLORADO | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,036 CTN | 15,233 KG | Container Yard | GUANGZHOU YING' AO TRADING | LUOHANSONG TRADING INC | KEYCHAIN | |
| 2026-05-11 | COSU6449878090 | SKEMZG2604180076 | 076E | House Bill | SKEM | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 872 CTN | 13,631 KG | House to House | GUANGZHOU YING' AO TRADING | LUOHANSONG TRADING INC | SCRATCHING BOARD HS CODE:4823906700 | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | COSU6451335990 |
|---|---|
| House BOL # | GSDRAE6451335990 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GSDR |
| Voyage # | 163E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL ROTTERDAM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13723 KG |
| Weight in KG | 13,723 KG |
| Quantity | 857 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGHU9644676 |
| Commodity Description |
PLASTIC MOBLE PHONE CASE |
| Shipper Name | GUANGZHOU YING' AO TRADING CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 302, BUILDING A, NO.2 DONGPING |
| Address Line 2 | DONGKENG STREET, YONGPING STREET,BA |
| Address Line 3 | IYUN DISTRICT, GUANGZHOU |
| Consignee Name | LUOHANSONG TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5142 N ACADEMY BIVD NUM 1039 COLORA |
| Address Line 2 | DO SPRINGS, CO 80918 |
| Notify Party Name | LUOHANSONG TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5142 N ACADEMY BIVD NUM 1039 COLORA |
| Address Line 2 | DO SPRINGS, CO 80918 |
| Container Number | TGHU9644676 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA530320 |
| Seal Number 1 | SYA530320 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC MOBLE PHONE CASE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 392690 | 00274460 | 0000013723 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 112 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 55 | 2026-05-20 |
| Newark, New Jersey | 55 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 11 | 2022-05-19 |
| Seattle, Washington | 7 | 2020-03-24 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2023-10-25 |
| Miami, Florida | 5 | 2021-05-08 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2026-02-05 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2020-06-20 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2019-12-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 79 | 2026-05-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 36 | 2026-04-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 35 | 2026-03-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 29 | 2022-05-19 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 23 | 2014-12-25 |
| Pusan South Korea | 22 | 2024-12-24 |
| Xingang China (Mainland) | 11 | 2019-12-12 |
| Yangshan China (Mainland) | 9 | 2026-03-27 |
| Nansha China (Mainland) | 6 | 2026-03-02 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2021-07-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Yangtao Trading Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU YANGTAO TRADING CO.,LTD | ROOM 208 NO.1 CHEBEI DESHENG STREET TIANHE DISTRICT GUANGZHOU CHINA | 2025-03-27 | 47 |
| GUANGZHOU YING' AO TRADING | ROOM 302, BUILDING A, NO.2 DONGPING DONGKENGSTREET, YONGPING STREET, B AIYUN DISTRICT, GUANGZHO,CN | 2026-05-18 | 19 |
| GUANGZHOU YANGTAO TRADING CO.,LTD | 2017-10-25 | 18 | |
| GUANGZHOU YANGHAN TRADING CO.,LTD | 2025-08-08 | 18 | |
| GUANGZHOU YANGTAO TRADING CO.,LTD | 2019-03-12 | 14 | |
| GUANGZHOU YANGTAO TRADING CO.,LTD | 2022-05-19 | 12 | |
| GUANGZHOU YANGHAI TRADING LTD. | 2021-11-15 | 10 | |
| GUANGZHOU YANGHAN TRADING CO.,LTD | 2025-10-03 | 8 | |
| GUANGZHOU YANGTAO TRADING CO.,LTD | 2020-09-19 | 8 | |
| GUANGZHOU RONGTAO TRADING | 2026-03-10 | 7 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Guangzhou Yangtao Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-09-07 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||