There are a total of 293 bills of lading on file for Hengfu Smart Home Co.,Ltd between April 24th, 2018 and April 30th, 2026.
Of those 293 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 293 |
|---|---|
| Shipper Records | 293 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 24th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGFU SMART HOME CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hengfu Smart Home Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hengfu Smart Home Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MUYBIEN SPRINGS CO | Jan 2024 | 53 | 39 |
| DS SPRING LTD | May 2026 | 415 | 25 |
| RESTONIT MATTRESS | Apr 2026 | 43 | 21 |
| A1 BEDSPRINGS LLC | Apr 2026 | 25 | 12 |
| DREAM STAR BEDDING CO.(2004) LTD | May 2026 | 354 | 9 |
| CC SPRINGS | Oct 2022 | 64 | 5 |
| TECHNOTEX SARL | Apr 2026 | 34 | 3 |
| BABY TIME INT'L INC | Mar 2022 | 346 | 3 |
| ALFA KHORY TRADING | May 2026 | 593 | 3 |
| REGAL MATTRESS | Aug 2025 | 14 | 2 |
| NO BOUNDARIES LLC | May 2026 | 780 | 2 |
| MATELAS AVANTI | May 2026 | 52 | 2 |
| HEELONG LLC | May 2026 | 22 | 2 |
| TRIMAR USA LLC | May 2026 | 119 | 1 |
| MATELAS MIRABEL INC | Jun 2025 | 67 | 1 |
| MALORY LLC | Apr 2026 | 21 | 1 |
| Mar 2024 | 1 | 1 | |
| Oct 2025 | 5 | 1 | |
| GLOBEFLOW INC | May 2026 | 105 | 1 |
| FAMOUS FUTONS INC | Mar 2025 | 20 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengfu Smart Home Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENG ZHUO INTERNATIONAL SUPPLY CHAI | May 2026 | 123 | 11 |
| HENGCHEN TRADING LIMITED | Aug 2024 | 520 | 0 |
| HENGCHENG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN CO., LTD. | Apr 2026 | 135 | 5 |
| HENGDA TRADING COMPANY | May 2026 | 285 | 5 |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | May 2026 | 2,669 | 52 |
| HENGDIAN TOSPO LIGHTING PTE LTD | May 2026 | 89 | 4 |
| HENGE SRL | May 2026 | 559 | 21 |
| HENGFENG INTERNATIONAL FORWARDING C | May 2026 | 28,947 | 1,442 |
| HENGFENG OUTDOORS | May 2026 | 63 | 34 |
| HENGFENG TOP LEISURE (VIETNAM) COMP | May 2026 | 152 | 29 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | May 2026 | 882 | 75 |
| HENGHELI INTERNATIONAL (HK) LTD | Dec 2024 | 143 | 0 |
| HENGHUIDA TRADING INC | Nov 2025 | 106 | 0 |
| HENGJIA TRADING CO LTD | Nov 2024 | 97 | 0 |
| HENGJIAN HOME FURNISHING | Jan 2026 | 2,128 | 0 |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | May 2026 | 313 | 69 |
| HENGLI AMERICA CO.,INC | May 2026 | 2,065 | 97 |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 420 | 7 |
| HENGLI HYDRAULIC (HONGKONG) CO., LIMITED | Aug 2025 | 1,262 | 0 |
| HENGLI HYDRAULIC HK CO LTD | Jan 2026 | 121 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | WHLC025G566095 | AIVGHZTF2603076 | E005 | House Bill | AIVG | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 365 CTN | 17,290 KG | HENGFU SMART HOME | BRYXTON ORVIX INC | BRYXTON ORVIX INC | PLASTIC DRAIN RACK | |
| 2026-04-02 | WHLC025G566096 | AIVGHZTF2603077 | E005 | House Bill | AIVG | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 366 CTN | 17,290 KG | HENGFU SMART HOME | GLOBEFLOW INC | GLOBEFLOW INC | SPONGE PAD | |
| 2026-03-02 | ONEYTAOFQ0728300 | QINHTGL260100066 | 010E | House Bill | QINH | 9955284 | HMM TOPAZ | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 214 PKG | 26,200 KG | Container Yard | HENGFU SMART HOME | A1 BEDSPRINGS LLC | SPADE 2 INT'L | INDIVIDUAL HELICAL SPRINGS/SUPPORT SPRING/ ST EEL WIRE FRAME |
| 2026-02-23 | MAEU263553827 | SZKCLTSZS2601094 | 605E | House FROB | SZKC | 9295268 | CHICAGO EXPRESS | 2026-02-22 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 170 PKG | 26,790 KG | HENGFU SMART HOME | RESTONIT MATTRESS MANUFACTURING INC | RESTONIT MATTRESS MANUFACTURING INC | POCKET SPRING | |
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-05 |
| Trade Update Date | 2026-03-15 |
| Master BOL # | HLCUSZX2602AOXU6 |
|---|---|
| House BOL # | SZKCLTSZS2602046 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | SZKC |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | |
| Vessel Name | FRANKFURT EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26649 KG |
| Weight in KG | 26,649 KG |
| Quantity | 178 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3899424 |
| Commodity Description |
POCKET SPRING, MATTRESS FABRIC ,MATTRESS BORD ER FABRIC, PAPER CARTON |
| Shipper Name | HENGFU SMART HOME CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NORTH OF XITANG VILLAGE,ZHOUCUN DIS |
| Address Line 2 | TRICT,ZIBO CITY,SHANDONG PROVINCE,C |
| Address Line 3 | HINA |
| Consignee Name | RESTONIT MATTRESS MANUFACTURING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 113 VICEROY RD, CONCORD, ON L4K 2W6 |
| Notify Party Name | RESTONIT MATTRESS MANUFACTURING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 113 VICEROY RD, CONCORD, ON L4K 2W6 |
| Container Number | HAMU3899424 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK5090162 |
| Seal Number 1 | HLK5090162 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40R0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | POCKET SPRING, MATTRESS FABRIC ,MATTRESS BORD ER FABRIC, PAPER CARTON |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000026649 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 126 | 2026-05-01 |
| Tacoma, Washington | 60 | 2026-04-06 |
| Long Beach, California | 48 | 2026-05-02 |
| Seattle, Washington | 40 | 2025-12-13 |
| Newark, New Jersey | 14 | 2021-10-21 |
| Everett, Washington | 3 | 2021-08-18 |
| Oakland, California | 2 | 2018-08-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 208 | 2026-05-02 |
| Pusan South Korea | 75 | 2026-04-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2021-12-16 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2026-04-02 |
| Colon Panama | 2 | 2020-11-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2019-01-23 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2023-10-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengfu Smart Home Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | NORTH OF XITANG VILLAGE, ZHOUCUN DISTRICT,ZIBO CITY,SHANDONG PROVINCE,CHINA | 2025-05-28 | 7 |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 101 HENGXING ROAD,ZHOUCUN DISTRICT, ZIBO CITY,ZIBO,CN | 2025-09-05 | 7 |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 2025-07-07 | 3 | |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 2025-07-02 | 2 | |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 2025-04-09 | 21 | |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 2022-09-08 | 17 | |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 2024-05-20 | 15 | |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD. | 2021-05-29 | 14 | |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 2023-03-21 | 14 | |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | 2021-09-03 | 12 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||