There are a total of 13,410 bills of lading on file for Henkel Global Supply Chain B.V between September 19th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 13,410 bills of lading, 140 were within the past 30 days and 480 were within the past 90 days.
| Total Records | 13,410 |
|---|---|
| Shipper Records | 16,026 |
| Consignee Records | 663 |
| Notify Party Records | 244 |
| First Shipment on File | Sep 19th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 140 |
| Records in Last 90 Days | 480 |
| Records in the Past Year | 1,591 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Henkel Global Supply Chain B.V, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Henkel Global Supply Chain B.V in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | May 2026 | 6,878 | 1,832 |
| BENORE LOGISTIC SYSTEMS INC | May 2026 | 1,640 | 685 |
| HENKEL CORPORATION | May 2026 | 6,774 | 674 |
| HENKEL US WAREHOUSE IND | May 2025 | 1,083 | 608 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 486 |
| XPO LOGISTICS | May 2026 | 20,787 | 402 |
| HOOD CONTAINER | May 2026 | 1,932 | 374 |
| PACKAGING UNLIMITED, INC. | May 2026 | 1,123 | 361 |
| BONDEX LOGISTICS CO.,LTD. | May 2026 | 26,420 | 358 |
| CUSTOM PRODUCTS CORPORATION | May 2026 | 1,131 | 249 |
| NICKEY WAREHOUSE | May 2026 | 1,184 | 171 |
| DAYS DISTRIBUTION & LOGISTICS | May 2026 | 513 | 138 |
| US DHL GREER ADH | May 2026 | 133 | 128 |
| HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | May 2026 | 314 | 124 |
| DSV SOLUTIONS FOR HENKEL SUPPLY CHA | May 2026 | 116 | 114 |
| TUBEX SLOVAKIA,S.R.O. | May 2026 | 324 | 105 |
| CUSTOMIZED DISTRIBUTION SERVICES | May 2026 | 3,292 | 97 |
| LESCHACO MEXICANA S.A. DE C.V. | May 2026 | 42,054 | 92 |
| SFS LOGISTICS LTD. | Aug 2025 | 158 | 84 |
| HOOD CONTAINER CORP. | Jan 2026 | 102 | 76 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Henkel Global Supply Chain B.V.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENIEMO HOME COLLECTION CO.,LTD | May 2026 | 6,039 | 354 |
| HENKE-SASS, WOLF GMBH | Apr 2026 | 577 | 7 |
| HENKEL (JIANGSU) AUTO PARTS CO.LTD. | May 2026 | 187 | 3 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 5 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | May 2026 | 128 | 2 |
| HENKEL AG & CO. KGAA | Nov 2025 | 933 | 0 |
| HENKEL CANADA CORPORATION | May 2026 | 178 | 9 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 29 |
| HENKEL COLOMBIANA SAS | May 2026 | 1,134 | 40 |
| HENKEL CONSUMER GOODS INC. | May 2026 | 1,355 | 16 |
| HENKEL CORPORATION | May 2026 | 6,774 | 96 |
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD. | May 2026 | 759 | 22 |
| HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | May 2026 | 200 | 16 |
| HENKEL LOCTITE CORPORATION | May 2026 | 492 | 4 |
| HENKEL LOCTITE PUERTO RICO INC | May 2026 | 147 | 10 |
| HENKEL POLYBIT INDUSTRIES LIMITED | Oct 2025 | 977 | 0 |
| HENKEL PUERTO RICO INC. | May 2026 | 989 | 10 |
| HENKEL SUPPLY CHAIN NA | May 2026 | 129 | 12 |
| HENKEL UK | May 2026 | 179 | 3 |
| HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | May 2026 | 314 | 41 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | MEDUR8619583 | DMALHAMC19396 | NO619 | House Bill | DMAL | 9243409 | MSC BRIDGEPORT | 2026-05-28 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 25 PKG | 1,871 KG | House to House | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | HENKEL US OPERATION CORP | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | ADHESIVES |
| 2026-05-29 | HLCUHAM260428374 | DMALHAMC18458 | 618W | House Bill | DMAL | 9229843 | NINGBO EXPRESS | 2026-05-28 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 1,099 CTN | 10,396 KG | House to House | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V. | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | ADHESIVES |
| 2026-05-29 | MEDUR8499325 | DMALHAMC19161 | 618W | House Bill | DMAL | 9120841 | MSC DOMNA X | 2026-05-28 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 40 PKG | 909 KG | House to House | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | BONDED LOGISTICS, INC. | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | POLYURETHANE HOT MELT |
| 2026-05-29 | MEDUR8467314 | DMALHAMC19006 | 618W | House Bill | DMAL | 9120841 | MSC DOMNA X | 2026-05-28 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 365 PKG | 3,463 KG | House to House | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | CUSTOM PRODUCTS CORPORATION | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | ASSEMBLY ADHESIVE |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | MEDUR8606069 |
