There are a total of 1,192 bills of lading on file for Hangzhou Minipart Trading Co.,Ltd. between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,192 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 36 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,192 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,263 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 36 |
| Records in the Past Year | 202 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Hangzhou Minipart Trading Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Hangzhou Minipart Trading Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FEDEX TRADE NETWORKS TRANSPORT & BR | May 2026 | 1,442,501 | 202 |
| FEDEX LOGISTICS INC | May 2026 | 40,508 | 193 |
| INDUSTRIAL BELTING AND TRANSMISSION INC | Apr 2026 | 335 | 105 |
| BREWER MACHINERY & GEAR CO | Apr 2026 | 219 | 66 |
| CANIMEX INC. | Apr 2026 | 1,310 | 39 |
| RINGBALL CORPORATION | May 2026 | 2,149 | 19 |
| AREA DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 124 | 18 |
| ROBERT MASTER CORP | Feb 2026 | 205 | 17 |
| KERRY FREIGHT (USA) INC. | May 2026 | 41,438 | 1 |
| FEDEX TRADE NEWORK | Aug 2024 | 184 | 1 |
| FEDEX TRADE NETWORKS T & B INC | May 2026 | 20,710 | 1 |
| FEDEX TRADE NETWORK CALIFORNIA | May 2026 | 741 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Minipart Trading Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU METEK CO., LTD. | May 2026 | 631 | 8 |
| HANGZHOU MGS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 312 | 5 |
| HANGZHOU MIANDA TRADING LIMITED | Apr 2026 | 222 | 5 |
| HANGZHOU MIAOMAIMIAOHAI TRADE CO.,L TDC O GOLDEN STATE FC LLC | Jul 2023 | 104 | 0 |
| HANGZHOU MICRO-NETWORK TECHNOLOGY | Oct 2021 | 281 | 0 |
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | May 2026 | 518 | 66 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 72 | 23 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | OOLU2167341620 | COHESHSE26400323 | 033E | House Bill | COHE | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 105 CTN | 3,689 KG | House to House | HANGZHOU MINI_PART TRADING | AREA DISTRIBUTORS, INC. | AREA DISTRIBUTORS, INC. | STEEL ROLLER CHAIN, STEEL CHAIN JOINT, STEEL SPROCKET, STEEL SHAFT |
| 2026-05-02 | OOLU2325327940 | MLILMSH26041761 | 112E | House Bill | MLIL | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 27 PKG | 19,656 KG | House to House | HANGZHOU MINIPART TRADING | FEDEX LOGISTICS INC | FEDEX LOGISTICS INC | STEEL BRACKET |
| 2026-05-02 | OOLU2324872300 | MLILMSH26041749 | 112E | House Bill | MLIL | 9345415 | COSCO EUROPE | 2026-05-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 26 PKG | 19,156 KG | House to House | HANGZHOU MINIPART TRADING | FEDEX LOGISTICS INC | FEDEX LOGISTICS INC | STEEL BRACKET |
| 2026-05-01 | HDMUSHAM21993800 | WCIGHHSE6036844 | 0022E | House Bill | WCIG | 9869174 | HMM GAON | 2026-04-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 1,214 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MINIPART TRADING | BREWER MACHINE & GEAR | ARC AIR LOGISTICS INC | CHAIN SPROCKET TIMING PULLEY |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | CMDUCHN3222122 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMSH26040547 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | 9949792 |
| Vessel Name | OOCL KAPOK |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7134 KG |
| Weight in KG | 7,134 KG |
| Quantity | 10 PCK |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SKYU3785728 |
| Commodity Description |
STEEL BRACKET |
| Shipper Name | HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM NO. 1502, NORTH BUILDINGHANGZH |
| Address Line 2 | OU YUANHUA COMMERCIAL BUILDING XINT |
| Address Line 3 | ANG RD.,,HANGZHOU,CN |
| Consignee Name | FEDEX LOGISTICS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 17210 S MAIN ST,GARDENA,CALIFORNIA |
| Address Line 2 | 90248,US |
| Container Number | SKYU3785728 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M1280177 |
| Seal Number 1 | M1280177 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | STEEL BRACKET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 324 | 2026-04-15 |
| Newark, New Jersey | 269 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 196 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 169 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 90 | 2026-03-28 |
| Seattle, Washington | 55 | 2026-02-24 |
| New York, New York | 43 | 2024-12-13 |
| Houston, Texas | 32 | 2024-08-28 |
| Norfolk, Virginia | 10 | 2026-03-25 |
| Oakland, California | 2 | 2022-02-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 964 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 92 | 2026-05-11 |
| Yangshan China (Mainland) | 77 | 2025-11-17 |
| Pusan South Korea | 48 | 2026-03-02 |
| Colon Panama | 4 | 2022-07-12 |
| Xingang China (Mainland) | 4 | 2017-05-04 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2014-12-19 |
| Singapore Singapore | 1 | 2014-10-03 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2013-09-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Minipart Trading Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | ROOM NO.1502, NORTH BUILDING,HANGZH OU YUANHUA COMMERCIAL BUILDING,XINTANG RD., HANGZHOU CN | 2025-10-04 | 196 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | ROOM NO. 1502, NORTH BUILDING HANGZHOU YUANHUA COMMERCIAL BULIDING XINTANG RD., HANGZHOU, 310021 CHINA | 2025-09-24 | 31 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | 2025-08-15 | 2 | |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | 2025-08-04 | 1 | |
| HANGZHOU MINIPART TRADING | 2026-05-23 | 69 | |
| HANGZHOU MINI PART TRADING CO LTD | 2019-11-23 | 48 | |
| HANGZHOU MINI PART TRADING CO LTD | 2025-09-25 | 38 | |
| HANGZHOU MINI_PART TRADING CO.,LTD. | 2025-06-30 | 38 | |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD | 2025-09-26 | 36 | |
| HANGZHOU MINI PART TRADING CO. LTD | 2021-04-26 | 30 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Hangzhou Minipart Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-25 | 69 | |
| 2025-09-04 | 5 | |
| 2022-10-21 | 2 | |
| 2017-01-04 | 1 | |
| 2013-05-17 | 1 | |
| 2012-12-11 | 2 | |
| 2012-10-30 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Hangzhou Minipart Trading Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-25 | 69 |