There are a total of 6,774 bills of lading on file for Henkel Corporation between October 21st, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 6,774 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 96 were within the past 90 days.
| Total Records | 6,774 |
|---|---|
| Shipper Records | 352 |
| Consignee Records | 6,324 |
| Notify Party Records | 1,569 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 96 |
| Records in the Past Year | 414 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENKEL CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Henkel Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Henkel Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | May 2026 | 13,410 | 669 |
| KOLON INDUSTRIES INC. | May 2026 | 20,446 | 192 |
| HADA INTERNATIONAL S.A.S. | May 2026 | 1,636 | 181 |
| WESTLAKE VINNOLIT GMBH & CO. KG | May 2026 | 4,627 | 150 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 93 |
| EOC BELGIUM NV | Apr 2026 | 265 | 74 |
| NINGBO PASCO UNITED INDUSTRY CO LTD | Oct 2025 | 1,413 | 72 |
| MORTECH CORPORATION | May 2026 | 176 | 62 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 55 |
| TECHNICAL FIBRE PRODUCTS INC | May 2026 | 842 | 40 |
| YA'AN BESTRY PERFORMANCE MATERIALS | May 2026 | 270 | 39 |
| SPECIALITY MINERALS LIFFORD | Sep 2025 | 123 | 38 |
| NIHON PARKERIZING CO., LTD. | May 2026 | 459 | 36 |
| ITO GRAPHITE CO LTD | May 2026 | 65 | 36 |
| HUBEI JIANGHAN NEW MATERIALS CO. | May 2026 | 1,697 | 36 |
| SUZHOU GINET NEW MATERIAL TECHNOLOGY CO.,LTD | Mar 2026 | 45 | 31 |
| QILONG CHEMICAL CO.,LTD. | Jun 2022 | 83 | 30 |
| NINGBO PACSO INTERNATIONAL TRADING CO | Nov 2022 | 66 | 28 |
| TAKEHARA CHEMICAL (M) SDN BHD | Jul 2023 | 48 | 26 |
| KIRCHMANN GMBH & CO. KG | Oct 2025 | 49 | 26 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Henkel Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENGZHAO TRADING LIMITED | Mar 2026 | 508 | 1 |
| HENIEMO HOME COLLECTION CO.,LTD | May 2026 | 6,039 | 354 |
| HENKE-SASS, WOLF GMBH | Apr 2026 | 577 | 7 |
| HENKEL (JIANGSU) AUTO PARTS CO.LTD. | May 2026 | 187 | 3 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 5 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | May 2026 | 128 | 2 |
| HENKEL AG & CO. KGAA | Nov 2025 | 933 | 0 |
| HENKEL CANADA CORPORATION | May 2026 | 178 | 9 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 29 |
| HENKEL COLOMBIANA SAS | May 2026 | 1,134 | 40 |
| HENKEL CONSUMER GOODS INC. | May 2026 | 1,355 | 16 |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | May 2026 | 13,410 | 480 |
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD. | May 2026 | 759 | 22 |
| HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | May 2026 | 200 | 16 |
| HENKEL LOCTITE CORPORATION | May 2026 | 492 | 4 |
| HENKEL LOCTITE PUERTO RICO INC | May 2026 | 147 | 10 |
| HENKEL POLYBIT INDUSTRIES LIMITED | Oct 2025 | 977 | 0 |
| HENKEL PUERTO RICO INC. | May 2026 | 989 | 10 |
| HENKEL SUPPLY CHAIN NA | May 2026 | 129 | 12 |
| HENKEL UK | May 2026 | 179 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HLCUME3260512546 | ALRB260606940036 | 2622S | House FROB | ALRB | COSTA RICA EXPRESS | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | TAMPICO MEXICO | 17 PKG | 9,666 KG | House to House | HENKEL CAPITAL SA DE CV | HENKEL LTDA | HENKEL LTDA | PRITT GS 20 G BRASIL HS CODE 350610 | |
| 2026-05-27 | HLCUHAM2604BDMF7 | DMALHAMC20123 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | 42876 | 2,760 PKG | 19,318 KG | Container Yard | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | HENKEL | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | HAIR COSMETICS |
| 2026-05-27 | HLCUHAM260430865 | DMALHAMC18490 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | 42876 | 2,640 PKG | 10,216 KG | House to House | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | HENKEL | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | HAIR COSMETICS |
