There are a total of 518 bills of lading on file for Hangzhou Mucheng Guojimaoyi Co Ltd between September 22nd, 2020 and May 20th, 2026.
Of those 518 bills of lading, 17 were within the past 30 days and 66 were within the past 90 days.
| Total Records | 518 |
|---|---|
| Shipper Records | 395 |
| Consignee Records | 280 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Sep 22nd, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 17 |
| Records in Last 90 Days | 66 |
| Records in the Past Year | 183 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hangzhou Mucheng Guojimaoyi Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hangzhou Mucheng Guojimaoyi Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DWHONGTU INC | May 2026 | 1,713 | 39 |
| SOLUWA LLC | May 2026 | 986 | 25 |
| ALLIANCE ROUTE USA INC | Dec 2025 | 1,481 | 20 |
| WSDIEN TRADE INC | Mar 2026 | 492 | 15 |
| OCEANIZE USA INC | Mar 2026 | 911 | 10 |
| CHAOSHENG TRADING INC | Apr 2026 | 911 | 9 |
| ZEST LINK TRADING LTD | May 2026 | 196 | 8 |
| HONCH EXPORT & IMPORT INC | Apr 2024 | 278 | 8 |
| CLOUDY HOUR USA INC | Oct 2025 | 2,965 | 8 |
| WAVE GILD GLOBAL LTD | Apr 2026 | 174 | 5 |
| TOYAR EXPORT & IMPORT INC | May 2026 | 1,891 | 5 |
| NACHUANG TRADING INC | Apr 2026 | 793 | 5 |
| JIAYING TRADE INC | Jan 2026 | 626 | 5 |
| DUSAND TRADING LLC | Jan 2025 | 1,152 | 5 |
| SOLEORA INC | May 2026 | 147 | 4 |
| CRYSTAL SEA LIMITED | Apr 2026 | 1,091 | 4 |
| CLIMBON MOUNTAIN LLC | May 2026 | 696 | 4 |
| XW FURNITURE COMPANY INC | May 2026 | 889 | 3 |
| STRATOS TRADE LLC | May 2026 | 272 | 3 |
| STATE MILESTONE USA INC | Mar 2025 | 2,819 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hangzhou Mucheng Guojimaoyi Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MIKA TRADING CO., LTD | May 2026 | 185 | 5 |
| HANGZHOU MINGCHEN TRADING | May 2026 | 68 | 15 |
| HANGZHOU MINGTIAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 192 | 4 |
| HANGZHOU MINGXUAN SANITARY PRODUCTS | May 2026 | 4,333 | 167 |
| HANGZHOU MINIPART TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 1,192 | 36 |
| HANGZHOU MIUGE CHEMICAL COMMODITIES | May 2026 | 119 | 14 |
| HANGZHOU MOONBAY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 252 | 7 |
| HANGZHOU MOTION AUTO PARTS CO.,LTD. | May 2026 | 599 | 19 |
| HANGZHOU MOWEI E-COMMERCE | May 2026 | 484 | 242 |
| HANGZHOU MTD I E CORP | May 2026 | 591 | 21 |
| HANGZHOU MUENCH TRADING CO., LTD. | Sep 2024 | 164 | 0 |
| HANGZHOU MUJIA NETWORK TECHNOLOGY | May 2026 | 436 | 7 |
| HANGZHOU MUKUN E-COMMERCE | May 2026 | 72 | 23 |
| HANGZHOU MUSEN IMPORT AND EXPORT CO LTD | May 2026 | 875 | 53 |
| HANGZHOU MYRON INTERNATIONAL LOGIST | May 2026 | 358 | 25 |
| HANGZHOU MYYA ENTERPRISES LTD | May 2026 | 234 | 18 |
| HANGZHOU N & L FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 162 | 7 |
| HANGZHOU NAG ELECTRONICS LTD | Mar 2026 | 319 | 2 |
| HANGZHOU NANDE INTELLIGENT SCIENCE | Aug 2024 | 101 | 0 |
| HANGZHOU NANRUN HOME TEXTILE CO.,LTD | Jan 2026 | 194 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | EGLV140600574951 | SHNLSLQD26040120 | 1261E | House Bill | SHNL | 9850903 | EVER FULL | 2026-05-19 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 920 CTN | 20,442 KG | HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI | WIDEACHIEVE TRADING LLC | WIDEACHIEVE TRADING LLC | LOUNGE CHAIR | |
| 2026-05-16 | ZIMUSNH7878428 | NIOGSE26040951 | 10E | House Bill | NIOG | 9932517 | ZIM MOUNT FUJI | 2026-05-15 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 960 CTN | 18,499 KG | Pier to Pier | HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI | STRATOS TRADE LLC | STRATOS TRADE LLC | LOUNGE CHAIR |
