There are a total of 317 bills of lading on file for Guangzhou Yingjun Trading Co. Ltd between November 19th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 317 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 317 |
|---|---|
| Shipper Records | 314 |
| Consignee Records | 3 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 17 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for GUANGZHOU YINGJUN TRADING CO. LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Guangzhou Yingjun Trading Co. Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Guangzhou Yingjun Trading Co. Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CLASSY LTD | Feb 2026 | 287 | 114 |
| MIGHTY FOOF INC | May 2026 | 222 | 26 |
| SUNRISE USA INC | Jul 2023 | 299 | 15 |
| BON VOYAGE USA INC. | May 2026 | 306 | 13 |
| STARRY SKY TECHNOLOGY TRADE INC | May 2026 | 474 | 5 |
| WOBBLY CORP | Sep 2022 | 26 | 4 |
| NELSON INTERNATIONAL | May 2026 | 19,865 | 4 |
| AMSLIU LLC | May 2026 | 15 | 3 |
| 4077571 CANADA INC. | May 2026 | 448 | 2 |
| WONDER ROUND USA INC | May 2026 | 669 | 1 |
| TRADELINK TECHNOLOGY INC | May 2026 | 124 | 1 |
| ST CLOUD IMPORT | Sep 2024 | 36 | 1 |
| SHENGRUN TRADING COMPANY | Mar 2026 | 132 | 1 |
| SHENGLING SALES COMPANY | Jan 2024 | 329 | 1 |
| PESGIR GIEGSYE INC | May 2026 | 287 | 1 |
| LAYLAN INC | May 2026 | 120 | 1 |
| LASOAR INTERNATIONAL TRADE CO LTD | Aug 2024 | 679 | 1 |
| KRISTOM CANADA | May 2026 | 4,886 | 1 |
| HARBOR TECHNOLOGY INC | May 2026 | 150 | 1 |
| GREENTREE TECHNOLOGY TRADE INC | Dec 2022 | 85 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Guangzhou Yingjun Trading Co. Ltd.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-19 | MAEU263260191 | SFOKSZX26010046 | 602E | House Bill | SFOK | 9450416 | VIENNA EXPRESS | 2026-02-18 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 1,067 CTN | 11,210 K | Container Yard | GUANGZHOU YINGJIA TRADING | BON VOYAGE USA INC. | BON VOYAGE USA INC. | TOILET PAPER THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-02-18 | COSU6443364500 | 077N | Simple BOL FROB | COSU | 9484405 | COSCO VENICE | 2026-02-17 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 1,275 CTN | 26,418 KG | House to House | 4077571 CANADA INC. | GUANGZHOU KINGSUN TRADING LIMITED | GUANGZHOU KINGSUN TRADING LIMITED | FROZEN PORK BACK BONE | |
| 2026-02-18 | COSU6443356960 | 077N | Simple BOL FROB | COSU | 9484405 | COSCO VENICE | 2026-02-17 | SEATTLE, WASHINGTON | VANCOUVER, BC CANADA | 1,275 CTN | 26,418 KG | House to House | 4077571 CANADA INC. | GUANGZHOU KINGSUN TRADING LIMITED | GUANGZHOU KINGSUN TRADING LIMITED | FROZEN PORK BACK BONE | |
| 2026-02-07 | COSU6441403620 | GUECHYFS403620 | 004E | House Bill | GUEC | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-02-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 825 CTN | 13,290 K | House to House | GUANGZHOU HONGJUN TRADING | AMSLIU LLC | AMSLIU LLC | SHOWER SET |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-01 |
| Trade Update Date | 2026-02-09 |
| Master BOL # | WHLC025G548446 |
|---|---|
| House BOL # | SFOKSZX26020478A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFOK |
| Voyage # | 2527E |
| IMO # | 9295256 |
| Vessel Name | KYOTO EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5356 K |
| Weight in KG | 5,356 KG |
| Quantity | 540 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU8651155 |
| Commodity Description |
TOILET PAPER THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | GUANGZHOU YINGJIA TRADING CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.868SHENGYI LEATHER GOODS MARKET |
| Address Line 3 | , NO.1461-1469 JIEFANG NORTH ROAD,B |
| City | GUANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | BON VOYAGE USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 220 INGRAHAM STREET 4 BROOKLYN, N |
| Address Line 3 | Y11237 |
| City | BROOKLYN |
| State Province | NY |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | BON VOYAGE USA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 220 INGRAHAM STREET 4 BROOKLYN, N |
| Address Line 3 | Y11237 |
| City | BROOKLYN |
| State Province | NY |
| Country Code | US |
| Container Number | WHSU8651155 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHAC834913 |
| Seal Number 1 | WHAC834913 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | TOILET PAPER THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 173 | 2026-05-07 |
| Los Angeles, California | 91 | 2026-02-02 |
| Newark, New Jersey | 24 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 20 | 2024-09-23 |
| Miami, Florida | 4 | 2015-11-04 |
| San Juan, Puerto Rico | 3 | 2017-07-06 |
| Seattle, Washington | 2 | 2026-02-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 158 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 101 | 2025-12-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 17 | 2021-09-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2022-05-17 |
| Chiwan China (Mainland) | 9 | 2016-05-24 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2026-02-02 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-02-19 |
| Vancouver, BC Canada | 2 | 2026-02-18 |
| Kingston Jamaica | 2 | 2017-07-06 |
| All Other Viet Nam Ports | 1 | 2025-01-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Guangzhou Yingjun Trading Co. Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| GUANGZHOU HONGJUN TRADING CO., LTD | ROOM 105, BUILDING A, NO. 7 YONGHE EAST STREET, XINKEXIA VILLAGE, JIAHE STREET, BAI YUN DISTRICT, GUANGZHOU CN | 2023-08-19 | 53 |
| GUANGZHOU YINGJUN TRADING CO. LTD | ROOM 201, NO. 2, LANE 5, TIANMEI CENTER NEW VILLAGE, XINHUA STREET, HUADU DISTRICT, GUANGZHOU | 2023-02-21 | 29 |
| GUANGZHOU YINGJUN TRADING CO. LTD | 2023-02-01 | 25 | |
| GUANGZHOU HONGJUN TRADING CO., LTD | 2024-05-23 | 21 | |
| GUANGZHOU HONGJUN TRADING CO., LTD | 2023-09-08 | 17 | |
| GUANGZHOU YINGHUI TRADING CO.,LTD | 2020-01-08 | 9 | |
| GUANGZHOU HONGJUN TRADING CO., LTD | 2022-12-24 | 9 | |
| GUANGZHOU HONGJUN TRADING CO.,LTD. | 2023-09-04 | 7 | |
| GUANGZHOU HONGJUN TRADING CO.,LTD | 2023-05-16 | 5 | |
| GUANGZHOU YINGJIA TRADING CO.,LTD | 2025-07-08 | 5 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Guangzhou Yingjun Trading Co. Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-04-26 | 1 | |
| 2022-03-22 | 1 | |
| 2020-08-27 | 1 | |
| 2020-08-03 | 3 | |
| 2020-05-25 | 1 | |
| 2020-05-06 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Guangzhou Yingjun Trading Co. Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-10-28 | 6 |