|---|---|
| House BOL # | DMALHAMC19418 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | NO619 |
| IMO # | 9243409 |
| Vessel Name | MSC BRIDGEPORT |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | ROTTERDAM |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 15053 KG |
| Weight in KG | 15,053 KG |
| Quantity | 13 TNK |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSCU4494187 |
| Commodity Description |
ADHESIVES |
| Shipper Name | HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V |
|---|---|
| Address Line 1 | FRED. ROESKESTRAAT 100 |
| City | AMSTERDAM |
| Country Code | NL |
| Consignee Name | HENKEL US OPERATION CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 421 LONDON ROAD |
| City | DELAWARE |
| State Province | OH |
| Zip Code | 43015 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE |
|---|---|
| Address Line 1 | 800 RXR PLAZA 8TH FLOOR |
| Address Line 3 | WEST TOWER |
| City | UNIONDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11556 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | HENKEL-JFK@EXPEDITORS.COM |
| Notify Party Name | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE |
|---|---|
| Address Line 1 | 800 RXR PLAZA 8TH FLOOR |
| Address Line 3 | WEST TOWER |
| City | UNIONDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11556 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15163713330 |
| Container Number | MSCU4494187 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 002638 |
| Seal Number 1 | 002638 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ADHESIVES |
| Marks and Numbers 1 | = 7 IBC?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 390950 | 00000000 | 0000015053 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 4,567 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 3,490 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 2,640 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 918 | 2026-05-05 |
| Miami, Florida | 521 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 433 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 278 | 2026-02-11 |
| Baltimore, Maryland | 189 | 2025-11-17 |
| Port Everglades, Florida | 86 | 2025-08-16 |
| Los Angeles, California | 80 | 2026-05-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 3,578 | 2026-05-22 |
| Bremerhaven Germany | 3,218 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 2,315 | 2026-04-20 |
| Genoa Italy | 1,758 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 958 | 2026-05-19 |
| Le Havre France | 301 | 2026-05-20 |
| Barcelona Spain | 241 | 2026-05-05 |
| La Spezia Italy | 136 | 2026-05-08 |
| Klaipeda Lithuania | 96 | 2024-11-07 |
| Wilhelmshaven Germany | 89 | 2026-04-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Henkel Global Supply Chain B.V that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | GUSTAV MAHLERLAAN 2970 AMSTERDAM NL | 2026-05-23 | 3,406 |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | FRED. ROESKESTRAAT 100 AMSTERDAM NL | 2026-05-23 | 1,670 |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2026-01-12 | 70 | |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2026-05-16 | 42 | |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2025-10-07 | 1 | |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2025-08-28 | 1 | |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2026-02-11 | 1 | |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2025-06-25 | 1 | |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2025-06-25 | 1 | |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | 2024-10-17 | 1,910 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Henkel Global Supply Chain B.V.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,954 | |
| 2026-05-23 | 936 | |
| 2026-05-19 | 278 | |
| 2026-05-05 | 8 | |
| 2025-06-16 | 1 | |
| 2025-04-17 | 1 | |
| 2024-10-14 | 150 | |
| 2024-08-24 | 1 | |
| 2023-05-11 | 46 | |
| 2023-02-16 | 4 |
Below are the top 8 email addresses on file for Henkel Global Supply Chain B.V.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 2,031 | |
| 2026-05-18 | 130 | |
| 2026-04-11 | 1 | |
| 2023-05-26 | 12 | |
| 2023-05-11 | 46 | |
| 2023-03-03 | 1 | |
| 2023-02-16 | 4 | |
| 2021-12-21 | 10 |