There are a total of 90 bills of lading on file for Guangzhou Yihong Trading between December 28th, 2013 and May 15th, 2026.
Of those 90 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 90 |
|---|---|
| Shipper Records | 90 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 28th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU YIHONG TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou Yihong Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou Yihong Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FAMASGO.INC | May 2026 | 1,073 | 16 |
| GOOD FORTUNE IMPORT & EXPORT LTD | May 2026 | 448 | 14 |
| VEXOR USA INC | May 2026 | 43 | 10 |
| PEONY PAVILION INC | Apr 2026 | 384 | 5 |
| QPARK INTERNATIONAL LTD. | May 2026 | 248 | 4 |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| CORDIAL IMPORT INC | Aug 2023 | 550 | 3 |
| VIGORCORE GLOBAL | May 2026 | 266 | 2 |
| ULTRA EVO INC | May 2026 | 879 | 2 |
| VISTAZURE INC | Apr 2026 | 99 | 1 |
| UNITED CHARGERS | May 2026 | 65 | 1 |
| U-LA HOME FURNISHINGS CO | May 2026 | 107 | 1 |
| Dec 2025 | 3 | 1 | |
| NITSOM PROMOTIONAL MANUFACTURING CO | May 2026 | 95 | 1 |
| NEW ORIENTAL TRADING | Mar 2026 | 359 | 1 |
| HUERTA GLOBAL INC | May 2026 | 242 | 1 |
| HONG KONG ENVISION TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 662 | 1 |
| GOODSFLOW INTERNATIONAL INC | May 2026 | 25 | 1 |
| FORWARDING MINFER & LOGISTICS SERVI | May 2026 | 262 | 1 |
| EXTREME TRADE INC | May 2026 | 445 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Yihong Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | OOLU2323081411 | PSEAPSAV26040077 | 003E | House Bill | PSEA | 9949792 | OOCL KAPOK | 2026-05-14 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 564 CTN | 6,824 KG | House to House | GUANGZHOU MUHONG TRADING | EMBER PEAK LLC | TROLLEY LUGGAGE | |
| 2026-05-01 | HDMUSHAM83571500 | SQHNSHZG26032180 | 022E | House Bill | SQHN | 9869174 | HMM GAON | 2026-04-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 785 CTN | 10,511 K | Pier to Pier | GUANGZHOU MUHONG TRADING | EMBER PEAK LLC | EMBER PEAK LLC | TROLLEY LUGGAGE TV LIFTER |
| 2026-04-14 | ZIMUNGB20777698 | UULNNB2602LC613 | GE609 | House Bill | UULN | 9628178 | VALIANT | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 590 CTN | 20,136 K | Pier to Pier | GUANGZHOU JIUHONG TRADING | PEONY PAVILION INC | PEONY PAVILION INC | PULL-UP BARS DUMBBELL STOOL |
| 2026-04-14 | ZIMUNGB20777711 | UULNNB2602LC611 | GE609 | House Bill | UULN | 9628178 | VALIANT | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 857 CTN | 16,968 K | Pier to Pier | GUANGZHOU JIUHONG TRADING | PEONY PAVILION INC | PEONY PAVILION INC | GYM EQUIPMENT |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-03-29 |
| Master BOL # | COSU6447566820 |
|---|---|
| House BOL # | ZTILTN6447566820 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ZTIL |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL FRANCE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11311 KG |
| Weight in KG | 11,311 KG |
| Quantity | 1224 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSNU7859744 |
| Commodity Description |
TROLLEY LUGGAGE OFFICE CHAIR TV LIFTER |
| Shipper Name | GUANGZHOU MUHONG TRADING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 9-11, JIAN GONG ROAD, ZHONGSHAN |
| Address Line 2 | AVENUE, TIANHE DISTRICT, GUANGZHOU |
| Address Line 3 | CITY.,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | EMBER PEAK LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3550 WILSHIRE BLVD STE 1938 LOS ANG |
| Address Line 2 | ELES, CA 90010,NEW YORK,NY, ,US |
| Notify Party Name | EMBER PEAK LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3550 WILSHIRE BLVD STE 1938 LOS ANG |
| Address Line 2 | ELES, CA 90010,NEW YORK,NY,US |
| Container Number | CSNU7859744 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CT221683 |
| Seal Number 1 | CT221683 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TROLLEY LUGGAGE OFFICE CHAIR TV LIFTER |
| Marks and Numbers 1 | DC2601007+DWK2510011- 1+DWK2509003- 2+TH251 2008+YH2510005-2 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 24 | 2026-03-12 |
| Long Beach, California | 17 | 2026-05-01 |
| Norfolk, Virginia | 12 | 2025-11-29 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2026-05-16 |
| Boston, Massachusetts | 9 | 2025-11-20 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-05-15 |
| Seattle, Washington | 2 | 2026-03-30 |
| Oakland, California | 2 | 2026-03-24 |
| Houston, Texas | 2 | 2025-12-09 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2025-11-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 37 | 2026-05-16 |
| Yantian China (Mainland) | 18 | 2025-12-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 14 | 2026-03-30 |
| Pusan South Korea | 7 | 2026-04-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 7 | 2026-04-09 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2025-06-30 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2026-03-18 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2025-08-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2017-07-31 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2013-12-31 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Yihong Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | ROOM 8515, 3A, BUILDING 4, NO.50 JU YUAN STREET, SHIJING STREET, BAIYUN DISTRICT, GUANGZHOU,CHINA | 2025-11-29 | 21 |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | ROOM 8515, 3A, BUILDING 4, NO.50 JUYUAN STREET, SHIJING STREET, BAIYUN DISTRICT, 600628932 | 2025-12-01 | 2 |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2026-03-18 | 1 | |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2025-11-04 | 1 | |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2026-01-31 | 1 | |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2026-02-21 | 1 | |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2025-10-29 | 1 | |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2026-02-20 | 1 | |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2026-03-18 | 1 | |
| GUANGZHOU YIHONG TRADING | 2025-12-01 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||