There are a total of 200 bills of lading on file for Henkel Ire Operations & Research LT between December 4th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 200 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 200 |
|---|---|
| Shipper Records | 200 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 4th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Henkel Ire Operations & Research LT, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Henkel Ire Operations & Research LT in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JAMESTOWN PLASTICS | May 2026 | 42 | 31 |
| HENKEL PUERTO RICO INC. | May 2026 | 989 | 30 |
| HENKEL LOCTITE PUERTO RICO INC | May 2026 | 147 | 24 |
| HENKEL LOCTITE CORPORATION | May 2026 | 492 | 23 |
| HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | May 2026 | 6,878 | 21 |
| HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | May 2026 | 314 | 8 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 3 |
| CUSTOM PRODUCTS CORPORATION | May 2026 | 1,131 | 3 |
| WIKO USA INC | May 2026 | 171 | 1 |
| RPC BRAMLAGE-WIKO USA INC | Jul 2025 | 318 | 1 |
| Jul 2021 | 1 | 1 | |
| HENKEL CORPORATION | May 2026 | 6,774 | 1 |
| Oct 2024 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Henkel Ire Operations & Research LT.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| HENKEL (JIANGSU) AUTO PARTS CO.LTD. | May 2026 | 187 | 3 |
| HENKEL ADHESIVES | May 2026 | 641 | 5 |
| HENKEL ADHESIVES TECHNOLOGIES INDIA | May 2026 | 128 | 2 |
| HENKEL AG & CO. KGAA | Nov 2025 | 933 | 0 |
| HENKEL CANADA CORPORATION | May 2026 | 178 | 9 |
| HENKEL CAPITAL SA DE CV | May 2026 | 4,887 | 29 |
| HENKEL COLOMBIANA SAS | May 2026 | 1,134 | 40 |
| HENKEL CONSUMER GOODS INC. | May 2026 | 1,355 | 16 |
| HENKEL CORPORATION | May 2026 | 6,774 | 96 |
| HENKEL GLOBAL SUPPLY CHAIN B.V | May 2026 | 13,410 | 480 |
| HENKEL HOMECARE KOREA LTD. | May 2026 | 759 | 22 |
| HENKEL LOCTITE CORPORATION | May 2026 | 492 | 4 |
| HENKEL LOCTITE PUERTO RICO INC | May 2026 | 147 | 10 |
| HENKEL POLYBIT INDUSTRIES LIMITED | Oct 2025 | 977 | 0 |
| HENKEL PUERTO RICO INC. | May 2026 | 989 | 10 |
| HENKEL SUPPLY CHAIN NA | May 2026 | 129 | 12 |
| HENKEL UK | May 2026 | 179 | 3 |
| HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | May 2026 | 314 | 41 |
| HENKEL US OPERATIONS CORPORATION | May 2026 | 6,878 | 274 |
| HENKEL US WAREHOUSE IND | May 2025 | 1,083 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ACLUSA01270139 | DMALDUBA46110 | ATK69 | House Bill | DMAL | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 1 PCS | 198 KG | Container Yard | HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | LOCTITEHS CODE: 350610 |
| 2026-04-25 | ACLUSA01261902 | DMALDUBA45923 | ATK67 | House Bill | DMAL | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-04-24 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 1 PCS | 30 KG | House to House | HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | JAMESTOWN PLASTICS | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | LEPAGE ADHESIVEHS CODE: |
| 2026-04-25 | ACLUSA01261902 | DMALDUBA45924 | ATK67 | House Bill | DMAL | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-04-24 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 2 PCS | 444 KG | House to House | HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | LOCTITE ADHESIVEHS CODE: |
| 2026-04-17 | ACLUSA01259613 | DMALDUBA45834 | AST67 | House Bill | DMAL | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-04-16 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 70 CTN | 246 KG | Container Yard | HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | HENKEL US OPERATION LOUISVILLE A | EXPEDITORS NEW YORK DISTRICT OFFICE | LOCTITE |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-05-11 |
| Master BOL # | MAEU270334478 |
|---|---|
| House BOL # | DMALDUBA45772 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 620E |
| IMO # | 9330496 |
| Vessel Name | ADELIE P |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | COLON |
| Foreign Port of Lading | COLON PANAMA (22519) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2190 KG |
| Weight in KG | 2,190 KG |
| Quantity | 3 PCS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRSU6157797 |
| Commodity Description |
RIGID RESINHS CODE: 390690 |
| Shipper Name | HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT |
|---|---|
| Address Line 1 | SCANTEAM TALLAGHT BUS PARK TALLAGHT |
| City | DUBLIN |
| Country Code | IE |
| Contact Name | INTERCOMPANY.KOREA@HENK |
| Consignee Name | HENKEL LOCTITE PUERTO RICO INC |
|---|---|
| Address Line 1 | QUILINCHINI AVENUE 9 |
| City | SABANA GRANDE |
| Country Code | PR |
| Notify Party Name | EXPEDITORS INTERNATIONAL (PUERTO RI |
|---|---|
| Address Line 1 | CALLE A FINAL AVE. SAN MARCOS |
| Address Line 3 | EL COMANDANTE INDUSTRIAL PARK |
| City | CAROLINA |
| Country Code | PR |
| Container Number | MRSU6157797 |
|---|---|
| Seal Number 1 | PA0024910 |
| Seal Number 1 | PA0024910 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | RIGID RESINHS CODE: 390690 |
| Marks and Numbers 1 | . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 390690 | 00000000 | 0000002190 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 108 | 2026-05-22 |
| San Juan, Puerto Rico | 72 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 7 | 2026-01-14 |
| Miami, Florida | 5 | 2023-06-29 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2024-04-25 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2017-04-29 |
| Chicago, Illinois | 1 | 2023-05-26 |
| Long Beach, California | 1 | 2021-07-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 150 | 2026-05-22 |
| Colon Panama | 20 | 2026-05-21 |
| Rotterdam Netherlands | 13 | 2024-03-18 |
| Hamble United Kingdom | 7 | 2017-04-29 |
| Caucedo Dominican Republic | 3 | 2025-03-03 |
| Puerto Manzanillo Panama | 2 | 2025-05-01 |
| Liverpool United Kingdom | 2 | 2018-04-06 |
| Rio Haina Dominican Republic | 1 | 2023-12-06 |
| Sines Portugal | 1 | 2021-07-27 |
| Bremerhaven Germany | 1 | 2018-05-24 |
Below are the top 8 company names and addresses for Henkel Ire Operations & Research LT that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | SCANTEAM TALLAGHT BUS PARK TALLAGHT DUBLIN IE | 2026-05-22 | 178 |
| HENKEL IRE OPERATIONS | SCANTEAM TALLAGHT BUS PARK TALLAGHT # 24 IRELAND DUBLIN IE | 2017-04-29 | 14 |
| HENKEL IRE OPERATIONS | 2017-01-30 | 3 | |
| HENKEL IRE OPERATIONS | 2013-01-07 | 1 | |
| HENKEL IRE OPERATIONS | 2013-06-20 | 1 | |
| HENKEL IRE OPERATIONS | 2015-02-24 | 1 | |
| HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LT | 2018-05-24 | 1 | |
| HENKEL IRE OPERATIONS & RESEARCH LTD | 2013-01-07 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||