| 2026-05-15 | MAEU721400473 | AMZDCN26UKJQ4UIR | 615E | House Bill | AMZD | 9359040 | GUTHORM MAERSK | 2026-05-13 | OAKLAND, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 560 CTN | 2,880 KG | HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI | HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI | PLASTIC TABLE | ||
| 2026-05-15 | MAEU268702530 | NIOGSE26040753 | 614E | House Bill | NIOG | 9320233 | GJERTRUD MAERSK | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,082 CTN | 20,305 KG | Container Yard | HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI | SWIFTSINCERITY TRADING LLC | SWIFTSINCERITY TRADING LLC | LOUNGE CHAIR |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | EGLV140657047593 |
|---|---|
| House BOL # | NFIFTAO26040013 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NFIF |
| Voyage # | 019E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER FULL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 20442 KG |
| Weight in KG | 20,442 KG |
| Quantity | 920 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU4267582 |
| Commodity Description |
LOUNGE CHAIR |
| Shipper Name | HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 701, 7TH FLOOR, JIUHE YINZUO,H |
| Address Line 2 | ANGZHOU,ZHEJIANG,310019 |
| Consignee Name | STRATOS TRADE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 662 LAUREL ST STE 201 SAN CARLOS, C |
| Address Line 2 | A 94070 E-MAIL: YXCQGOP@WOOYOUNG.C |
| Address Line 3 | OM.CN |
| Notify Party Name | STRATOS TRADE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 662 LAUREL ST STE 201 SAN CARLOS, C |
| Address Line 2 | A 94070 E-MAIL: YXCQGOP@WOOYOUNG.C |
| Address Line 3 | OM.CN |
| Container Number | TIIU4267582 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCCLG5905 |
| Seal Number 1 | EMCCLG5905 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LOUNGE CHAIR |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 176 | 2026-05-08 |
| Savannah, Georgia | 107 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 82 | 2026-04-29 |
| Oakland, California | 57 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 35 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 32 | 2026-05-15 |
| Houston, Texas | 16 | 2026-04-04 |
| Seattle, Washington | 9 | 2025-09-22 |
| New York, New York | 4 | 2026-03-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 373 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 85 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2026-05-16 |
| Yantian China (Mainland) | 24 | 2026-04-29 |
| Pusan South Korea | 8 | 2026-03-19 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2026-03-18 |
| Colon Panama | 1 | 2024-04-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hangzhou Mucheng Guojimaoyi Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | JIUHELU 520HAO T3-702-2,HANGZHOU,ZH EJIANG,310019 | 2025-10-01 | 55 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | SAN BERNARDINO CA 92407 US | 2025-09-25 | 53 |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-07-31 | 17 | |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-09-01 | 17 | |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-07-11 | 14 | |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-09-25 | 14 | |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-08-04 | 11 | |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-08-05 | 6 | |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-08-11 | 4 | |
| HANGZHOU MUCHENG GUOJIMAOYI CO LTD | 2025-09-23 | 4 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||