There are a total of 176 bills of lading on file for Jiangsu Jonova AGRO Machinery Co. between April 8th, 2018 and May 6th, 2026.
Of those 176 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 21 were within the past 90 days.
| Total Records | 176 |
|---|---|
| Shipper Records | 176 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Apr 8th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 21 |
| Records in the Past Year | 36 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 9 companies associated with Jiangsu Jonova AGRO Machinery Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 9 companies associated with Jiangsu Jonova AGRO Machinery Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TITAN BRANDS, INC. | May 2026 | 1,508 | 82 |
| TITAN DISTRBUTORS INC | Sep 2024 | 1,019 | 32 |
| SILVER SPRUCE INC | May 2026 | 219 | 15 |
| BRABER EQUIPMENT LTD. | May 2026 | 2,898 | 14 |
| ALL STATES AG PARTS | May 2026 | 1,543 | 10 |
| ASPEN TRAIL INC | Mar 2026 | 88 | 3 |
| TITAN MANUFACTURING & DISTRIBUTING | May 2026 | 3,679 | 2 |
| O.T.S. AUTO ELECTRIC LTD. | Jun 2024 | 27 | 2 |
| BE PRESSURE (SE USA) LLP | Mar 2025 | 515 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Jiangsu Jonova AGRO Machinery Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-25 | YMJAW237303058 | HNLTSH263A0956 | 035E | House Bill | HNLT | 9820908 | YM WELLBEING | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10 PKG | 13,678 K | House to House | JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY | TITAN BRANDS INC | TITAN BRANDS INC | BOX BLADE ROTARY TILLER GRADER RIPPER BLADE AUGER |
| 2026-04-20 | OOLU2167004562 | HDWCHWSA26030674 | 087E | House Bill | HDWC | 9472153 | COSCO PRIDE | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 13 PKG | 13,602 KG | House to House | JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY | SILVER SPRUCE INC | SILVER SPRUCE INC | STUMP GRINDER MOWER |
| 2026-04-20 | OOLU2167004561 | HDWCHWSA26030671 | 087E | House Bill | HDWC | 9472153 | COSCO PRIDE | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 13,056 KG | House to House | JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY | SILVER SPRUCE INC | SILVER SPRUCE INC | MOWER |
| 2026-04-20 | OOLU8811339390 | HDWCHWSA26030675 | 087E | House Bill | HDWC | 9472153 | COSCO PRIDE | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 14 PKG | 12,385 KG | House to House | JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY | SILVER SPRUCE INC | SILVER SPRUCE INC | MOWER STUMP GRINDER GRAPPLE |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | OOLU2167004613 |
|---|---|
| House BOL # | HDWCHWSA26040388 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HDWC |
| Voyage # | 004E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL MAGNOLIA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14682 KG |
| Weight in KG | 14,682 KG |
| Quantity | 21 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9747723 |
| Commodity Description |
MOWER GRAPPLE |
| Shipper Name | JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | 16#SITONG ROAD, HONGQIAO TOWN,TAIXI |
| Address Line 2 | NG, JIANGSU,,TAIXING,CN |
| Consignee Name | SILVER SPRUCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1312 17TH ST STE 1402 DENVER CO 802 |
| Address Line 2 | 02,DENVER, ,US |
| Notify Party Name | SILVER SPRUCE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1312 17TH ST STE 1402 DENVER CO 802 |
| Address Line 2 | 02,DENVER,US |
| Container Number | OOCU9747723 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJWZ3056 |
| Seal Number 1 | OOLJWZ3056 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MOWER GRAPPLE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 49 | 2026-04-25 |
| Los Angeles, California | 32 | 2026-03-14 |
| Tacoma, Washington | 24 | 2026-04-08 |
| Newark, New Jersey | 21 | 2026-05-01 |
| Oakland, California | 20 | 2026-05-08 |
| Seattle, Washington | 19 | 2025-07-01 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2024-01-20 |
| Baltimore, Maryland | 4 | 2023-11-18 |
| Portland, Oregon | 1 | 2025-03-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 143 | 2026-05-08 |
| Yangshan China (Mainland) | 27 | 2024-03-21 |
| Pusan South Korea | 4 | 2025-03-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 2 | 2021-10-26 |
Below are the top 10 company names and addresses for Jiangsu Jonova AGRO Machinery Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO. | ADD20,SITONG ROAD, HONGQIAO TOWN ,TAIXING, JIANGSU,P.R.CHINATEL 008 TAIXING CN | 2025-09-30 | 1 |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO. | 20#,SITONG ROAD, HONGQIAO TOWN,TAIX ING, JIANGSU,P..R.CHINA,SHANGHAI,CN | 2025-07-01 | 1 |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO. | 2023-02-28 | 34 | |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY | 2026-05-01 | 18 | |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY | 2024-12-17 | 14 | |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO., LTD. | 2022-07-01 | 9 | |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO LTD | 2024-01-20 | 9 | |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO LTD | 2024-02-02 | 8 | |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY CO. | 2024-04-10 | 6 | |
| JIANGSU JONOVA AGRO MACHINERY | 2026-04-25 | 6 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Jiangsu Jonova AGRO Machinery Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-03-25 | 34 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||