There are a total of 358 bills of lading on file for Hangzhou Myron International Logist between October 16th, 2022 and May 22nd, 2026.
Of those 358 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 25 were within the past 90 days.
| Total Records | 358 |
|---|---|
| Shipper Records | 363 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 16th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 25 |
| Records in the Past Year | 51 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Hangzhou Myron International Logist, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Hangzhou Myron International Logist in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KW LOGISTICS GROUP LLC | May 2026 | 745 | 358 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Myron International Logist.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | May 2026 | 518 | 66 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 72 | 23 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| HANGZHOU MYYA ENTERPRISES LTD | May 2026 | 234 | 18 |
| HANGZHOU N & L FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 162 | 7 |
| HANGZHOU NAG ELECTRONICS LTD | Mar 2026 | 319 | 2 |
| HANGZHOU NANDE INTELLIGENT SCIENCE | Aug 2024 | 101 | 0 |
| HANGZHOU NANRUN HOME TEXTILE CO.,LTD | Jan 2026 | 194 | 0 |
| HANGZHOU NATUR FOODS CO., LTD. | May 2026 | 107 | 6 |
| HANGZHOU NBOND NONWOVENS CO.,LTD | May 2026 | 2,029 | 78 |
| HANGZHOU NEKON CONSTRUCTION HARDWAR | Feb 2026 | 119 | 0 |
| HANGZHOU NEW CENTURY INTERNATIONAL | Mar 2026 | 168 | 1 |
| HANGZHOU NEW CENTURY UNIVERSAL JOIN | Apr 2026 | 159 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MAEU269148517 | 616E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9450416 | VIENNA EXPRESS | 2026-05-10 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 321 CTN | 12,662 LB | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | KW LOGISTICS GROUP LLC | KW LOGISTICS GROUP LLC SAME AS | XXXXXX CHAIR DINING TABLE | ||
| 2026-05-06 | COSU6449113860 | 122E | Master BOL w/in-bond | COSU | 9417268 | OOCL LONDON | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 833 CTN | 6,840 KG | House to House | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | KW LOGISTICS GROUP LLC | KW LOGISTICS GROUP LLC | 18" KNOBBY BALLS SQUISHMALLOWS | |
| 2026-05-02 | COSU9506450310 | 1216E | Master BOL w/in-bond | COSU | 9604081 | EVER LOGIC | 2026-05-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 248 CTN | 19,604 KG | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | KW LOGISTICS GROUP LLC | KW LOGISTICS GROUP LLC | GAZEBO | ||
| 2026-05-01 | COSU9506645250 | 058E | Master BOL w/in-bond | COSU | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 349 CTN | 7,887 KG | House to House | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | KW LOGISTICS GROUP LLC | KW LOGISTICS GROUP LLC | FOLDING LOUNGE CHAIR | |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-10 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | MAEU269148720 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9450416 |
| Vessel Name | VIENNA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | OMAHA, NEBRASKA (3512) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13463 LB |
| Weight in KG | 6,107 KG |
| Quantity | 590 CTN |
| Volume | 2382 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
HASU4357543 |
| Commodity Description |
FOLDING LOUNGE CHAIR |
| Shipper Name | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST |
|---|---|
| Address Line 1 | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST |
| City | HANGZHOU |
| State Province | NA |
| Zip Code | 310008 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8618158184734 |
| Shipper Name | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST |
|---|---|
| Address Line 1 | HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST |
| City | HANGZHOU |
| State Province | NA |
| Zip Code | 310008 |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SHIPPING@MYRONLOGISTICS.C |
| Consignee Name | KW LOGISTICS GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | PO BOX 8241 GREEN BAY WISCONSIN 543 |
| City | GREEN BAY |
| State Province | WI |
| Zip Code | 543118023 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18888861595 |
| Consignee Name | KW LOGISTICS GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | PO BOX 8241 GREEN BAY WISCONSIN 543 |
| City | GREEN BAY |
| State Province | WI |
| Zip Code | 543118023 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | IMPORTS@KWLOGISTICSGROUP. |
| Notify Party Name | KW LOGISTICS GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | PO BOX 8241 GREEN BAY WISCONSIN 543 |
| City | GREEN BAY |
| State Province | WI |
| Zip Code | 543118023 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 18888861595 |
| Notify Party Name | KW LOGISTICS GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | PO BOX 8241 GREEN BAY WISCONSIN 543 |
| City | GREEN BAY |
| State Province | WI |
| Zip Code | 543118023 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | IMPORTS@KWLOGISTICSGROUP. |
| Container Number | HASU4357543 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6245373 |
| Seal Number 1 | CN6245373 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | FOLDING LOUNGE CHAIR |
| Marks and Numbers 1 | P.O. DESCRIPTION OF PRODUCT MENARDS SKU Q UANTITY NET WEIGHT GROSS WEIGHT CARTON OF BU RST ECT IDXX |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 144 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 80 | 2024-09-30 |
| Tacoma, Washington | 70 | 2026-05-11 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-03-05 |
| Los Angeles, California | 22 | 2026-05-02 |
| Norfolk, Virginia | 15 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2025-12-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 86 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 81 | 2026-02-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 71 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 50 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 34 | 2025-03-20 |
| Xingang China (Mainland) | 15 | 2025-04-12 |
| Yantian China (Mainland) | 13 | 2024-03-26 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2026-05-06 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2024-03-14 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2025-08-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Myron International Logist that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | G T LAND PLAZA BUILDING 1 SUITE 120 HANGZHOU ZJ 310016 CHINA | 2026-05-23 | 78 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | HANGZHOU 310008 CN SHIPPING@MYRONLOGISTICS.C | 2026-05-11 | 5 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | 2026-05-11 | 5 | |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | 2024-12-30 | 152 | |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | 2025-01-08 | 45 | |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGI | 2025-01-15 | 11 | |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | 2024-04-17 | 7 | |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | 2025-02-28 | 7 | |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD. | 2024-01-27 | 5 | |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGISTICS CO., LTD. | 2023-05-27 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Hangzhou Myron International Logist.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 230 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||