There are a total of 759 bills of lading on file for Henkel Homecare Korea Ltd. between October 17th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 759 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 759 |
|---|---|
| Shipper Records | 966 |
| Consignee Records | 23 |
| Notify Party Records | 23 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 79 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENKEL HOMECARE KOREA LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Henkel Homecare Korea Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Henkel Homecare Korea Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HENKEL CONSUMER GOODS INC. | May 2026 | 1,355 | 252 |
| HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | May 2026 | 6,878 | 83 |
| HENKEL HAZLE TOWNSHIP | May 2026 | 40 | 33 |
| HENKEL USA | Jul 2025 | 82 | 25 |
| SADDLE CREEK LOGISTICS | May 2026 | 4,717 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Henkel Homecare Korea Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENKE-SASS, WOLF GMBH | Apr 2026 | 577 | 7 |
| HENKEL (JIANGSU) AUTO PARTS CO.LTD. | May 2026 | 187 | 3 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 5 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | May 2026 | 128 | 2 |
| HENKEL AG & CO. KGAA | Nov 2025 | 933 | 0 |
| HENKEL CANADA CORPORATION | May 2026 | 178 | 9 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 29 |
| HENKEL COLOMBIANA SAS | May 2026 | 1,134 | 40 |
| HENKEL CONSUMER GOODS INC. | May 2026 | 1,355 | 16 |
| HENKEL CORPORATION | May 2026 | 6,774 | 96 |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | May 2026 | 13,410 | 480 |
| HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | May 2026 | 200 | 16 |
| HENKEL LOCTITE CORPORATION | May 2026 | 492 | 4 |
| HENKEL LOCTITE PUERTO RICO INC | May 2026 | 147 | 10 |
| HENKEL POLYBIT INDUSTRIES LIMITED | Oct 2025 | 977 | 0 |
| HENKEL PUERTO RICO INC. | May 2026 | 989 | 10 |
| HENKEL SUPPLY CHAIN NA | May 2026 | 129 | 12 |
| HENKEL UK | May 2026 | 179 | 3 |
| HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | May 2026 | 314 | 41 |
| HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | May 2026 | 6,878 | 274 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MAEU267513515 | 614E | Regular Bill | MAEU | 9320233 | GJERTRUD MAERSK | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 57,616 CTN | 120,404 LB | Container Yard | HENKEL HOME CARE KOREA LTD | HENKEL HAZLE TOWNSHIP | EXPEDITORS NEW YORK | 40 PALLETS = 7296 CARTONS = 55296 EA COMBAT M AX ANT GEL 27G12CT VERT TRAY COMBAT SMALL LA RGE ROACH BAIT 6 STATIONS 6CT CASE 36... | |
| 2026-05-06 | HDMUSELM07852000 | DMALSELC10452 | 0104E | House Bill | DMAL | 9789972 | YM TRUST | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 6,312 CTN | 6,228 KG | Pier to Pier | HENKEL HOME CARE KOREA LTD. | HENKEL CONSUMER GOODS INC. | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | OTHER INSECTICIDES |
| 2026-05-05 | CMDUSEL2038323 | DMALSELC11595 | 0MBM1 | House Bill | DMAL | 9622617 | OOCL FRANCE | 2026-05-03 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 21,248 CTN | 12,225 KG | Pier to Pier | HENKEL HOME CARE KOREA LTD. | HENKEL CONSUMER GOODS INC. | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | OTHER INSECTICIDES |
| 2026-05-05 | MAEU267234905 | 612E | Regular Bill | MAEU | 9408841 | KANDLA EXPRESS | 2026-05-04 | NEWARK, NEW JERSEY | PUSAN SOUTH KOREA | 15,160 CTN | 40,455 LB | Container Yard | HENKEL HOME CARE KOREA LTD | HENKEL HAZLE TOWNSHIP | EXPEDITORS NEW YORK | 36 PALLETS = 5560 CARTONS = 36960 EA CBMX 12M SM RCH BT 18ST6CT CBMAX RCH GEL 30G12 HORZ C OMBAT MAX ANT GEL 27G12CT HORIZ TRAY ... | |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-14 |
| Master BOL # | CMDUSEL2044558 |
|---|---|
| House BOL # | DMALSELC12780 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 0MBM5 |
| IMO # | 9785811 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING LOTUS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5389 KG |
| Weight in KG | 5,389 KG |
| Quantity | 4290 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU6062647 |
| Commodity Description |
OTHER INSECTICIDES |
| Shipper Name | HENKEL HOME CARE KOREA LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 3, GATBACHI-RO, DANWON-GU |
| Address Line 3 | GYEONGGI |
| City | ANSAN-SI |
| Country Code | KR |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8225608456 |
| Consignee Name | HENKEL CONSUMER GOODS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 GREEN MOUNTAIN RD |
| City | HAZLE TOWNSHIP |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18202 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE |
|---|---|
| Address Line 1 | 800 RXR PLAZA 8TH FLOOR |
| Address Line 3 | WEST TOWER |
| City | UNIONDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11556 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | HENKEL-JFK@EXPEDITORS.COM |
| Notify Party Name | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE |
|---|---|
| Address Line 1 | 800 RXR PLAZA 8TH FLOOR |
| Address Line 3 | WEST TOWER |
| City | UNIONDALE |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11556 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15163713330 |
| Container Number | CAAU6062647 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M6525467 |
| Seal Number 1 | M6525467 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | OTHER INSECTICIDES |
| Marks and Numbers 1 | IDH OF THE PRODUCT :??UPC CODE :??DESCRIPTION :??DATE CODE :??RELEASE DATE :????CB MAX LG ROACH BAIT 8ST/6CS??CB MAX S ROACH BAIT 12ST/ 12CS??PO NO.: 4579043361??HS CODE: 3808.91??I NVOICE NO.: 117252838 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 380891 | 00000000 | 0000005389 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 295 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 213 | 2023-04-28 |
| Long Beach, California | 105 | 2019-10-17 |
| Los Angeles, California | 100 | 2025-02-17 |
| Norfolk, Virginia | 25 | 2022-06-20 |
| Seattle, Washington | 10 | 2018-09-11 |
| New York, New York | 6 | 2026-03-17 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2025-02-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 735 | 2026-05-19 |
| Vancouver, BC Canada | 14 | 2018-09-11 |
| Prince Rupert, BC Canada | 9 | 2019-10-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-03-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Henkel Homecare Korea Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD | 18-20.3, GATBACHI-RO,DANWON-GU ANSA N-SI ANSAN-SI KR +8225608407 | 2022-09-03 | 208 |
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD | 18-20.3, GATBACHI-RO,DANWON-GU ANSA N-SI ANSAN-SI KR | 2022-09-03 | 208 |
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD. | 2014-03-25 | 176 | |
| HENKEL HOME CARE KOREA LTD. | 2026-05-19 | 138 | |
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD. | 2015-03-17 | 73 | |
| HENKEL HOME CARE KOREA LTD | 2025-07-21 | 43 | |
| HENKEL HOME CARE KOREA LTD | 2025-06-09 | 37 | |
| HENKEL HOME CARE KOREA LTD | 2022-05-02 | 25 | |
| HENKEL HOME CARE KOREA LTD | 2019-10-17 | 19 | |
| HENKEL HOME CARE KOREA LTD | 2026-05-15 | 18 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Henkel Homecare Korea Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-09-08 | 4 | |
| 2021-09-08 | 4 | |
| 2019-10-17 | 9 |
Below are the top 3 email addresses on file for Henkel Homecare Korea Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 9 | |
| 2025-12-11 | 9 | |
| 2022-09-03 | 208 |