There are a total of 313 bills of lading on file for Hengli (Shenzhen) Technology between October 29th, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 313 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 69 were within the past 90 days.
| Total Records | 313 |
|---|---|
| Shipper Records | 313 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 69 |
| Records in the Past Year | 281 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Hengli (Shenzhen) Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Hengli (Shenzhen) Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KIRIN NETWORK TECHNOLOGY INC | May 2026 | 514 | 72 |
| CHENXI TECHNOLOGIES CO LTD | May 2026 | 307 | 37 |
| XILE TECHNOLOGIES CO LTD | May 2026 | 260 | 33 |
| SKY ELECTRONIC COMMERCE LIMITED | May 2026 | 655 | 21 |
| SEA HORSE TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 149 | 21 |
| LANDBIRD TRADING INC. | May 2026 | 215 | 17 |
| MEI LIKA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 195 | 16 |
| FUANNA LLC | May 2026 | 75 | 16 |
| NAQI TECHNOLOGY INC | May 2026 | 489 | 14 |
| YJUN TRADE LLC | May 2026 | 82 | 11 |
| PISCES INDUSTRIAL INC. | May 2026 | 178 | 9 |
| FU DUODUO ELECTRONIC COMMERCE INC. | May 2026 | 433 | 9 |
| BIG SEA LION TECHNOLOGY | May 2026 | 393 | 7 |
| PLETTEN LLC | May 2026 | 96 | 6 |
| ABCD NETWORK TECHNOLOGY INC | May 2026 | 324 | 5 |
| OPEN TRADE LLC | May 2026 | 16 | 4 |
| SMILELIFE TRADING LTD. | May 2026 | 151 | 3 |
| YOMI TECHNOLOGY INC | May 2026 | 277 | 2 |
| OWN-STAR TRADING LIMITED | May 2026 | 154 | 2 |
| TYSON TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 35 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Hengli (Shenzhen) Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGFU SMART HOME CO.,LTD | Apr 2026 | 293 | 7 |
| HENGHAO TRADING COMPANY | May 2026 | 882 | 75 |
| HENGHELI INTERNATIONAL (HK) LTD | Dec 2024 | 143 | 0 |
| HENGHUIDA TRADING INC | Nov 2025 | 106 | 0 |
| HENGJIA TRADING CO LTD | Nov 2024 | 97 | 0 |
| HENGJIAN HOME FURNISHING | Jan 2026 | 2,128 | 0 |
| HENGLI (VIETNAM) TECHNOLOGY BATTERY | May 2026 | 2,144 | 135 |
| HENGLI (VN) TECHNOLOGY BATTERY CO | May 2026 | 223 | 7 |
| HENGLI AMERICA CO.,INC | May 2026 | 2,065 | 97 |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 420 | 7 |
| HENGLI HYDRAULIC (HONGKONG) CO., LIMITED | Aug 2025 | 1,262 | 0 |
| HENGLI HYDRAULIC HK CO LTD | Jan 2026 | 121 | 0 |
| HENGLI SU | Dec 2024 | 173 | 0 |
| HENGLI TECHNOLOGY BATTERY CO LTD | Aug 2025 | 315 | 0 |
| HENGLI TRADING INC | May 2026 | 656 | 29 |
| HENGLI WAREHOUSING INC | Jan 2025 | 226 | 0 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | May 2026 | 3,071 | 75 |
| HENGLIN LLC | Apr 2026 | 545 | 1 |
| HENGLITAI COMPANY LTD | Mar 2025 | 358 | 0 |
| HENGLITONG TRADING LIMITED | May 2026 | 77 | 52 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU6451513561 | HNLTSZ264A1310E | 006E | House Bill | HNLT | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 794 CTN | 11,334 K | House to House | HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | MEI LIKA INDUSTRIAL INC | MEI LIKA INDUSTRIAL INC | PLASTIC CASE HS CODE:3926909989 GARMENT RACK HS CODE:9403200090 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGE |
| 2026-05-23 | COSU6451367400 | HNLTSZ264A1310J | 006E | House Bill | HNLT | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,081 CTN | 11,705 K | House to House | HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | TYSON TECHNOLOGY INC. | TYSON TECHNOLOGY INC. | HANGER FOLDER HS CODE:3924905650 392610000 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGE |
| 2026-05-23 | OOLU2038653471 | IILAIRIS26040140 | 006E | House Bill | IILA | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 11,653 KG | House to House | HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | FUANNA LLC | FUANNA LLC | CLEANING BRUSH POLY BAG |
| 2026-05-23 | COSU6450421570 | MUWRSZE26044398 | 107E | House Bill | MUWR | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 893 CTN | 11,096 KG | House to House | HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | SEA HORSE TECHNOLOGY INC. | SEA HORSE TECHNOLOGY INC. | POLY BAG STORAGE CASE |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-02 |
| Master BOL # | COSU6451513562 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTSZ264A1310F |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATIO |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12381 K |
| Weight in KG | 12,381 KG |
| Quantity | 1247 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU8702668 |
| Commodity Description |
FOAM PANELS HS CODE:4016990500 COOKIE CUTTERS HS CODE:8205513030 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGE |
| Shipper Name | HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. 0610-E62, PORT BLDG,YUNZHONG |
| Address Line 2 | CENTER,NO.1167 YIHAI AVE, NANSHAN |
| Address Line 3 | ST,SHENZHEN 518000 |
| Consignee Name | KIRIN NETWORK TECHNOLOGY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17383 SUNSET BLVD SUITE A120 |
| Address Line 2 | PACIFIC PALISADES, CA 90272 USA |
| Notify Party Name | KIRIN NETWORK TECHNOLOGY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 17383 SUNSET BLVD SUITE A120 |
| Address Line 2 | PACIFIC PALISADES, CA 90272 USA |
| Container Number | TGBU8702668 |
|---|---|
| Seal Number 1 | SYA5288167 |
| Seal Number 1 | SYA5288167 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | FOAM PANELS HS CODE:4016990500 COOKIE CUTTERS HS CODE:8205513030 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOODEN PACKAGE |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 229 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 41 | 2026-04-18 |
| Houston, Texas | 27 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2026-05-11 |
| Oakland, California | 3 | 2026-01-29 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-12-02 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2026-03-11 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-05-07 |
| New York, New York | 1 | 2026-05-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 233 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 43 | 2026-03-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2026-05-13 |
| Nansha China (Mainland) | 16 | 2026-04-03 |
| Xiamen China (Mainland) | 2 | 2026-04-01 |
| Shekou China (Mainland) | 2 | 2025-10-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Hengli (Shenzhen) Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | , L 0610-E62, PORT BUILDING, YUNZHONG C ENTER, NO.1167YIHAI AVENUE, NANSHAN STREET, QIANHAI SHENZHEN-H,CN | 2026-05-23 | 46 |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | , L 0610-E62, PORT BUILDING, YUNZHONG C ENTER, NO.1167YIHAI AVENUE, NANSHAN STREET, QIANHAI SHENZHEN-HON,CN | 2026-05-23 | 35 |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-03-30 | 24 | |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-05-23 | 18 | |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-05-13 | 9 | |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-02-05 | 5 | |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-05-07 | 3 | |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-02-16 | 3 | |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-03-16 | 3 | |
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | 2026-03-16 | 3 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||