There are a total of 72 bills of lading on file for Hangzhou Mukun E-Commerce between September 26th, 2024 and May 20th, 2026.
Of those 72 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 23 were within the past 90 days.
| Total Records | 72 |
|---|---|
| Shipper Records | 72 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Sep 26th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 23 |
| Records in the Past Year | 66 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Hangzhou Mukun E-Commerce, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Hangzhou Mukun E-Commerce in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HORIZON XYZ HOMEMADE TRADE INC | May 2026 | 465 | 61 |
| LINK FUTURE INC | May 2026 | 3,473 | 5 |
| NEW WORLD INC | May 2026 | 778 | 3 |
| AMAZFIT INC | May 2026 | 1,150 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Mukun E-Commerce.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | May 2026 | 518 | 66 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | May 2026 | 358 | 25 |
| HANGZHOU MYYA ENTERPRISES LTD | May 2026 | 234 | 18 |
| HANGZHOU N & L FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 162 | 7 |
| HANGZHOU NAG ELECTRONICS LTD | Mar 2026 | 319 | 2 |
| HANGZHOU NANDE INTELLIGENT SCIENCE | Aug 2024 | 101 | 0 |
| HANGZHOU NANRUN HOME TEXTILE CO.,LTD | Jan 2026 | 194 | 0 |
| HANGZHOU NATUR FOODS CO., LTD. | May 2026 | 107 | 6 |
| HANGZHOU NBOND NONWOVENS CO.,LTD | May 2026 | 2,029 | 78 |
| HANGZHOU NEKON CONSTRUCTION HARDWAR | Feb 2026 | 119 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MAEU269181756 | HYSLFSHA04261401 | 616E | House Bill | HYSL | MAERSK TAURUS | 2026-05-28 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 326 CTN | 7,328 K | Container Yard | HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | HORIZON XYZ HOMEMADE TRADE INC | ONPOINT TRADE SERVICES, LLC | LEISURE CHAIR 9401619090 | |
| 2026-05-29 | MAEU269396937 | HYSLFSHA04261411 | 616E | House Bill | HYSL | MAERSK TAURUS | 2026-05-28 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 397 CTN | 9,489 K | Container Yard | HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | HORIZON XYZ HOMEMADE TRADE INC | ONPOINT TRADE SERVICES, LLC | LEISURE CHAIR 9401719000 | |
| 2026-05-28 | MAEU269269232 | SHBRRFLSH2604068 | 616E | House Bill | SHBR | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 405 CTN | 9,738 KG | Container Yard | HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | HORIZON XYZ HOMEMADE TRADE INC | ONPOINT TRADE SERVICES, LLC | XXXXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-28 | MAEU269269265 | SHBRRFLSH2604069 | 616E | House Bill | SHBR | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 325 CTN | 7,293 KG | Container Yard | HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | HORIZON XYZ HOMEMADE TRADE INC | ONPOINT TRADE SERVICES, LLC | XXXXXXXXXXXXX | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | MAEU269396930 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLFSHA04261410 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | MAERSK TAURUS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9921 K |
| Weight in KG | 9,921 KG |
| Quantity | 407 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU6264394 |
| Commodity Description |
LEISURE CHAIR 940171 |
| Shipper Name | HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 305, BUILDING 5, HONGJIAHUI |
| Address Line 2 | COMMERCIAL CENTER, NO. 1, JIUHUAN |
| Address Line 3 | ROAD, SHANGCHENG DISTRICT,HANGZHOU |
| Consignee Name | HORIZON XYZ HOMEMADE TRADE INC(TX) |
|---|---|
| Address Line 1 | 717 NORTH HARWOOD STREET NUM1000 |
| Address Line 2 | DALLAS, TX 75201 USA |
| Notify Party Name | ONPOINT TRADE SERVICES, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 615 LAS TUNAS DR STE |
| Address Line 2 | 201.ARCADIA.CA 91007 USA |
| Container Number | MRSU6264394 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN7800187 |
| Seal Number 1 | CN7800187 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | LEISURE CHAIR 940171 |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 32 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 14 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2026-03-04 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 5 | 2026-04-09 |
| New York, New York | 4 | 2026-04-25 |
| Los Angeles, California | 3 | 2026-04-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 46 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2026-05-20 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-03-20 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2024-09-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Mukun E-Commerce that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | MMERCIAL CENTER, NO. 1, JIUHUAN ROA D, SHANGCHENG DISTRICT, HANGZHOU | 2026-03-21 | 15 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | MMERCIAL CENTERNO. 1, JIUHUAN ROAD, SHANGCHENG DISTRICT,HANGZHOU,CN | 2026-05-21 | 13 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2026-05-18 | 9 | |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2026-04-17 | 5 | |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2026-05-21 | 4 | |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2026-02-13 | 3 | |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2026-03-21 | 3 | |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2025-12-01 | 2 | |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2025-10-29 | 2 | |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | 2026-05-20 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||