There are a total of 3,071 bills of lading on file for Henglin Home Furnishings Co.,Ltd between September 14th, 2019 and May 22nd, 2026.
Of those 3,071 bills of lading, 51 were within the past 30 days and 75 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,071 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,952 |
| Consignee Records | 134 |
| Notify Party Records | 185 |
| First Shipment on File | Sep 14th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 51 |
| Records in Last 90 Days | 75 |
| Records in the Past Year | 140 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Henglin Home Furnishings Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Henglin Home Furnishings Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RTG FURNITURE CORP. | May 2026 | 97,783 | 558 |
| EFULFILL INC | Dec 2024 | 306 | 245 |
| VIETNAM HANG LAM FURNITURE COMPANY | May 2026 | 15,656 | 184 |
| NOUHAUS INC. | Sep 2025 | 466 | 158 |
| TRUE INNOVATIONS AND DESIGN (USA) LLC | May 2026 | 6,903 | 129 |
| MOXYGEN TECHNOLOGY INC. | May 2026 | 1,533 | 107 |
| WAL-MART CANADA CORP. | May 2026 | 132,480 | 76 |
| SP RICHARDS | May 2026 | 29,033 | 61 |
| STRUCTUBE | May 2026 | 3,097 | 51 |
| PASADENA INTERNATIONAL TRADING INC | May 2026 | 795 | 47 |
| COLAMY INC | May 2026 | 2,463 | 40 |
| RAYMOURS FURNITURE COMPANY INC. | May 2026 | 10,135 | 33 |
| AMAX LEATHER INC | May 2026 | 2,328 | 31 |
| RAYMOUR AND FLANIGAN FURNITURE | Apr 2026 | 17,433 | 26 |
| JYSK LINEN N FURNITURE INC | May 2026 | 13,937 | 26 |
| SHOPPER + INC. | May 2026 | 1,374 | 23 |
| WILLIAMS-SONOMA SINGAPORE, PTE LTD | May 2024 | 44,974 | 21 |
| STAPLES CANADA ULC. | May 2026 | 1,138 | 19 |
| COMOCH INC | Mar 2022 | 243 | 19 |
| DREAM ON ME INDUSTRIES INC | Mar 2026 | 522 | 17 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Henglin Home Furnishings Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGLI (SHENZHEN) TECHNOLOGY | May 2026 | 313 | 69 |
| HENGLI (VIETNAM) TECHNOLOGY BATTERY | May 2026 | 2,144 | 135 |
| HENGLI (VN) TECHNOLOGY BATTERY CO | May 2026 | 223 | 7 |
| HENGLI HOLDING GROUP CO., LIMITED | May 2026 | 420 | 7 |
| HENGLI HYDRAULIC (HONGKONG) CO., LIMITED | Aug 2025 | 1,262 | 0 |
| HENGLI HYDRAULIC HK CO LTD | Jan 2026 | 121 | 0 |
| HENGLI SU | Dec 2024 | 173 | 0 |
| HENGLI TECHNOLOGY BATTERY CO LTD | Aug 2025 | 315 | 0 |
| HENGLI TRADING INC | May 2026 | 656 | 29 |
| HENGLI WAREHOUSING INC | Jan 2025 | 226 | 0 |
| HENGLIN LLC | Apr 2026 | 545 | 1 |
| HENGLITAI COMPANY LTD | Mar 2025 | 358 | 0 |
| HENGLITONG TRADING LIMITED | May 2026 | 77 | 52 |
| HENGLONG INTERNATIONAL LOGISTICS LI | May 2026 | 153 | 66 |
| HENGLONG USA CORPORATION | May 2026 | 2,047 | 129 |
| HENGLU INTERNATIONAL COMPANY LTD | May 2026 | 282 | 8 |
| HENGNAN INTERNATIONAL TRADING(CAMBO | Jun 2025 | 299 | 0 |
| HENGONG PRECISION EQUIPMENT CO., LTD | Apr 2026 | 184 | 2 |
| HENGREN INTL TRADING SHANGHAI LTD | May 2026 | 2,510 | 6 |
| HENGRONG (XIAMEN) PLASTIC PRODUCTS CO., LTD | May 2026 | 264 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | EGLV235600626527 | SZQEMAGYQ2600454 | 133E | House Bill | SZQE | 9300415 | EVER SMILE 0160 | 2026-05-28 | TACOMA, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 96 CTN | 5,497 KG | House to House | VIETNAM HANG LAM FURNITURE | PASADENA INTERNATIONAL TRADING INC | HENGLIN HOME FURNISHINGS | XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX CUSTOMER PO# XXXXXXXXXX 96 |
| 2026-05-28 | OOLU8811373750 | TXMNSPSDQ2607 | 058E | House Bill | TXMN | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 39 CTN | 1,026 KG | Container Yard | HENGLIN HOME FURNISHINGS | SP RICHARDS | CENTRAL NATIONAL GOTTESMAN INC | CHAIR,B&T,AIR,WBD CHAIR,HIGH BACK,EXEC,BK | |
| 2026-05-25 | OOLU2168697470 | TXMNSPSDE2605 | 085E | House Bill | TXMN | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 130 CTN | 2,990 KG | House to House | HENGLIN HOME FURNISHINGS | SP RICHARDS | CENTRAL NATIONAL GOTTESMAN INC | CHAIR,EXEC, WBD, OPEN MESH | |
