There are a total of 420 bills of lading on file for Hengli Holding Group Co., Limited between December 23rd, 2012 and May 8th, 2026.
Of those 420 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 420 |
|---|---|
| Shipper Records | 420 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 38 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Hengli Holding Group Co., Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Hengli Holding Group Co., Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PREGNI SKIN CARE PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 98 | 82 |
| DESIGN ME | Feb 2026 | 59 | 27 |
| 9330-5639 QUEBEC INC. | May 2026 | 33 | 15 |
| VERNICO HAIR PRODUCTS LTD. | Mar 2026 | 11 | 11 |
| BOTTLE SOURCE CORPORATION INC. | Nov 2025 | 11 | 10 |
| BLUESTAR ENTERPRISES OF ROCKLAND | May 2026 | 67 | 6 |
| Jan 2026 | 6 | 3 | |
| Jan 2026 | 4 | 3 | |
| Feb 2026 | 8 | 2 | |
| VERNICO PRODUCTS LTD | Mar 2026 | 67 | 1 |
| I.M. PACKAGING GROUP INC | Apr 2026 | 66 | 1 |
| HOMEOCAN INC | Mar 2026 | 19 | 1 |
| May 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengli Holding Group Co., Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGFENG INTERNATIONAL FORWARDING C | May 2026 | 28,947 | 1,442 |
| HENGFENG OUTDOORS | May 2026 | 63 | 34 |
| HENGFENG TOP LEISURE (VIETNAM) COMP | May 2026 | 152 | 29 |
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | Apr 2026 | 293 | 7 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | May 2026 | 882 | 75 |
| HENGHELI INTERNATIONAL (HK) LTD | Dec 2024 | 143 | 0 |
| HENGHUIDA TRADING INC | Nov 2025 | 106 | 0 |
| HENGJIA TRADING CO LTD | Nov 2024 | 97 | 0 |
| HENGJIAN HOME FURNISHING | Jan 2026 | 2,128 | 0 |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | May 2026 | 313 | 69 |
| HENGLI (VIETNAM) TECHNOLOGY BATTERY | May 2026 | 2,144 | 135 |
| HENGLI (VN) TECHNOLOGY BATTERY CO | May 2026 | 223 | 7 |
| HENGLI AMERICA CO.,INC | May 2026 | 2,065 | 97 |
| HENGLI HYDRAULIC (HONGKONG) CO., LIMITED | Aug 2025 | 1,262 | 0 |
| HENGLI HYDRAULIC HK CO LTD | Jan 2026 | 121 | 0 |
| HENGLI SU | Dec 2024 | 173 | 0 |
| HENGLI TECHNOLOGY BATTERY CO LTD | Aug 2025 | 315 | 0 |
| HENGLI TRADING INC | May 2026 | 656 | 29 |
| HENGLI WAREHOUSING INC | Jan 2025 | 226 | 0 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | May 2026 | 3,071 | 75 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-19 | ONEYNB5BECN93500 | EVOSHYS260100096 | 104E | House FROB | EVOS | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-03-18 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,100 PKG | 15,354 K | Container Yard | HENGLI HOLDING GROUP | VERNICO PRODUCTS LTD. | VERNICO PRODUCTS LTD. | PLASTIC BOTTLE PLASTIC CAP LOTION PUMP PLASTI C BALM TUBE PAPER CARTON PAPER CARD |
| 2026-03-09 | HDMUNBOZSH865400 | TLKPNGBVCR62099X | 089E | House Bill | TLKP | 9444261 | ONE PREMIUM | 2026-03-08 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 587 CTN | 7,947 KG | Pier to Pier | HENGLI HOLDING GROUP | 9330-5639 QUEBEC INC. | PLASTIC BOTTLE PAPER BOX | |
| 2026-03-03 | CMDUNGP3325347 | MGNGLNB26012564 | 0TNHR | House Bill | MGNG | 9299628 | CMA CGM OTELLO | 2026-03-02 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 77 CTN | 965 KG | HENGLI HOLDING GROUP | VERNICO HAIR PRODUCTS LTD. | VERNICO HAIR PRODUCTS LTD. | PLASTIC BOTTLEMIST SPRAYERPLASTIC CAP | |
| 2026-03-02 | EGLV143661445900 | HYSLNNGB02260368 | 080E | House Bill | HYSL | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,080 CTN | 15,660 K | House to House | HENGLI HOLDING GROUP | PREGNI SKIN CARE PRODUCTS INC. | VINCENT BUFFA HECNY BROKERAGE SERVICES, INC. | GLASS BOTTLE PLASTIC CAP |
| Run Date | 2026-03-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-02-09 |
| Master BOL # | ONEYNB5BFBB94300 |
|---|---|
| House BOL # | CHKMNB26006514A |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | CHKM |
| Voyage # | 104E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM MASCULINITY |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 222 K |
| Weight in KG | 222 KG |
| Quantity | 30 CTN |
| Volume | 4 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU9648224 |
| Commodity Description |
PLASTIC CAP |
| Shipper Name | HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 2251, SOUTH HEHUA STREET, |
| Address Line 2 | YIWU |
| Consignee Name | VERNICO HAIR PRODUCTS LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 680, AVE LEPINE, |
| Address Line 2 | DORVAL QC H9P 2S5 |
| Notify Party Name | VERNICO HAIR PRODUCTS LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 680, AVE LEPINE, |
| Address Line 2 | DORVAL QC H9P 2S5 |
| Container Number | TCLU9648224 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDW63073 |
| Seal Number 1 | CNDW63073 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLASTIC CAP |
| Marks and Numbers 1 | PO# 07171 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 179 | 2026-05-09 |
| Los Angeles, California | 143 | 2026-01-12 |
| Tacoma, Washington | 47 | 2026-04-29 |
| Seattle, Washington | 41 | 2026-03-03 |
| Newark, New Jersey | 7 | 2020-04-18 |
| New York, New York | 2 | 2015-09-14 |
| Miami, Florida | 1 | 2016-01-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 400 | 2026-05-09 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-03-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2023-02-14 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2018-11-22 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2015-09-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengli Holding Group Co., Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | NO. 81, FENGQI STREET 322000 YIWU, ZHEJIANG CHINA | 2025-08-05 | 176 |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | NO.2251,SOUTH HEHUA STREET,CHOUJIAN G DISTRICT 322000 YIWU,ZHEJIANG,CHI NA | 2025-07-14 | 7 |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | 2025-09-19 | 4 | |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | 2025-09-29 | 1 | |
| HENGLI HOLDING GROUP CO.,LIMITED | 2021-03-10 | 58 | |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | 2017-03-22 | 40 | |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | 2024-07-16 | 7 | |
| HENGLI HOLDING GROUP | 2026-03-02 | 7 | |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | 2024-05-30 | 6 | |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | 2022-06-28 | 5 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Hengli Holding Group Co., Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-23 | 4 | |
| 2022-06-28 | 5 | |
| 2017-05-06 | 13 | |
| 2015-09-18 | 1 | |
| 2015-05-16 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||