There are a total of 63 bills of lading on file for Hengfeng Outdoors between August 31st, 2025 and May 21st, 2026.
Of those 63 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 34 were within the past 90 days.
| Total Records | 63 |
|---|---|
| Shipper Records | 63 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 31st, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 34 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGFENG OUTDOORS.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Hengfeng Outdoors, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Hengfeng Outdoors in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WESTFIELD OUTDOORS INC | May 2026 | 3,439 | 24 |
| PACIFIC FLYWAY WHOLESALE | May 2026 | 2,196 | 17 |
| TARGUS US LLC | May 2026 | 5,145 | 14 |
| TARGUS S.A. | May 2026 | 1,592 | 3 |
| YAMAHA MOTOR CORPORATION | May 2026 | 23,038 | 2 |
| ACADEMY LTD. | May 2026 | 32,706 | 2 |
| ACTIVE LIFESTYLE PROD & SVC INC | May 2026 | 505 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengfeng Outdoors.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENG TONG INTERNATIONAL LOGISTICS AND SHIPPING LIMITED | Jan 2025 | 249 | 0 |
| HENG YU ELECTRONIC MANUFACTURING | May 2026 | 1,368 | 15 |
| HENG ZHUO INTERNATIONAL SUPPLY CHAI | May 2026 | 123 | 11 |
| HENGCHEN TRADING LIMITED | Aug 2024 | 520 | 0 |
| HENGCHENG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN CO., LTD. | Apr 2026 | 135 | 5 |
| HENGDA TRADING COMPANY | May 2026 | 285 | 5 |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | May 2026 | 2,669 | 52 |
| HENGDIAN TOSPO LIGHTING PTE LTD | May 2026 | 89 | 4 |
| HENGE SRL | May 2026 | 559 | 21 |
| HENGFENG INTERNATIONAL FORWARDING C | May 2026 | 28,947 | 1,442 |
| HENGFENG TOP LEISURE (VIETNAM) COMP | May 2026 | 152 | 29 |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | Apr 2026 | 293 | 7 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | May 2026 | 882 | 75 |
| HENGHELI INTERNATIONAL (HK) LTD | Dec 2024 | 143 | 0 |
| HENGHUIDA TRADING INC | Nov 2025 | 106 | 0 |
| HENGJIA TRADING CO LTD | Nov 2024 | 97 | 0 |
| HENGJIAN HOME FURNISHING | Jan 2026 | 2,128 | 0 |
| HENGLI AMERICA CO.,INC | May 2026 | 2,065 | 97 |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 420 | 7 |
| HENGLI HYDRAULIC HK CO LTD | Jan 2026 | 121 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ONEYPNHG08651800 | EXDO63Y0002405 | 035E | House Bill | EXDO | 9293818 | CONTI CONQUEST | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 1,892 CTN | 25,535 KG | Container Yard | HENGFENG OUTDOORS | PACIFIC FLYWAY WHOLESALE | FOLDING CHAIR HTS: 940171 FOLDING TABLE HTS: 940320 | |
| 2026-05-16 | ONEYPNHG08651800 | EXDO63Y0002404 | 035E | House Bill | EXDO | 9293818 | CONTI CONQUEST | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 1,569 CTN | 21,697 KG | Container Yard | HENGFENG OUTDOORS | PACIFIC FLYWAY WHOLESALE | FOLDING CHAIR HTS: 940171 SEAT MAT HTS: 940171 TROLLEY HTS: 871680 FOLDING TABLE HTS: 940171 FOLDING STOOL | |
| 2026-05-15 | WHLC120GA02778 | HNLTCB263A0279 | E043 | House Bill | HNLT | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 500 CTN | 3,275 K | Pier to Pier | HENGFENG OUTDOORS | TARGUS | FGI WORLDWIDE LLC | 15.6" SPRUCE ECOSMART BACKPACK HS CODE:420292 >ALSO XXXXXXXXXXXXX US LLC XXXXXX |
