There are a total of 591 bills of lading on file for Hangzhou MTD I E Corp between October 30th, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 591 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 591 |
|---|---|
| Shipper Records | 591 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 8 |
| First Shipment on File | Oct 30th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 109 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MTD I E CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Hangzhou MTD I E Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Hangzhou MTD I E Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| B & K LLC | May 2026 | 3,704 | 175 |
| MATCO-NORCA LLC | May 2026 | 8,755 | 146 |
| CERRO FLOW PRODUCTS LLC | Mar 2026 | 226 | 33 |
| UNIFIED SALES & DISTRIBUTION INC | May 2026 | 1,701 | 26 |
| JOMAR INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 2,088 | 23 |
| MIDLAND METAL MFG | May 2026 | 607 | 16 |
| VIANNEY INDUSTRIES LLC | May 2026 | 2,815 | 13 |
| B AND K LLC | May 2026 | 100 | 13 |
| ELBI OF AMERICA | May 2026 | 1,194 | 12 |
| ASC-OAKBROOK | Dec 2025 | 1,095 | 10 |
| JOMAR GROUP | Apr 2026 | 230 | 8 |
| DURST CORPORATION INC. | May 2026 | 1,205 | 8 |
| CAMPBELL MANUFACTURING LLC | May 2026 | 490 | 7 |
| BMI USA INC | May 2026 | 1,108 | 7 |
| KISSLER & CO., INC | Apr 2026 | 1,207 | 5 |
| Jul 2024 | 2 | 1 | |
| BMI CANADA INC | May 2026 | 2,275 | 1 |
| ASC ENGINEERED SOLUTIONS | Apr 2026 | 260 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou MTD I E Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MIG PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 129 | 3 |
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | May 2026 | 518 | 66 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 72 | 23 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | May 2026 | 358 | 25 |
| HANGZHOU MYYA ENTERPRISES LTD | May 2026 | 234 | 18 |
| HANGZHOU N & L FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 162 | 7 |
| HANGZHOU NAG ELECTRONICS LTD | Mar 2026 | 319 | 2 |
| HANGZHOU NANDE INTELLIGENT SCIENCE | Aug 2024 | 101 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | COSU6450139270 | HNLTNB263A1010 | 037E | House Bill | HNLT | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 7,362 CTN | 32,490 K | House to House | HANGZHOU MTD I E CORP | B&K, LLC | V ALEXANDER | VALVE FLOAT BALL STEEL UNION BRASS FITTING PLASTIC BALL PLASTIC STRAP STEEL STRAP VALVES VALVE PARTS CHECK VALVE VALVE PART CPVC... |
| 2026-05-08 | CMDUCHN3223076 | WCIGHHSE6035463 | 0GVMG | House Bill | WCIG | 9322499 | CMA CGM MANTA RAY | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 54 PKG | 1,034 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MTD I E CORP | MATCO-NORCA LLC | MATCO-NORCA LLC | BRASS VALVE PLASTIC SUPPLIES TAPE |
| 2026-05-07 | COSU6449467110 | HNLTNB263A0620 | 1215E | House Bill | HNLT | 9595450 | EVER LASTING | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 11,616 CTN | 23,553 K | Pier to Pier | HANGZHOU MTD I E CORP | B AND K LLC | V ALEXANDER | VALVE 5688CTNS=40PLTS 5928CTNS=40PLTS PO#XXXXXX; K66240; K66241; K66245 WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT BUT HAVE... |
| 2026-04-25 | COSU6448646520 | HNLTNB262A0649 | 076E | House Bill | HNLT | 9645918 | CSCL EAST CHINA SEA | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 6,552 CTN | 11,643 K | House to House | HANGZHOU MTD I E CORP | B AND K LLC | V ALEXANDER | VALVES PO# K,K,K WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT BUT HAVE BEEN FUMIGATED |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-20 |
| Master BOL # | MEDUWU296267 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTNB263A0668 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | GO616 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC UBERTY VIII |
| Vessel Country | CY |
| Place of Receipt | NINGBO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10885 K |
| Weight in KG | 10,885 KG |
| Quantity | 5520 CTN |
| Volume | 58 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CLHU4778091 |
| Commodity Description |
VALVE(BALL VALVE) WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT BUT HAVE BEEN FUMIGATED |
| Shipper Name | HANGZHOU MTD I E CORP. |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1306, WAIHAI WEST LAKE |
| Address Line 2 | INTERNATIONAL BUILDING, SHANGCHENG |
| Address Line 3 | DISTRICT,HANGZHOU, ZHEJIANG, 310009 |
| Consignee Name | B AND K LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 150 SCHILLING BLVD STE., 102 |
| Address Line 2 | COLLIERVILLE, TN 38017 |
| Notify Party Name | V ALEXANDER |
|---|---|
| Address Line 1 | 22 CENTURY BLVD. SUITE 510 |
| Address Line 2 | NASHVILLE, TN 37214 |
| Container Number | CLHU4778091 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47332934 |
| Seal Number 1 | FX47332934 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | VALVE(BALL VALVE) WOOD PACKAGING MATERIAL IS USED IN THE SHIPMENT BUT HAVE BEEN FUMIGATED |
| Marks and Numbers 1 | BK WYNNE NO. 1-40 NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 224 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 218 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 78 | 2026-04-20 |
| Houston, Texas | 29 | 2025-12-19 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2025-12-09 |
| Savannah, Georgia | 18 | 2024-09-21 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2025-08-09 |
| New York, New York | 1 | 2014-04-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 483 | 2026-05-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 104 | 2026-05-08 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-02-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou MTD I E Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MTD I E CORP | ROOM 1306,WAIHAI WEST LAKE INTERNATIONAL BUILDING,HANGZHOU, ZHEJIANG,CHINA.310009 | 2026-05-07 | 82 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | ROOM 1306, WAIHAI WEST LAKE INTERNATIONAL BUILDING, SHANGCHENG DISTRICT, HANGZHOU, ZHEJIANG | 2025-11-10 | 54 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2026-04-01 | 41 | |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2025-11-13 | 34 | |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2026-05-08 | 30 | |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2026-05-15 | 24 | |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2026-01-19 | 15 | |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2026-05-19 | 14 | |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2026-03-02 | 9 | |
| HANGZHOU MTD I E CORP | 2026-02-06 | 8 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||