There are a total of 882 bills of lading on file for Henghao Trading Company between October 29th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 882 bills of lading, 51 were within the past 30 days and 75 were within the past 90 days.
| Total Records | 882 |
|---|---|
| Shipper Records | 428 |
| Consignee Records | 557 |
| Notify Party Records | 18 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 51 |
| Records in Last 90 Days | 75 |
| Records in the Past Year | 159 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGHAO TRADING COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Henghao Trading Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Henghao Trading Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HONGKONG MILLEY LIMITED | May 2026 | 73,290 | 398 |
| AMAZON SERVICES LLC | May 2026 | 62,432 | 112 |
| DONGGUAN DALANG YUANXI TRADING | May 2026 | 246 | 77 |
| GUANGZHOU JICANGHAI TECHNOLOGY | May 2026 | 42 | 42 |
| GUANGZHOU FENGWUJIN HARDWARE TRADIN | May 2026 | 15 | 4 |
| XIAMEN FEI FEI BAG MANUFACTURING CO | May 2026 | 500 | 3 |
| DONGGUAN NANCHENG SHENGXIANG TRADIN | Mar 2026 | 94 | 2 |
| YIWU YIN SENSE IMPORT AND EXPORT CO | Apr 2026 | 806 | 1 |
| SHANGHAI JIEXUN AUTOMOBILE PARTS CO | Jun 2024 | 439 | 1 |
| DO2DO INC | Apr 2026 | 2,360 | 1 |
| AMAZON FULFILLMENT CENTER(IND9) | May 2026 | 63 | 1 |
| AMAZON | May 2026 | 4,803 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Henghao Trading Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGCHEN TRADING LIMITED | Aug 2024 | 520 | 0 |
| HENGCHENG INTERNATIONAL SUPPLY CHAIN CO., LTD. | Apr 2026 | 135 | 5 |
| HENGDA TRADING COMPANY | May 2026 | 285 | 5 |
| HENGDIAN GROUP DMEGC MAGNETICS | May 2026 | 2,669 | 52 |
| HENGDIAN TOSPO LIGHTING PTE LTD | May 2026 | 89 | 4 |
| HENGE SRL | May 2026 | 559 | 21 |
| HENGFENG INTERNATIONAL FORWARDING C | May 2026 | 28,947 | 1,442 |
| HENGFENG OUTDOORS | May 2026 | 63 | 34 |
| HENGFENG TOP LEISURE (VIETNAM) COMP | May 2026 | 152 | 29 |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | Apr 2026 | 293 | 7 |
| HENGHELI INTERNATIONAL (HK) LTD | Dec 2024 | 143 | 0 |
| HENGHUIDA TRADING INC | Nov 2025 | 106 | 0 |
| HENGJIA TRADING CO LTD | Nov 2024 | 97 | 0 |
| HENGJIAN HOME FURNISHING | Jan 2026 | 2,128 | 0 |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | May 2026 | 313 | 69 |
| HENGLI AMERICA CO.,INC | May 2026 | 2,065 | 97 |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 420 | 7 |
| HENGLI HYDRAULIC (HONGKONG) CO., LIMITED | Aug 2025 | 1,262 | 0 |
| HENGLI HYDRAULIC HK CO LTD | Jan 2026 | 121 | 0 |
| HENGLI SU | Dec 2024 | 173 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ZIMUSHH32123157 | FSIH2604062184 | 16E | House Bill | FSIH | 9973690 | COLORADO | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,193 CTN | 16,239 KG | Container Yard | GUANGZHOU JICANGHAI TECHNOLOGY | HENGHAO TRADING COMPANY | TABLET CASE 3926909989 | |
| 2026-05-28 | ZIMUSHH32122008 | FSIH2604050185 | 16E | House Bill | FSIH | 9973690 | COLORADO | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 868 CTN | 12,574 KG | Container Yard | GUANGZHOU JICANGHAI TECHNOLOGY | HENGHAO TRADING COMPANY | OFFICE LIVE STANDS 3926100000 | |
| 2026-05-28 | ZIMUSHH32121995 | FSIH2604039465 | 16E | House Bill | FSIH | 9973690 | COLORADO | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,040 PKG | 15,921 KG | Container Yard | GUANGZHOU JICANGHAI TECHNOLOGY | HENGHAO TRADING COMPANY | TABLET CASE 3926909989 | |
| 2026-05-28 | ZIMUSHH32122006 | FSIH2604058939 | 16E | House Bill | FSIH | 9973690 | COLORADO | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 982 CTN | 12,942 KG | Container Yard | GUANGZHOU JICANGHAI TECHNOLOGY | HENGHAO TRADING COMPANY | DESKTOP DECORATION 3926400090 | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-27 |
| Master BOL # | ZIMUSHH32123158 |
|---|---|
| House BOL # | FSIH2604044146 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FSIH |
| Voyage # | 16E |
| IMO # | 9973690 |
| Vessel Name | COLORADO |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13680 KG |
| Weight in KG | 13,680 KG |
| Quantity | 1512 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU6839580 |
| Commodity Description |
ACRYLIC DISPLAY BOX 3924905650 |
| Shipper Name | GUANGZHOU JICANGHAI TECHNOLOGY CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | TANGXIA STREET, TIANHE DISTRICT, GU |
| Address Line 2 | ANGZHOUROOM 103, NO. 137 HEGUANG RO |
| Address Line 3 | AD, NO. N1191,GUANGZHOU,CN |
| Consignee Name | HENGHAO TRADING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 78 DONGCHENG GUANLONG RD DONGCHENG |
| Address Line 2 | ST DONG GUAN,GUANGDONG CHINA(MAINLA |
| Address Line 3 | ND) 523000,DONG GUAN, 523000,CN |
| Container Number | ZCSU6839580 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250860164 |
| Seal Number 1 | A4250860164 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ACRYLIC DISPLAY BOX 3924905650 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 728 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 110 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 17 | 2026-05-11 |
| Oakland, California | 17 | 2026-04-18 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 4 | 2026-03-19 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2024-07-22 |
| Seattle, Washington | 1 | 2013-10-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 494 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 165 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 129 | 2015-10-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 62 | 2025-10-29 |
| Xiamen China (Mainland) | 12 | 2026-05-15 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2026-05-11 |
| Shekou China (Mainland) | 6 | 2026-03-12 |
| Pusan South Korea | 2 | 2026-05-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2024-07-17 |
| Nansha China (Mainland) | 1 | 2026-05-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Henghao Trading Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGHAO TRADING COMPANY | 78 DONGCHENG GUANLONG RD DONGCHENG ST DONG GUAN,GUANGDONG CHINA(MAINLA ND) 523000,DONG GUAN, 523000,CN | 2026-05-21 | 300 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 78 DONGCHENG,GUANLONG RD,DONGCHENGS T,DONGGUAN,GUANGDONG,CHINA(MAINLAND ),DONGGUAN, ,CN | 2026-03-19 | 110 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 2025-10-29 | 43 | |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 2026-05-23 | 42 | |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 2026-05-21 | 24 | |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 2026-03-11 | 21 | |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 2026-03-19 | 11 | |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 2025-10-04 | 1 | |
| HENG HOU TRADING COMPANY LTD | 2015-10-27 | 108 | |
| HENGHAO TRADING COMPANY | 2024-09-20 | 88 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||