| 2026-05-14 | CMDUCBC0360578 | 1TUIR | Regular Bill | CMDU | 9780885 | CMA CGM J. ADAMS | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | VUNG TAU VIETNAM | 900 CTN | 11,920 KG | Pier to Pier | HENGFENG OUTDOORS | ACADEMY LTD. | ACADEMY LTD. | FREIGHT COLLECT XL CUSHIONED BACKPACK STADIUM SEAT PO: XXXXXXXX BL REF: CBC0360578 CONT/SEAL: ECMU8114497/M9917092 | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-15 |
| Master BOL # | HDMUPN1M04332800 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO63Y0003336 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 043E |
| IMO # | 9725158 |
| Vessel Name | HYUNDAI NEPTUNE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | PHNOM PENH |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 29427 KG |
| Weight in KG | 29,427 KG |
| Quantity | 2316 CTN |
| Volume | 184 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HMMU6010747 KOCU4184520 TGBU6354959 |
| Commodity Description |
FOLDING CHAIR HTS: 940171 FOLDING BED HTS: 940320 FOLDING CHAIR HTS: 940171 |
| Shipper Name | HENGFENG OUTDOORS (CAMBODIA) CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. NATIONAL ROAD 3, PHUM PREY |
| Address Line 2 | SOMPOR, SANGKAT KRANG PONGRO, |
| Address Line 3 | KHAN DANGKAO, PHNOM PENH, CAMBODIKH |
| Consignee Name | PACIFIC FLYWAY WHOLESALE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1630 SOUTH 5070 WEST |
| Address Line 2 | SALT LAKE CITY UT 84104 US |
| Container Number | HMMU6010747 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1375745 |
| Seal Number 1 | 25H1375745 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FOLDING CHAIR HTS: 940171 |
| Marks and Numbers 1 | PURCHASE ORDER # : DEPARTMENT NUMBER: 01 VENDOR NO: 12691 MPN: SW SKU#: NW: GW: MADE IN CAMBODIA |
| Container Number | KOCU4184520 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1378014 |
| Seal Number 1 | 25H1378014 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FOLDING BED HTS: 940320 |
| Marks and Numbers 1 | PURCHASE ORDER # : DEPARTMENT NUMBER: 01 VENDOR NO: 12691 MPN: SW SKU#: NW: GW: MADE IN CAMBODIA |
| Container Number | TGBU6354959 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1378058 |
| Seal Number 1 | 25H1378058 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FOLDING CHAIR HTS: 940171 |
| Marks and Numbers 1 | PURCHASE ORDER # : DEPARTMENT NUMBER: 01 VENDOR NO: 12691 MPN: SW SKU#: NW: GW: MADE IN CAMBODIA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 31 | 2026-05-11 |
| Los Angeles, California | 14 | 2026-05-15 |
| Oakland, California | 8 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-04-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 36 | 2026-05-23 |
| Tan Cang Vietnam | 16 | 2026-03-02 |
| All Other Viet Nam Ports | 9 | 2026-05-15 |
| All Ports in Cambodia | 1 | 2026-04-13 |
| Pusan South Korea | 1 | 2026-02-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengfeng Outdoors that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGFENG OUTDOORS | ,LT BUILDING 5, VATTANAC INDUSTRIAL PARK 2, NATIONAL ROAD NUMBER 3, PHNOM PENH KH NA | 2026-03-25 | 20 |
| HENGFENG OUTDOORS | NATIONAL ROAD 3, PHUM PREY SOMPOR, SANGKAT KRANG PONGRO, KHAN DANGKAO, PHNOM PENH, CAMBODIKH | 2026-05-21 | 19 |
| HENGFENG OUTDOORS | 2026-05-23 | 4 | |
| HENGFENG OUTDOORS | 2025-10-31 | 2 | |
| HENGFENG OUTDOORS | 2026-05-14 | 2 | |
| HENGFENG OUTDOORS | 2026-04-02 | 1 | |
| HENGFENG OUTDOORS | 2026-03-06 | 1 | |
| HENGFENG OUTDOORS | 2026-02-26 | 1 | |
| HENGFENG OUTDOORS | 2026-05-15 | 1 | |
| HENGFENG OUTDOORS | 2026-04-13 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||