| 2026-05-27 | HLCUHAM2604BDMA1 | DMALHAMC20122 | 618W | House Bill | DMAL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | 42876 | 3,774 PKG | 14,428 KG | House to House | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | HENKEL | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | HAIR COSMETICS |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | HLCUSHA2602BDBG0 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0229009 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OSAKA EXPRESS |
| Vessel Country | DE |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8400 KG |
| Weight in KG | 8,400 KG |
| Quantity | 8 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU2851386 |
| Commodity Description |
ALUMINA |
| Shipper Name | BESTRY (HONG KONG) CO., LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 12/F., SAN TOI BUILDING, 137-139 CO |
| Address Line 2 | NNAUGHT |
| Address Line 3 | ROADCENTRAL, HONG KONG |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JANE@BESTRY-TECH.COM |
| Consignee Name | HENKEL CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 HENKEL WAY |
| City | ROCKY HILL |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06067 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18605712689 |
| Container Number | HLBU2851386 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6266779 |
| Seal Number 1 | HLK6266779 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ALUMINA |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 281820 | 00000000 | 0000008400 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 1,484 | 2026-05-12 |
| Newark, New Jersey | 1,419 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 954 | 2026-03-19 |
| Savannah, Georgia | 939 | 2026-04-25 |
| Los Angeles, California | 547 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 302 | 2026-05-11 |
| Tacoma, Washington | 266 | 2026-01-12 |
| New York, New York | 218 | 2026-03-18 |
| Houston, Texas | 195 | 2026-05-14 |
| Chester, Pennsylvania | 93 | 2024-05-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 1,119 | 2026-04-20 |
| Pusan South Korea | 909 | 2026-05-12 |
| Genoa Italy | 886 | 2026-05-18 |
| Bremerhaven Germany | 530 | 2026-05-15 |
| Anvers Belgium | 443 | 2026-02-26 |
| Rotterdam Netherlands | 420 | 2025-01-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 354 | 2024-08-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 292 | 2026-05-01 |
| Barranquilla Colombia | 187 | 2026-04-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 165 | 2026-05-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Henkel Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENKEL CORPORATION | 1 HENKEL WAY ROCKY HILL CT 06067 US | 2026-05-12 | 467 |
| HENKEL CORPORATION | 1 HENKEL WAY, ROCKY HILL CT. 06067 | 2026-05-02 | 300 |
| HENKEL CORPORATION | 2026-03-28 | 20 | |
| HENKEL CORPORATION | 2026-04-22 | 20 | |
| HENKEL CORPORATION | 2025-09-01 | 15 | |
| HENKEL CORPORATION | 2026-02-06 | 10 | |
| HENKEL CORPORATION | 2026-05-04 | 10 | |
| HENKEL CORPORATION | 2026-02-26 | 8 | |
| HENKEL CORPORATION | 2025-07-19 | 3 | |
| HENKEL CORPORATION | 2025-12-22 | 3 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Henkel Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-01 | 2 | |
| 2026-03-19 | 1 | |
| 2026-03-14 | 3 | |
| 2025-09-17 | 19 | |
| 2025-07-19 | 10 | |
| 2025-07-19 | 3 | |
| 2025-06-12 | 9 | |
| 2025-05-27 | 15 | |
| 2025-02-24 | 14 | |
| 2025-01-04 | 3 |
Below are the top 8 email addresses on file for Henkel Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 1 | |
| 2025-12-22 | 1 | |
| 2025-09-17 | 42 | |
| 2022-10-04 | 2 | |
| 2022-09-14 | 1 | |
| 2022-07-27 | 1 | |
| 2022-02-19 | 1 | |
| 2013-04-23 | 1 |