| 2026-05-25 | OOLU8811370930 | TXMNSPSDF2605 | 085E | House Bill | TXMN | COSCO BELGIUM | 2026-05-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 160 CTN | 3,803 KG | House to House | HENGLIN HOME FURNISHINGS | SP RICHARDS | CENTRAL NATIONAL GOTTESMAN INC | CHAIR,B&T,AIR TECH,WBD CHAIR,EXEC, WBD, OPEN MESH | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | EGLV235600618150 |
|---|---|
| House BOL # | SZQEMAGYQ2600452 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SZQE |
| Voyage # | 133E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER SMILE 0160 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CAI MEP |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | MINNEAPOLIS-ST. PAUL, MINNESOTA (3501) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6555 KG |
| Weight in KG | 6,555 KG |
| Quantity | 102 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CIMU1068090 |
| Commodity Description |
XXXXXXXX POWER RECLINER CUSTOMER PO# XXXXXXXX 1125 |
| Shipper Name | VIETNAM HANG LAM FURNITURE CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT D4-CN, D5-CN, D6-CN, D7-CN, D8- |
| Address Line 2 | CN, D9-CN MY PHUOC 2 INDUSTRIAL PAR |
| Address Line 3 | K, BEN CAT WARD, HO CHI MINH CITY, |
| Consignee Name | PASADENA INTERNATIONAL TRADING INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 281 E COLORODO BLVD 2115 PASADENA, |
| Address Line 2 | CA 91101 |
| Notify Party Name | HENGLIN HOME FURNISHINGS CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 2091 OLD TAYLOR ROAD SUITE 101 OXFO |
| Address Line 2 | RD MS 38655 |
| Container Number | CIMU1068090 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCQSJ5374 |
| Seal Number 1 | EMCQSJ5374 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | XXXXXXXX POWER RECLINER CUSTOMER PO# XXXXXXXX 1125 |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000006555 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 720 | 2025-09-13 |
| Savannah, Georgia | 645 | 2025-10-17 |
| Los Angeles, California | 406 | 2026-05-01 |
| Newark, New Jersey | 280 | 2026-05-07 |
| Tacoma, Washington | 263 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 200 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 116 | 2025-03-12 |
| Houston, Texas | 90 | 2025-09-15 |
| Jacksonville, Florida | 89 | 2025-02-08 |
| Tampa, Florida | 61 | 2024-03-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,559 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 694 | 2026-05-22 |
| Yangshan China (Mainland) | 466 | 2026-04-20 |
| Vung Tau Vietnam | 132 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 129 | 2025-11-11 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 20 | 2024-06-29 |
| Kingston Jamaica | 19 | 2023-09-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 16 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2026-05-23 |
| Colon Panama | 8 | 2025-01-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Henglin Home Furnishings Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | NO.378,380 JIAXI ROAD,DIPU SUBDISTR ICT,ANJI COUNTY,HUZHOU CITY,ZHEJIAN G PROVINCE,CHINA | 2025-07-02 | 466 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | NO.378,380 JIAXI ROAD,DIPU SUBDISTR ICT,ANJI COUNTY,HUZHOU,CN | 2025-06-18 | 63 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-09-27 | 24 | |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-09-01 | 21 | |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-07-14 | 20 | |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-06-09 | 15 | |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-08-19 | 14 | |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-07-28 | 11 | |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-09-15 | 4 | |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | 2025-06-24 | 3 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Henglin Home Furnishings Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-09 | 11 | |
| 2025-09-29 | 15 | |
| 2025-05-21 | 60 | |
| 2024-11-28 | 10 | |
| 2024-01-24 | 47 | |
| 2022-02-12 | 2 | |
| 2021-11-09 | 1 | |
| 2021-08-26 | 1 | |
| 2020-04-11 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Henglin Home Furnishings Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-20 | 21 | |
| 2020-04-25 | 1 |